Logo image
Logo image

Seler – jakie ma zalety dla naszego organizmu?

3 min.
Seler – jakie ma zalety dla naszego organizmu?
Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2020

Seler wyróżnia się zawartością wody, błonnika i składników odżywczych. Te trzy elementy współdziałają ze sobą, aby promować prawidłowy stan zdrowia, a tym samym zmniejszać ryzyko zachorowań.

Seler to warzywo zawierające składniki odżywcze niezbędne dla organizmu człowieka. Na przykład jest źródłem minerałów i przeciwutleniaczy. W tym artykule pokażemy Ci, jakie są trzy główne zalety selera, abyś mógł zacząć regularnie wprowadzać to warzywo do Twojej diety.

Przed omówieniem zalet selera należy zauważyć, że podstawą zdrowej diety jest różnorodność. Ważne jest, aby połączyć spożycie surowych i gotowanych warzyw.

W ten sposób unikniesz systematycznej utraty składników odżywczych w procesie gotowania. Gwarantuje się również spożycie różnych składników organoleptycznych, co zapewnia wyższą jakość diety.

Seler – 3 główne zalety

Na poniższej liście przedstawiamy trzy główne zalety selera i stanowisko nauki w jego sprawie.

1. Poprawia pracę jelit

Seler to warzywo, które charakteryzuje się dużą zawartością wody i błonnika. Ten ostatni związek jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego zdrowia jelit.

Some figure

Błonnik nie tylko pomaga zmniejszyć liczbę zaparć. Wykazano również, że zmniejsza częstość występowania niektórych złożonych chorób, takich jak rak okrężnicy.

2. Zapewnia sprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

Istnieje kilka warzyw, które stymulują pracę układu sercowo-naczyniowego, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Jednym z nich jest seler, o czym świadczy badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients.

Ta żywność jest w stanie modulować procesy utleniania i zapalne, które zachodzą w ludzkim ciele. W ten sposób pomaga również uniknąć rozwoju złożonych patologii.

Wiele z tych patologii może wpływać na przykład na elastyczność naczyń krwionośnych. Zwiększa to ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych i niedostatecznego zaopatrzenia tkanek obwodowych w składniki odżywcze i tlen.

3. Poprawia zarządzanie zespołem metabolicznym

Zespół metaboliczny jest obecnie jedną z najczęstszych złożonych chorób. Wynika to z szeregu niewłaściwych nawyków zdrowotnych, do których należą czynniki dietetyczne i te niezwiązane z dietą. Siedzący tryb życia i zły sen mogą być również dwoma wyzwalaczami.

Gdy się rozwinie zespół metaboliczny ma tendencję do postępu, co prowadzi do pogorszenia funkcji organizmu ludzkiego. Jednak ostatnie badania wykazały, że włączenie selera do diety może poprawić przebieg chorobowy.

Wynika to z właściwości przeciwzapalnych fitoskładników w pożywieniu, a także z ich wpływu na ciśnienie krwi i insulinooporność. Jednak warzywo musi być uwzględnione w kontekście zdrowej diety, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.

Pomysły na włączenie selera do diety

Seler to warzywo, które można spożywać na kilka różnych sposobów. Być może najczęściej jest używany w kremach warzywnych. W ten sposób jego smak można uzupełnić smakiem innych składników i uzyskać przyjemny efekt dla prawie każdego.

Some figure

Możliwe jest również przygotowanie sauté z selerem starając się dodać białko, aby danie było pełniejsze z żywieniowego punktu widzenia.

Na koniec należy zauważyć, że inną opcją jest spożywanie go na surowo, na przykład w sałatce. Zapobiega to utracie składników pokarmowych termolabilnych, czyli wrażliwych na wysokie temperatury.

Włącz seler do swojej diety!

Jak już wspomnieliśmy, spożywanie selera stosunkowo często przynosi korzyści zdrowotne. To warzywo zawiera błonnik i składniki odżywcze, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi kilku złożonych patologii, wśród których wyróżniają się choroby sercowo-naczyniowe i zespół metaboliczny.

Ponadto wszechstronność tego warzywa pozwala na włączenie go do różnych potraw, dzięki czemu można maksymalnie wykorzystać jego właściwości organoleptyczne.

Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zapewnienie włączenia do diety wielu różnych warzyw. To poprawi jakość i zmniejszy ryzyko niedoborów niektórych niezbędnych składników odżywczych.

Na koniec pamiętaj, że jedzenie musi być uzupełniane innymi nawykami zdrowego stylu życia. W tym sensie staraj się regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne i dbaj o aspekty związane z higieną snu. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tang GY., Meng X., Li Y., Zhao CN., et al., Effects of vegetables on cardiovascular diseases and related mechanisms. Nutrients, 2017.
  • Hedeyati N., Naeini MB., Mohammadinejad A., Mohajeri SA., Beneficial effects of celery (Apium graveolens) on metabolic syndrome: a review of the existing evidences. Phytother Res, 2019. 33 (12): 3040-3053.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.