Pomiar tętna - kilka przydatnych wskazówek

Wszystkie organy w ciele są ważne, jednak tym, na którym powinieneś się skupić szczególnie, jest Twoje serca. Z tego powodu musisz nauczyć się wykonywać pomiar tętna. Jak wszyscy wiemy, różni się on w zależności od wykonywanej aktywności fizycznej, ważne jest jednak, żeby zrozumieć jak to wszystko działa.
Pomiar tętna - kilka przydatnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2019

Kiedy mówimy o sercu, traktujemy je przede wszystkim w charakterze narzędzia podtrzymującego życie. Niezależnie od tego, czy jesteś aktywny sportowo czy nie, pomiar tętna pozwala kontrolować liczbę skurczów, jakie serce wykonuje na minutę, a tym samym monitorować Twoją ogólną aktywność.

Jak możesz sprawdzić swoje tętno?

Głównym zadaniem serca jest pompowanie krwi. Dlatego za każdym razem, żeby to zrobić, serce musi się skurczyć i wygenerować impuls, przy pomocy którego pośle krew do każdego fragmentu Twojego ciała. Krew z kolei dostarcza komórkom tlenu, który jest niezbędny, żeby wykonywać codzienne czynności, w tym także treningi.

Odpoczywająca kobieta z zegarkiem, którym można wykonać pomiar tętna

Lecz ze względu na wszystkie zakamarki tworzące ludzki organizm, praca serca jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się nam wydawać.

Z tego powodu Twoje tętno musi być wystarczające silne, żeby utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Krew z kolei musi być dostarczana z odpowiednią częstotliwością oraz w określonym czasie. Właśnie to zjawisko nazywane jest tętnem, a utrzymanie go na odpowiednim poziomie wiąże się z ogromną podażą energii.

Dlaczego warto wykonywać pomiar tętna?

Najprostszym sposobem jest zmierzenie pulsu na nadgarstku. Jeśli chcesz zrobić to w ten sposób, musisz przyłożyć palec środkowy i wskazujący do miejsca, w którym znajduje się tętnica promieniowa.

Możesz także sprawdzić tętno na szyi w miejscu, przez które przebiega tętnica szyjna. Obie te arterie umiejscowione są płytko pod skórą, co sprawia, że wykonanie pomiaru tętna jest bardzo proste.

Kiedy już uda Ci się znaleźć puls, przyciśnij do tego miejsca palce, a następnie policz, ile uderzeń wyczuwasz na minutę.

biegnąca kobieta

Jeśli wykonujesz pomiar tętna przy pomocy specjalnego aparatu, musisz założyć je w taki sposób, żeby było Ci wygodnie. Istnieją specjalne pulsometry do noszenia na nadgarstku, które swoim wyglądem przypominają zegarek, a także aparaty mocowane na elastycznej opasce, które zakłada się na klatkę piersiową.

Odczyty z obu tych urządzeń podawane są w formie cyfrowej. Nowoczesne pulsometry często posiadają też dodatkowe funkcje.

Pomocne wskazówki, dzięki którym wykonasz pomiar tętna

Nie musisz być zawodowym sportowcem, żeby wykonywać regularny pomiar tętna. Poza tym warto wiedzieć, jakie masz tętno zarówno wtedy, kiedy odpoczywasz, jak również w trakcie wysiłku fizycznegoCo więcej, powinieneś znać także swoje bezpieczne tętno maksymalne, tak żeby nie narażać zdrowia podczas pracy czy ćwiczeń.

Co musisz zrobić, żeby zmierzyć tętno:

  1. Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje tętna. Tym, który będzie Cię interesował na początku, jest Twoje tętno spoczynkowe. Usiądź i zrelaksuj się przez pięć lub osiem minut. Pamiętaj, że każdy ruch spowoduje przyspieszenie pulsu i sprawi, że pomiar nie będzie wiarygodny.
  2. Znajdź miejsce na ciele, na którym najwygodniej będzie Ci dokonać pomiaru tętna. Jak już wspomnieliśmy, najłatwiej zrobić to na szyi lub nadgarstku.
  3. Teraz naciśnij delikatnie na wybrane miejsce palcem środkowym i wskazującym.
  4. Zacznij liczyć uderzenia, pamiętaj, że musisz zmieścić się w jednej minucie. Możesz także policzyć uderzenia w ciągu 10 sekund, a następnie pomnożyć wynik razy sześć, żeby uzyskać liczbę uderzeń na minutę.
  5. Ta metoda jest praktyczna i prosta oraz pomoże Ci monitorować Twoje tętno w każdej sytuacji.

Również może Cię zainteresować: Bieganie dla zdrowia i płynące z niego korzyści

Dowiedz się, jakie masz tętno

Dla pracowników służy zdrowia oraz zawodowych sportowców tętno jest punktem odniesienia w stosunku do aktywności, którą ktoś wykonuje.

Przykładowo kobiety poniżej 60 roku życia powinny mieć tętno wynoszące od 68 do 102 uderzeń na minutę. U kobiet powyżej 60 roku życia ta wartość rośnie, ich tętno powinno wynosić od 88 do 106 uderzeń na minutę. 

Z kolei u mężczyzn poniżej 60 roku życia tętno powinno wynosić od 70 do 88 uderzeń, a powyżej — od 76 do 90.

kobieta wykonująca pomiar tętna

Normalne tętno u osoby powyżej 20 roku życia powinno mieścić się pomiędzy 50 a 100 uderzeniami na minutę. Jeśli Twoje tętno jest niższe lub wyższe niż podana wartość, powinieneś skonsultować się z lekarzem, ponieważ przyczyną tego mogą być problemy zdrowotne.

Podsumowując, warto uczynić nawyk z regularnego sprawdzania tętna. W ten sposób, jeśli zauważysz znaczące zmiany w szybkości swojego pulsu, kiedy zaczynasz wykonywać aktywność fizyczną, będziesz wiedział, że dany wysiłek może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Musisz jednak pamiętać o uwzględnieniu w pomiarach swojego wieku oraz trybu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Avram R, Tison GH, Aschbacher K, Kuhar P, Vittinghoff E, Butzner M, Runge R, Wu N, Pletcher MJ, Marcus GM, Olgin J. Real-world heart rate norms in the Health eHeart study. NPJ Digit Med. 2019 Jun 25;2:58.
  • Pickering D. How to measure the pulse. Community Eye Health. 2013;26(82):37.
  • Vogel CU, Wolpert C, Wehling M. How to measure heart rate? Eur J Clin Pharmacol. 2004 Sep;60(7):461-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.