Logo image
Logo image

Ile godzin trzeba spać w nocy? Poznaj podstawy wypoczynku

3 min.
Wystarczająca ilość snu jest niezbędna dla dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Mimo to wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość snu.
Ile godzin trzeba spać w nocy? Poznaj podstawy wypoczynku
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2021

Sen w nocy to fundamentalny aspekt dbania o swoje zdrowie. W trakcie snu nie tylko ciało odpoczywa, ale także się umysł regeneruje i przygotowuje na nowy dzień. Ale ile godzin trzeba spać w nocy, aby zapewnić optymalny wypoczynek?

Chociaż eksperci zawsze zalecali co najmniej 8 godzin snu, prawda jest taka, że ​​nie ma uniwersalnej liczby godzin. Czas potrzebny, aby odpoczynek był skuteczny, zależy od wielu zmiennych: wieku, stanu zdrowia czy wymagań codziennej rutyny.

Najważniejszym parametrem snu jest również jakość, a nie ilość. Sen jakościowy to taki, w którym przeplatają się fazy REM i NREM. Jeśli którakolwiek z nich się nie pojawi, bez względu na to, ile godzin śpisz, odpoczynek nie będzie całkowicie regenerujący.

Jednak ilość snu ma również duże znaczenie, ponieważ niektóre fazy snu pojawiają się dopiero po kilku godzinach od zaśnięcia. Z tego powodu omówimy teraz, ile godzin trzeba spać w nocy.

Jakie są fazy snu

Zanim zagłębimy się w odpowiedź na pytanie, ile godzin snu potrzebujemy, dobrze jest poznać poszczególne fazy snu. Zasadniczo sen można podzielić na 2 kategorie: sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) i sen bez szybkich ruchów gałek ocznych (NREM).

  • Faza 1: to przejście od czuwania do snu. Trwa kilka minut i na tym etapie aktywność fizjologiczna i metaboliczna znacznie spada. Osobę łatwo budzą bodźce środowiskowe, takie jak hałas.
  • Faza 2 lub lekki sen: trwa od 10 do 20 minut. Oznaki życiowe nadal zwalniają, oddech zwalnia i trudniej jest obudzić osobę.
  • Faza 3: trwa tylko kilka minut i jest wstępem do głębokiego snu. Na tym etapie prawie nie ma żadnych ruchów ciała.
  • Faza 4 lub sen delta: jest to tak zwany sen głęboki. Zajmuje większość czasu w nocy i jest podstawowym etapem regeneracji fizycznej i psychicznej.  W tej fazie wydzielany jest również hormon wzrostu.
  • Faza REM: nosi taką nazwę, ponieważ występuje w niej ruch gałek ocznych. Sny są bardzo żywe i występuje fizjologiczna aktywność podobna do stanu czuwania.
Some figure

Fazy ​​te zachodzą przez całą noc sekwencyjnie i cyklicznie. W ten sposób, gdy osoba zakończy fazę REM, przechodzi bezpośrednio do fazy 1 lub 2.

Ile godzin trzeba spać w nocy?

Jak stwierdzono na początku, nie ma jednej odpowiedniej liczby godzin pracy dla wszystkich ludzi. Niektórzy ludzie czują się wypoczęci po kilku godzinach snu, podczas gdy inni potrzebują więcej niż standardowo zalecane godziny.

Dla dorosłych zalecana długość snu wynosi od 6 do 8 godzin. Według badań przeprowadzonych przez International Journal of Clinical and Health osoby, które śpią przez taką ilość godzin, cieszą się lepszym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Wręcz przeciwnie, zarówno ci, którzy śpią i mniej, jak i ci, którzy śpią więcej, mają gorsze wskaźniki zdrowia. Wydaje się jednak, że jeśli chodzi o sen, jego niedobór jest gorszy niż nadmiar.

Some figure

W przypadku innych grup wiekowych liczba wymaganych godzin snu jest różna. Na przykład, według ekspertów z Kliniki Mayo, dzieci potrzebują od 9 do 11 godzin snu.

Ze swojej strony osoby starsze będą potrzebowały takiej samej liczby godzin snu, jak osoby młodsze. Jednak wzorce snu często się zmieniają w późniejszym wieku i doświadczają one lżejszego i krótszego snu.

Dobry sen, podstawowy filar zdrowia

Czasami błędnie uważa się, że sen to po prostu odpoczynek. W rzeczywistości wiele osób rezygnuje z wystarczającej ilości snu w przekonaniu, że pozostawanie w stanie czuwania przez dłuższe godziny zwiększy ich produktywność.

Ten pomysł jest nie tylko błędny, ale także niebezpieczny dla zdrowia. Na poziomie psychologicznym sen pozwala uporządkować to, czego nauczyłeś się w ciągu dnia i zoptymalizować procesy, takie jak pamięć.

Wreszcie, dobry sen to kwestia dobrych nawyków. Oznacza to, że gdy tylko zaczniesz je wprowadzać w życie, zaczniesz dostrzegać ich zalety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miró, E., Iáñez, M. A., y del Carmen Cano-Lozano, M. (2002). Patrones de sueño y salud. International Journal of Clinical and Health Psychology, 2(2), 301-326.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.