Anemia i jej rodzaje - dowiedz się więcej na ten temat
Czy podejrzewasz, że może dolegać Ci anemia? Idź do lekarza i pamiętaj, że istnieje wiele rodzajów niedokrwistości, a każdy z nich ma inną przyczynę.
Anemia jest stanem charakteryzującym się zmniejszeniem zdolności czerwonych krwinek do dostarczania odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Ale czym właściwie jest czerwona krwinka? A hemoglobina? Ile istnieje rodzajów anemii? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.
Czerwone krwinki i rodzaje anemii
Czerwone krwinki to komórki, które nadają krwi jej czerwony kolor. Nie mają jądra komórkowego i są pełne czerwonego białka zwanego hemoglobiną.
Chociaż wiele części ciała pomaga w produkcji czerwonych krwinek, większość pracy odbywa się w szpiku kostnym. Szpik kostny to tkanka miękka, która osiada w centrum naszych kości. Komórki krążące we krwi powstają w szpiku kostnym.
Zdrowe czerwone krwinki żyją od 90 do 120 dni. Po tym czasie są eliminowani. Hormon wytwarzany w nerkach, zwany erytropoetyną, daje sygnał szpikowi kostnemu do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek.
Tworzenie czerwonych krwinek wymaga witaminy B9 lub kwasu foliowego i witaminy B12. Hemoglobina jest białkiem, które przenosi tlen w czerwonych krwinkach. Jej czerwony kolor wynika z wysokiej zawartości żelaza. Najczęściej ludzie z różnymi rodzajami niedokrwistości nie mają wystarczającej ilości hemoglobiny.
Anemia i jej rodzaje
Po pierwsze, musimy wiedzieć, co jest normalne, jeśli chodzi o poziom hemoglobiny. U kobiet prawidłowe wartości stężenia hemoglobiny w osoczu wynoszą ponad 12 g / dl, w przypadku kobiet w ciąży wartości dopuszczalne wynoszą 11 g/dl. Dla mężczyzn limit stężenia hemoglobiny wynosi 13 g / dl.
Istnieje wiele rodzajów niedokrwistości, z których każda ma inne przyczyny. Anemia może być tymczasowa lub długotrwała i może mieć przebieg od łagodnej do ciężkiej. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że masz niedokrwistość, ponieważ może to wskazywać na poważną chorobę.
Istnieje wiele różnych rodzajów niedokrwistości, w tym:
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jest to najczęstszy rodzaj niedokrwistości.
- Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12. Powoduje nadmierny rozmiar czerwonych krwinek. Jest znana jako niedokrwistość megaloblastyczna.
- Niedokrwistość spowodowana niedoborem kwasu foliowego (foliantów). Powoduje również nadmierny rozmiar czerwonych krwinek. Także jest określana jako niedokrwistość megaloblastyczna.
- Niedokrwistość z powodu choroby przewlekłej. Idiopatyczna niedokrwistość aplastyczna. Obejmuje niedokrwistość mielodysplastyczną, spowodowaną zmianami w komórce macierzystej progenitorowej.
- Rodzaje anemii związane z innymi sytuacjami patologicznymi. Jest to przypadek niedokrwistości wtórnych spowodowanych przez choroby wątroby lub niedoczynności tarczycy lub spożycia toksycznych substancji, takich jak alkohol, niedokrwistość wtórna do substancji toksycznych.
Anemia złośliwa, jeden z niedokrwistości o wewnętrznych przyczynach
Jak wspomnieliśmy powyżej, organizm potrzebuje pewnych witamin, minerałów i składników odżywczych, aby wytworzyć wystarczającą liczbę czerwonych krwinek. Trzy najważniejsze to żelazo, witamina B12 i kwas foliowy.
Niedokrwistość złośliwa występuje, gdy jelita nie mogą prawidłowo wchłonąć witaminy B12, co prowadzi do pewnego rodzaju niedokrwistości megaloblastycznej. Najczęściej przyczyna tej niedokrwistości jest funkcjonalna, ale czasami wynika ona również z przyczyn dietetycznych.
Najczęstsze przyczyny niedokrwistości
Organizm może nie mieć wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych z powodu:
- Zmiany w błonie śluzowej żołądka lub jelit mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych. Dzieje się tak na przykład u osób z celiakią.
- Zła dieta. W tym przypadku przyczyną może być brak żelaza, niedobór witaminy B12, niedobór kwasu foliowego.
- Operacja polegająca na usunięciu części żołądka lub jelit.
- Niektóre leki.
- Obumarcie czerwonych krwinek wcześniej niż zwykle (co może być spowodowane problemami z układem odpornościowym).
- Długotrwałe lub przewlekłe choroby, takie jak przewlekła choroba nerek, rak, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub reumatoidalne zapalenie stawów.
- Dziedziczenie. Niestety ludzie mogą odziedziczyć niektóre rodzaje niedokrwistości, takie jak talasemia lub anemia sierpowata.
- Problemy ze szpikiem kostnym, takie jak chłoniak, białaczka, mielodysplazja, szpiczak mnogi lub niedokrwistość aplastyczna.
- Warunki krwotoczne. Powoduje powolną utratę krwi (na przykład z powodu ciężkich miesiączek lub wrzodów żołądka). Inne warunki mogące spowodować nagłą utratę dużej ilości krwi.
Przypadki niedoboru witaminy B12 i witaminy B9
Możliwe, że niedobór witaminy B12 może być wynikiem braku odpowiedniej podaży specjalnego białka w diecie. Deficyt czynnika wewnętrznego może być wtórny do innej patologii przewodu pokarmowego, takiej jak zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka lub stan autoimmunologiczny.
Niedobór witaminy B12 i B9 w diecie wiąże się również z przyczynami żywieniowymi, niezależnymi od funkcji wydzielania żołądkowego.
Ponieważ obie witaminy mają wspólne funkcje, ich deficyt powoduje ten sam rodzaj niedokrwistości megaloblastycznej. Oznacza to, że mechanizmy tego rodzaju anemii są takie same, niezależnie od tego, jakiej witaminy brakuje w Twoim ciele. W tym sensie, czy jest możliwe, że niedokrwistość megaloblastyczna tak naprawdę maskuje deficyt witaminy B12?
Naturalnie witaminę B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak ryby, mięso, drób, jaja, mleko i produkty mleczne. Tak więc diety wegańskie są pozbawione żywności bogatej w witaminę B12.
Jednocześnie diety te są bogate w produkty pochodzenia roślinnego, źródło witaminy B9. Dlatego osoba może mieć wysoki poziom kwasu foliowego, jednocześnie będąc anemicznym, nawet jeśli wyniki laboratoryjne tego nie pokazują.
Z tego powodu, aby wykluczyć maskowanie, osoba na diecie wegańskiej musi kontrolować wartości analityczne homocysteiny i kwasu metylomalonowego w swoim ciele.
Krótko mówiąc, różne rodzaje anemii mogą występować bardzo często i ważne jest, aby wiedzieć, jak im zapobiegać i jak je identyfikować. Znajomość ich przyczyn jest doskonałym pierwszym krokiem do uświadomienia sobie, że coś w naszym ciele może być nie tak.
Jeśli martwisz się tym, że nie wiesz, czy dostarczasz sobie wystarczającą ilość witamin ze spożywanej żywności, zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś wprowadzić odpowiednią suplementację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salas-Salvadó, J., i Sanjaume, A. B., Casañas, R. T., i Solà, M. E. S., & Peláez, R. B. (Eds.). (2019). Nutrición y dietética clínica. Elsevier Health Sciences.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.