Logo image
Logo image

Ból karku: poznaj jego najczęstsze przyczyny

3 min.
Ból karku zna każdy z nas. Grunt to zrozumieć jego przyczyny, gdyż jest to delikatna strefa o dużym znaczeniu dla codziennego funkcjonowania.
Ból karku: poznaj jego najczęstsze przyczyny
Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2021

Szyja łączy głowę z tułowiem. Pełni zatem różne funkcje poza podtrzymywaniem czaszki. To w niej znajdują się krtań, tarczyca i tchawica, między innymi. Uderzenie, potknięcie czy kontuzja tej partii ciała powoduje szkodę, gdyż szyja nie jest osłonięta strukturami kostnymi. Stąd też bierze się ból karku.

Warto uważać na ruchy szyi, gdyż to punkt połączenie głowy z kręgosłupem grzbietowym. Zależnie od genów szyja może być długa, gruba, krótka lub wąska. Jaka by nie była, warto o nią dbać. Powinna być dość elastyczna, by się poruszać i jednocześnie dość silna, by podtrzymywać ciężar głowy.

Ogólny ból karku

Kości, więzadła i mięśnie budujące szyję zapewniają jej ruchomość. Każda anomalia, zapalenie czy uszkodzenie mogą powodować ból. Istnieją różne przyczyny urazów szyi – w tym nieprawidłowa postawa podczas snu czy pracy, nieodpowiedni ruch, napięcie mięśni spowodowane stresem i inne.

Some figure

Lekki ból szyi zwykle znika sam z siebie – to nieszkodliwy objaw spowodowany zmęczeniem mięśni. Jednak czasami ból karku musi być leczony środkami farmakologicznymi i innymi metodami. Oto najczęstsze typy bólu w tej okolicy:

  • Rwący ból: pojawia się przy nagłych ruchach szyi w osi przód-tył, takich jak przy nagłym hamowaniu pojazdu. Zasadniczo nie wymaga on interwencji medycznej, o ile nie jest nadmiernie intensywny. Wystarczy zastosować okłady z lodu i lotion z mentolem.
  • Napięcie mięśniowe: najczęściej idzie w parze z bólem głowy. Jest ono skutkiem nieprawidłowej postawy przy siedzeniu, spaniu czy nawet bruksizmu (zgrzytania zębami we śnie)Ten rodzaj bólu leczy się lekami przeciwbólowymi i letnimi kompresami.
  • Kręcz szyi: objawia się podobnie do bólu powodowanego napięciem mięśniowym, tyle że dochodzi do niego utrata ruchomości. Do kręczu może dojść wskutek wykonania nieodpowiedniego ruchu skutkującego skurczem. Można go leczyć ciepłymi okładami.
  • Uderzenie: wypadek czy potknięcie mogą spowodować przeciążenie szyi. Można je wyleczyć odpoczynkiem i środkami na rozluźnienie.

Istnieją też inne przyczyny bólu karku, które mogą być oznakami poważniejszych chorób i które wymagają interwencji lekarza. Dlatego też nie należy ignorować utrzymującego się bólu tej partii ciała.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów: powoduje ból i ogranicza ruchomość stawów. To nieuleczalna choroba autoimmunologiczna. Leczy się ją sesjami fizjoterapii i lekami dobranymi przez specjalistę.
  • Przepuklina dysku w kręgosłupie szyjnym: może być konsekwencją nieprawidłowej postawy lub nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Powoduje ona silny ból i musi być leczona pod nadzorem specjalisty, który przepisuje zwykle leki przeciwbólowe i ćwiczenia.

U sportowców

Częsty wysiłek to duże obciążenie dla mięśni i więzadeł szyi. Zwykle sportowcy zmuszają ciało do przyjmowania nietypowych pozycji. 

Częste wykonywanie ćwiczeń to duże obciążenie dla mięśni i więzadeł szyi. Zwykle sportowcy wymuszają na ciele nienaturalne pozycje. Dlatego też powinni upewniać się, że ich technika jest prawidłowa i nie szkodzi szyi.

Some figure

Sportowcy i osoby regularnie ćwiczące powinny przed treningiem wykonywać rozciąganie i rozgrzewkę, by zapobiegać skurczom, napięciom i urazom. Co więc, powinno się uważać na następujące ćwiczenia:

  • Brzuszki: chociaż pozornie szyja nie bierze w nich udziału, niektórzy nadmiernie ją obciążają. Szyja powinna pozostać prosta, a pracować ma jedynie brzuch. Nadmierne spinanie szyi prowadzi do objawów bólowych.
  • Mostek: pozycja ta wymusza nienaturalną pozycję kręgosłupa szyjnego. Trzeba uważać, by go w ten sposób nadmiernie nie obciążyć.
  • Skoki: przy skoku ciało pozostaje zawieszone w powietrzu na kilka sekund. Lądowanie jest amortyzowane poprzez zgięte kolana. Gdy zgięcia kolan zabraknie, cały impet idzie w kręgosłup, co może być niebezpieczne dla szyi.

Szyja to ważna dla naszego funkcjonowania partia ciała. Dlatego też trzeba o nią dbać i zapobiegać kontuzjom. Delikatne mięśnie i więzadła karku skutecznie  wzmacniają pozycje jogi i pilatesu. Chociaż szyja nie rzuca się mocno w oczy, warto o nią odpowiednio dbać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.