Logo image
Logo image

Zdrowie psychiczne i jego rola w sporcie

3 min.
W sporcie, zdrowie psychiczne to równie ważny aspekt, jak kondycja ciała. Jego zaniedbywanie negatywnie wpływa na wydajność.
Zdrowie psychiczne i jego rola w sporcie
Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2020

Dobre zdrowie psychiczne to fundament dobrego samopoczucia sportowca. Aspekt psychologiczny uzupełnia ten fizyczny, techniczny i taktyczny w ogólnym obrazie wydajności sportowej.

Mimo to nie zawsze traktuje się psychikę tak poważnie, jak należy. Często lekceważy się ją i zakłada, że sportowiec powinien sam sobie radzić ze swoimi problemami.

W ostatnich dekadach poświęcano dużo uwagi wysiłkom na rzecz włączenia psychologów do ekip sportowych. Jednak wciąż nie traktuje się ich na równi z trenerami czy fizjoterapeutami.

Mówienie o zdrowiu psychicznym powinno zostać znormalizowane. Gdyby tak się stało, sportowcy byliby bardziej otwarci na rozmowę o swoich doświadczeniach i trudnościach. Wówczas otrzymywaliby pomoc na czas. Przyjrzyjmy się kwestii wspierania zdrowia psychicznego u sportowców.

Lepsza regulacja negatywnych emocji

Emocje to nieodłączny aspekt naszego życiaZarówno te negatywne, jak i te pozytywne mają konkretne funkcje w utrzymywaniu równowagi pomiędzy danym człowiekiem a otoczeniem

Zdrowie psychiczne sportowca to nie tylko pozytywne emocje, ale umiejętność akceptowania i rozumienia wszelkich emocji bez poczucia dyskomfortu. Filtrowanie wszystkiego tak, by wydawało się pozytywne to nie zdrowie psychiczne, a ucieczka od rzeczywistości.

Some figure

Akceptacja emocji jest ważna, ale przy tym warto też podejmować działania na rzecz poprawy własnego samopoczuciaJedynym na to sposobem jest aktywność – pisanie, słuchanie muzyki, spacerowanie, szukanie wsparcia innych itp.

Wyższa samoocena i więcej zaufania do siebie

Poczucie własnej wartości i zaufanie do siebie samego mają związek z tym, jak postrzegamy i oceniamy samych siebie. Intuicja podpowiada, że im lepszy stan zdrowia psychicznego sportowca, tym lepszy ma on obraz siebie samego.

Zależność pomiędzy zdrowiem a samooceną została dokładnie przebadana. Według badania opublikowanego w czasopiśmie Revista de Psicología y Ciencias Afines, poczucie własnej wartości pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i nie tylko. Przekłada się też na wyższy poziom szczęścia.

Sportowcy cieszący się dobrym zdrowiem psychicznym nie tylko bardziej wierzą w swoje możliwości, ale też bardziej cieszą się życiem i podchodzą do celów z większym optymizmem i determinacją.

Lepsza relacja z trenerem i innymi ludźmi

Zdrowie psychiczne sportowca to aspekt, który pomaga nie tylko w obszarze życia osobistego. Jego zalety rozciągają się na relacje społeczne.

Sportowiec o dobrej kondycji psychicznej bardziej ufa ludziom, którzy go otaczają. Nie ma problemu z opowiadaniem o swoich zmartwieniach ani z szukaniem wsparcie i pomocy.

Zdrowie psychiczne przekłada się na asertywność, umiejętność komunikowania uczuć i pragnień w empatyczny sposób oraz szacunek do innych.

Warto jeszcze wspomnieć, że zależność pomiędzy zdrowiem psychicznym a relacjami międzyludzkimi jest dwukierunkowa. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez uniwersytet w Barcelonie, jakość relacji z innymi i wsparcie otrzymywane od bliskich pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne.

Skupienie uwagi na tym, co naprawdę ważne

To jeden z najczęstszych problemów podczas zawodów. Powodem mogą być czynniki zewnętrzne – zachowanie rywali, publiczności czy czas – lub wewnętrzne – myśli i odczucia.

Some figure

Słaba kondycja psychiczna stanowi źródło negatywnych myśli na temat siebie samego. Myśli te mogą być tak intensywne, że sportowiec nie jest w stanie skupić się na zawodach, a jego wydajność na tym cierpi.

Jeśli sportowiec popracuje nad zdrowiem psychicznym, zauważy, że ilość negatywnych myśli się zmniejszy. Wówczas łatwiej będzie skoncentrować się na tym, co ważne i odrzucić zwątpienie w samego siebie.

Zdrowie psychiczne to synonim szczęścia

Zdrowie psychiczne nie powinno być postrzegane jako luksus. Każdy ma prawo do dobrej kondycji psychicznej i czucia się dobrze z sobą samym.

Praca nad mentalnym aspektem wspomaga wydajność i ułatwia osiągnięcie celów, a także uwalnia od zmartwień. Podsumowując: zdrowie psychiczne to jakość życia i szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández Peña, R. (2005). Redes sociales, apoyo social y salud. Perifèria: revista de recerca i formació en antropologia, (3).
  • Góngora, V. C., y Casullo, M. M. (2009). Factores protectores de la salud mental: Un estudio comparativo sobre valores, autoestima e inteligencia emocional en población clínica y población general. Interdisciplinaria, 26(2), 183-205.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.