Budowanie mięśni dla kobiet: porady i triki

Z punktu widzenia fizjologicznego ciało przeciętnej kobiety może składać się z 24 do 26 procent masy mięśniowej, w porównaniu do wskaźnika wynoszącego 40 procent lub więcej dla mężczyzn. Pomimo tego, że kobiety mają o wiele mniej naturalnych możliwości w tym konkretnym względzie, to jednak jest całkowicie możliwe to, że mogą znacząco zwiększyć swoją masę mięśniową poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, właściwe odżywianie się i trening siłowy ukierunkowany na budowanie mięśni.
Budowanie mięśni dla kobiet: porady i triki

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

W przypadku kobiet budowanie mięśni może być sporym wyzwaniem. Wszystko bierze się stąd, że ich zdolność do powiększania i tworzenia masy mięśniowej jest o wiele mniejsza niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn. Jednak nadal jest to zadanie z gatunku tych możliwych.

Istnieją jednak różne sztuczki i wskazówki, które mogą pomóc każdej kobiecie zrealizować budowanie mięśni. W efekcie każda z nich będzie w stanie uzyskać odpowiednio mocne i wyrzeźbione mięśnie.

Jest wiele powodów, dla których kobieta może chcieć pracować nad swoją muskulaturą. Zainteresowanie kulturystyką, pragnienie uzyskania bardziej określonego rodzaju wyglądu, budowanie mięśni oraz siły lub po prostu dlatego, że tego chce.

Istnieje stereotypowe przekonanie, że kobiety nie powinny mieć dobrze wyrzeźbionych mięśni. Jednak obecnie wiele z nich udowadnia, że ​​jest zupełnie inaczej. Demonstrują w ten sposób nieskończone pokłady kobiecej mocy, motywacji i możliwości.

Z punktu widzenia fizjologicznego ciało przeciętnej kobiety może składać się z 24 do 26 procent masy mięśniowej, w porównaniu do wskaźnika wynoszącego 40 procent lub więcej dla mężczyzn.

Ćwiczenia z ciężarkami

Pomimo tego, że kobiety mają o wiele mniej naturalnych możliwości w tym konkretnym względzie, to jednak jest całkowicie możliwe to, że mogą znacząco zwiększyć swoją masę mięśniową poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, właściwe odżywianie się i trening siłowy ukierunkowany na budowanie mięśni.

Przez długi czas kobiety były niedoceniane w wielu dziedzinach życia. Z czasem okazało się jednak to, że są w stanie zrobić wszystko, na co tylko skierowały swoją uwagę.

Budowanie mięśni znajduje się jak najbardziej w zasięgu każdej, nawet najbardziej przeciętnej i drobnej kobiety. Przeczytaj resztę naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu będziesz w stanie dowiedzieć się, jak to zrobić!

Budowanie mięśni dla kobiet

Nie każda kobieta chce tylko schudnąć. Niektóre z nich chcą uzyskać zupełnie nową sylwetkę. Albo także być w doskonałej formie i cieszyć się kondycją fizyczną, która pozwala im na optymalną, dzienną wydajność.

Zwiększenie masy mięśniowej jest często związane z podnoszeniem ciężarów. Ale chociaż w rzeczywistości prawdą jest to, że obciążenie i siłownia odgrywają wiodącą rolę w tym procesie, to jednak istnieją także inne skuteczne opcje na budowanie mięśni w przypadku kobiet.

Aby lepiej zrozumieć ten proces, podzielmy dostępne opcje na trzy kategorie. Będą to trening, odpowiednie odżywianie się i przestrzeganie zdrowych nawyków. W ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci wprowadzić w życie wszystkie zaprezentowane przez nas sztuczki i wskazówki do swojej codzienności.

Regularny, odpowiednio dobrany trening

Budowanie mięśni u kobiet to proces o wiele trudniejszy, niż w przypadku mężczyzn. Oznacza to, że wymaga sporo wysiłku i samozaparcia. A jak przeprowadzić odpowiedni trening w przypadku płci pięknej? Wystarczy przestrzegać kilku zaprezentowanych przez nas poniżej zaleceń:

  • Pracuj regularnie nad swoim organizmem. Twoje mięśnie nie urosną, jeśli będziesz je ćwiczyć sporadycznie. Musisz być konsekwentna. Tylko wtedy będziesz w stanie prawidłowo przeprowadzić budowanie mięśni, a także wzmocnić więzadła i stawy.
  • Nie wykonuj tych samych ćwiczeń przez cały czas, z dnia na dzień. Powtarzanie tej samej rutyny sprawi, że Twoje włókna mięśniowe po prostu przyzwyczają się do wysiłku. Każdego dnia musisz wykonywać różne ćwiczenia tak, aby prawidłowo pracować nad swoimi mięśniami.
  • Dopasuj wszelkie obciążenia do swoich możliwości. Wykonuj ćwiczenia z obciążnikami lub hantlami. Gdy już uda Ci się wzmocnić swoje mięśnie i więzadła, możesz stopniowo przejść do podnoszenia ciężarów. Ważne w tym momencie jest jednak to, aby pamiętać, że jeśli dopiero zaczynasz trening siłowy, koniecznie zacznij od lekkiego obciążenia. Twoim celem jest przecież budowanie mięśni, a nie zniszczenie lub zużycie ich tkanek, nieprawdaż?
  • Wykonuj regularnie trening typu kardio. Oprócz ćwiczeń siłowych ważne jest również uwzględnienie procedur treningowych z grupy kardio. Wszystko wynika z ich właściwości. A konkretnie chodzi tutaj o to, że ćwiczenia z grupy kardio spalają tłuszcz otaczający mięśnie.

W ten sposób będziesz mogła czerpać korzyści z lepszego dotlenienia mięśni i sprawniejszego przepływu krwi. Przy okazji Twoje mięśnie nie będą pokryte tak dużą ilością tłuszczu, a więc będą lepiej widoczne i wyrzeźbione.

Optymalny sposób odżywiania się

Jednym z filarów, na których opiera się skuteczne budowanie mięśni, jest odpowiedni sposób odżywiania się i dobrze opracowana dieta. Oto kilka porad, do których bez wątpienia warto się zastosować:

Zdrowa dieta
  • Zapewnij sobie dostawę odpowiedniej ilości białka przed rozpoczęciem ćwiczeń. Na około godzinę przed rozpoczęciem treningu możesz spożyć odpowiedni posiłek lub suplement diety. Aminokwasy zawarte w białkach będą stymulować budowanie mięśni poprzez wzrost Twoich włókien mięśniowych. Możesz zapewnić sobie zastrzyk tego budulca przy użyciu białka w proszku. Możesz także zdecydować się na zdrowszą alternatywę poprzez wykorzystanie zalet naturalnego białka dostępnego w wielu dostępnych na rynku produktach spożywczych.
  • Nie zwracaj zbyt dużej uwagi na węglowodany. Wiele osób trzyma się kurczowo idei takiej, że budowanie mięśni wymaga spożywania ilości węglowodanów. W rzeczywistości nie jest to jednak konieczne, by osiągnąć końcowy sukces. Węglowodany są składnikami odżywczym odpowiedzialnymi za wytwarzanie przez nasz organizm glukozy. To właśnie ją później wykorzystujemy jako źródło energii. Niemniej jednak należy zawsze pamiętać o tym, że nasze ciała mogą doskonale wytworzyć glukozę także przy użyciu normalnej ilości węglowodanów.

Nie przesadzajmy więc z ich spożywaniem. W przypadku kobiet optymalna dzienna dawka wynosi około 200 gramów węglowodanów. Mogą to być między innymi słodkie bataty, a także ziemniaki, owoce i produkty pełnoziarniste.

  • Kreatyna jest kolejnym istotnym suplementem diety związanym z treningiem siłowym. U kobiet ma pozytywny wpływ na budowanie mięśni, siły oraz ogólnie rzecz biorąc masy mięśniowej. Kreatynina poprawia także wytrzymałość i pomaga spalać tłuszcz.

Właściwe, zdrowe nawyki

Odpowiedni odpoczynek ma podstawowe znaczenie dla umożliwienia Twoim mięśniom regeneracji po wysiłku. Brak wystarczającej ilości odpoczynku może nawet zahamować budowanie mięśni, albo znacząco spowolnić cały proces.

Właściwe nawodnienie jest również ważnym czynnikiem, na którym opiera się udane budowanie mięśni. Brak odpowiednio skutecznego nawodnienia Twojego organizmu może powodować skurcze mięśni, które negatywnie wpłyną na Ciebie i Twoje samopoczucie.

Picie wody

W żadnych okolicznościach nie powinnaś ćwiczyć na pusty żołądek! Takie postępowanie spowoduje, że Twój organizm przełączy się na tryb spalania mięśni, a nie tłuszczu. Ponadto zawsze w tym momencie istnieje ryzyko dekompensacji lub nawet omdlenia podczas treningu.

Kobiety są naprawdę niesamowitymi istotami. Mogą zrobić wszystko to, co tylko zamierzają zrobić. Nawet jeśli natura, a konkretnie właściwości fizjologiczne ich organizmu im nie sprzyjają.

Jeśli będziesz jednak korzystać z zamieszczonych przez nas sztuczek i wskazówek, to szybko okaże się, że budowanie mięśni będzie o wiele łatwiejsze. Co więcej, zapewni Ci naprawdę doskonałe wyniki. Oznacza to, że nie ma już dla Ciebie żadnej skutecznej wymówki. Zastosuj w praktyce zaprezentowane przez nas zalecenia i zacznij budowanie mięśni wyrzeźbionych i twardych zaczynając już od dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.