Wpływ marihuany na organizm człowieka
Wpływ marihuany na organizm jest często tematem debaty wśród polityków, lekarzy i całego społeczeństwa. Kwestia używania konopi indyjskich jest nieustannie omawiana, ponieważ jest to jeden z najczęściej spożywanych narkotyków na świecie.
Stopniowo konopie indyjskie i ich wpływ na ludzi oraz życie społeczne stają się widoczne i przestają być tematem tabu.
Wpływ marihuany na organizm i sport
Temat dotyczący wpływu marihuany na nasz organizm jest przedmiotem kontrowersji i badań naukowych. Konopie nie są już rozważane jako przyczyna ruchu hippisowskiego lub zmiany osobowości. Za to jednym z pytań jest to, jak może wpływać na wyniki sportowe.
Jaki jest wpływ marihuany na organizm?
- Podczas palenia marihuany reakcja każdego organizmu jest inna. Każde ciało zareaguje stosownie do dawki, jaką otrzyma. Świadectwa niektórych sportowców pokazują, że używanie konopi nie wpływa na nich wszystkich w ten sam sposób.
- Efekty zależą od momentu i gatunku przyjmowanej konopi. Istnieją gatunki, które mają wyższy indeks THC, czyli kannabinoidu, który daje bardziej widoczne efekty.
Ilość, którą spożywasz, jest decydującym czynnikiem wpływającym na wpływ marihuany. Przy niewielkich ilościach można odczuwać odprężenie i zmniejszenie bólu.
- Wielu sportowców stwierdziło, że osiągają lepszą koncentrację i czują się bardziej zrelaksowani, gdy przyjmują marihuanę przed lub po treningu. Jeśli dawki są wysokie, efekt jest odwrotny do tego, czego można się spodziewać. Może dojść do ataku paniki i psychozy.
- Najbardziej znanym efektem (i generalnie najbardziej poszukiwanym przez konsumentów) jest euforia. Możesz czuć się szczęśliwy i na kilka minut zapomnisz o swoich problemach. Jednak są też przypadki, w których doświadcza się niepokoju, a nawet halucynacji.
- Osoby uprawiające sport muszą pamiętać, że które w normalnym stanie wynosi zwykle tętno, od 70 do 80 uderzeń na sekundę, po spożyciu marihuany może wzrosnąć o 20 do 50 kolejnych uderzeń serca. Są także przypadki, w których tętno może się podwoić.
Relaks i brak skupienia
- Ciało się rozluźnia. Mózg i mięśnie odprężają się i tracą napięcie, które jest niezbędne, na przykład, u sportowców. Niektórzy uważają, że ten wpływ marihuany na organizm jest dobry dla sportu i pozwala im osiągać lepsze wyniki.
- Innym wpływem, jaki marihuana ma na organizm sportowca, jest zmiana percepcji. Kannabinoidy wpływają na centralny układ nerwowy, a zatem mogą wpływać na przetwarzanie informacji sensorycznych.
- Umiejętności psychomotoryczne stają się wolniejsze. Wielu sportowców twierdzi, że są mniej precyzyjni w swoich działaniach po przyjęciu marihuany.
- Wzrost apetytu, gdy marihuana zaczyna działać. Jest to wpływ, który wszyscy odnotowują. Możesz odczuwać zwiększone łaknienie niż normalnie, co prowadzi do przejadania się. Ten efekt nie jest dobry dla nikogo, ale jest szczególnie szkodliwy dla sportowców.
- Powoduje uzależnienie. To efekt, który uzależnia; jeśli marihuana jest często spożywana, jej wpływ się kumuluje. Ciało nie ma czasu na regenerację między dawkami, a negatywne skutki stają się coraz bardziej dotkliwe. Konsekwencje mogą być bardzo negatywne, szczególnie dla sportowców.
- Marihuana ma też zastosowania lecznicze. Udowodniono, że jest przydatna w chorobach neurodegeneracyjnych oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Niektórzy uważają, że dzięki marihuanie wrócili do aktywności fizycznej i sportu.
Znajomość wpływu marihuany na organizm jest niezbędna przy podejmowaniu decyzji, czy ją palić czy nie. Jest jeden fakt, który może mieć największe znaczenie: przy częstym stosowaniu marihuany przez długi czas, nieuchronnie wpływ na zdrowie i wyniki sportowe będzie negatywny.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.