Cukrzyca - jak ćwiczenia mogą złagodzić przebieg choroby?
Cukrzyca wcale nie wyklucza aktywności fizycznej osoby chorej. Należy jednak pamiętać, że konsultacja z lekarzem jest ważna przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w codziennej rutynie, diecie lub stylu życia.
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, której częstość występowania wzrasta. Ta choroba wiąże się między innymi z siedzącym trybem życia.
W rezultacie, ministerstwa zdrowia na całym świecie zaczęły koncentrować się na zachęcaniu ludzi do aktywności fizycznej i wyrabiania zdrowych nawyków od dzieciństwa.
Cukrzyca: trzustka
Kiedy jemy, składniki odżywcze, które docierają do żołądka, są rozkładane w procesach trawiennych na mniejsze jednostki. Jeśli chodzi o węglowodany, są one podzielone na cząsteczki glukozy, które są następnie przekazywane do jelit, gdzie są wchłaniane do krwi.
Trzustka jest narządem, który pełni dwie funkcje: hormonalną i zewnątrzwydzielniczą. Jego zewnątrzwydzielnicza funkcja polega na wydzielaniu enzymów trawiennych do pierwszych części jelita. Jest to bardzo ważne dla procesu trawienia.
Funkcja hormonalna polega na wytwarzaniu hormonów, głównie insuliny i glukagonu. Insulina odpowiada za wprowadzanie glukozy do różnych komórek organizmu. Glukoza jest następnie wykorzystywana przez komórki jako energia.
Cukrzyca występuje, gdy trzustka nie jest w stanie wytwarzać insuliny lub gdy wytwarzana przez nią insulina nie jest skuteczna. To powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Jest to powszechnie znane jako „wysoki poziom cukru we krwi”.
Rodzaje cukrzycy
Istnieje kilka rodzajów cukrzycy. Niektóre z nich są genetyczne i bardzo rzadkie. W tym artykule skupimy się na najczęstszych typach.
- Cukrzyca typu I: ten typ cukrzycy jest często genetyczny. Ludzie z cukrzycą typu I cierpią na nią od urodzenia, ponieważ trzustka nie jest w stanie wytwarzać insuliny.
- Cukrzyca typu II: ta wersja choroby jest obecnie bardzo częsta. Na ogół wiąże się to ze złymi nawykami żywieniowymi i niewrażliwością na insulinę. Jeśli chodzi o cukrzycę typu II, ciało staje się odporne na insulinę, a komórki wytwarzające ten hormon zaczynają się autounicestwiać. Chociaż ci pacjenci początkowo nie potrzebują insuliny, jeśli ich trzustka ulegnie uszkodzeniu, będą musieli dodać insulinę do schematu leczenia.
- Stan przedcukrzycowy lub zespół metaboliczny: jest to raczej jednostka kliniczna niż choroba. Ten stan jest określony przez parametry kliniczne, takie jak wysoki poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów, wysoki poziom utrzymanej glukozy, niższa tolerancja na wysiłek fizyczny i centralna otyłość (biodra, brzuch i pośladki). Chociaż sytuacja ta jest odwracalna, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany, może to wywolać cukrzycę typu II.
Korzyści z ćwiczeń a cukrzyca
Regularne ćwiczenia są korzystne, jeśli chodzi o radzenie sobie z cukrzycą. Korzyści te są uderzające, szczególnie we wczesnych stadiach cukrzycy typu II i zespołu metabolicznego. Ponadto ćwiczenia mogą być korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę typu I.
Niższe poziomy glukozy i insuliny
Ćwiczenia fizyczne zwiększają zapotrzebowanie organizmu na glukozę. Te wyższe wymagania pomagają obniżyć wyjściowy poziom glukozy.
Ponadto podczas ćwiczeń fizycznych komórki mogą wykorzystywać glukozę bez użycia insuliny. To powoduje spadek poziomu insuliny. W rezultacie zapobiega się autodestrukcji komórek trzustki wydzielających insulinę.
Zmniejszenie objawów
Obniżenie wyjściowego poziomu glukozy może zmniejszyć objawy cukrzycy. Dzieje się tak, ponieważ wysoki poziom glukozy bezpośrednio wiąże się z objawami. Ćwiczenia mogą zmniejszać, a nawet zapobiegać objawom cukrzycy.
Lepsza tolerancja na ćwiczenia fizyczne
Ciało przyzwyczai się do używania glukozy jako źródła energii. Ćwiczenia pomagają również ciału stać się bardziej wydajnym przy użyciu alternatywnych źródeł energii. Wszystko to sprawi, że poczujesz się coraz bardziej komfortowo podczas ćwiczeń fizycznych.
Poprawiona estetyka
Cukrzyca, stan przedcukrzycowy i cukrzyca typu II wiążą się zwykle z siedzącym trybem życia. Większość tych pacjentów ma niską masę mięśniową i nadmiar tłuszczu.
Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia przyniosą wiele korzyści, jak wspomniano powyżej. Pozwolą także uzyskać bardziej estetyczny wygląd, który będzie można zauważyć za kilka miesięcy.
Ćwiczenia mogą również pomóc w zmniejszeniu BFP (procent tkanki tłuszczowej) i zwiększeniu masy mięśniowej. W rezultacie ćwiczenia pomogą uatrakcyjnić wygląd ciała.
Biorąc powyższe pod uwagę, nie ma wątpliwości, że ćwiczenia fizyczne mogą być niezbędne w leczeniu tej choroby. Skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia i opracuj plan ćwiczeń odpowiadający Twoim potrzebom!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shiroma, E. J., Cook, N. R., Manson, J. E., Moorthy, M. V, Buring, J. E., Rimm, E. B., & Lee, I.-M. (2017). Strength Training and the Risk of Type 2 Diabetes and Cardiovascular Disease. Medicine and Science in Sports and Exercise, 49(1), 40–46. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000001063
- El ejercicio y el control de la glucosa en la sangre: American Diabetes Association®. (n.d.). Retrieved August 30, 2019, from http://archives.diabetes.org/es/alimentos-y-actividad-fisica/condicion-fisica/empezar-de-forma-segura/el-ejercicio-y-el-control-de.html
- Diabetes. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/diabetes.html
- Ejercicio y diabetes. (n.d.). Retrieved August 30, 2019, from https://www.fundaciondiabetes.org/infantil/183/ejercicio-y-diabetes-ninos
- Colberg, S. R., Sigal, R. J., Fernhall, B., Regensteiner, J. G., Blissmer, B. J., Rubin, R. R., … American Diabetes Association. (2010). Exercise and type 2 diabetes: the American College of Sports Medicine and the American Diabetes Association: joint position statement. Diabetes Care, 33(12), e147-67. https://doi.org/10.2337/dc10-9990
- Pan, B., Ge, L., Xun, Y.-Q., Chen, Y.-J., Gao, C.-Y., Han, X., … Tian, J.-H. (2018). Exercise training modalities in patients with type 2 diabetes mellitus: a systematic review and network meta-analysis. The International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, 15(1), 72. https://doi.org/10.1186/s12966-018-0703-3
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.