Data ważności, preferowana data przydatności- jak je czytać?
Wiele osób uważa, że daty, które widzimy na etykietach produktów spożywczych, zawsze oznaczają to samo. Jednak jest znaczna różnica pomiędzy oznaczeniem “data ważności” a “preferowana data przydatności do spożycia”.
W niektórych przypadkach nadal możemy spożywać dane produkty, nawet po upływie nadrukowanej na nich daty. Czasami należy tych oznaczeń bezwzględnie przestrzegać, aby uniknąć zatrucia.
W poniższym artykule dowiesz się na czym polegają te różnice. Czytaj dalej!
Oprócz cen lub konkretnych marek, często zwracamy uwagę również na te małe cyferki na spodzie opakowania. Są one ważne, jeśli chcemy aby nasze pożywienie było zawsze świeże i smaczne.
W końcu wszyscy znamy następujący scenariusz: produkt spożywczy w naszym domu przeleżał dobrych kilka miesięcy i uległ przeterminowaniu. W takim przypadku, zwykle sprawdzamy datę na etykiecie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek – pleśni i bakterii.
Ale jaka jest różnica między preferowaną datą przydatności do spożycia, a datą ważności?
Okres trwałości a data ważności produktu spożywczego
Konsumenci zazwyczaj nie znają różnicy pomiędzy preferowaną datą spożycia, a datą ważności. Producenci żywności nie wyjaśniają nam też dokładnie, co te terminy oznaczają w praktyce. W rezultacie ludzie wyrzucają żywność niepotrzebnie, lub ulegają zatruciom pokarmowym i problemom trawiennym. Na szczęście da się tego uniknąć.
Zamieszanie między tymi dwoma terminami wynika z samych etykiet produktów, ponieważ w większości przypadków nie są one zbyt jasne dla przeciętnego odbiorcy. Niektóre produkty mogą mieć nadrukowaną pełną datę (dzień, miesiąc, rok) lub częściową datę (miesiąc i rok lub tylko rok).
Ale te terminy niekoniecznie muszą oznaczać, że od tego momentu produkt spożywczy nie jest już bezpieczny do spożycia.
Data ważności a żywność w puszkach
Często, gdy wątpimy w przydatność danego produktu, po prostu go wyrzucamy go i kupujemy inny, świeży. Te wątpliwości mogą mieć negatywny wpływ zarówno na nasz portfel, jak i na środowisko. Ale oczywiście firmy, które wytwarzają produkty spożywcze, zawsze będą zachęcać do zwiększenia częstotliwości zakupów.
Ponadto brak planowania i efektywnego zarządzania stanem naszej lodówki i zakupami, co roku generuje miliony ton marnowanej żywności, która ląduje na składowiskach odpadów. Jest wiele produktów, które marnują się, mimo że można by było je jeszcze bezpiecznie zjeść.
Efektywna organizacja naszych zakupów spożywczych w domu jest niezbędna, a wybór odpowiedniego ich przechowywania jest również kluczowy. Sugerujemy uporządkowanie przedmiotów według rozmiaru; w ten sposób wszystko pozostanie w zasięgu wzroku, w świeżym, suchym miejscu z odpowiednią wentylacją.
W spiżarni lub lodówce staraj się umieszczać produkty z dłuższym terminem przydatności bardziej z tyłu, zachowując te z krótszą datą z przodu. Korzystanie z zasady – produkt kupiony jako pierwszy, spożywamy najpierw – także sprawdza się w praktyce.
Jaka jest więc różnica między preferowaną datą a datą ważności?
Niezależnie od tego, jak dobrze zorganizujemy naszą kuchnię, spiżarnię czy lodówkę, musimy zrozumieć różnice między datami, które znajdujemy na naszych etykietach produktów spożywczych:
1. Data ważności produktu spożywczego
Data ważności (lub termin ważności) oznacza ścisłą datę, od której produkt nie powinien być dłużej spożywany. Nie oznacza to, że zaledwie dzień lub dwa po wydrukowanej dacie produkt zostanie całkowicie zepsuty!
Jednak cyfry te sugerują, że z każdym dniem wzrasta ryzyko zatrucia pokarmowego. Taki produkt na pewno nie powinien być sprzedawany w punktach gastronomicznych, sklepach, ani podawany dzieciom.
Na niektórych produktach spożywczych, takich jak produkty pasteryzowane (mleko, śmietana, jogurt, sery), mięso lub żywność pakowana próżniowo, zawsze znajdziesz datę ważności. Wyraźnie wskazuje termin, do którego produkt spożywczy należy spożyć, aby uniknąć ryzyka jakichkolwiek problemów trawiennych, zatrucia i rozwoju bakterii i pleśni.
Często termin ten widoczny jest jako: „Należy spożyć do” i znajdziemy go zwykle na opakowaniach szybko psujących się produktów, takich jak ryby czy też wyroby mięsne. Jeżeli te produkty przekroczyły swoją datę ważności, należy jak najszybciej się ich pozbyć.
2.Data przydatności do spożycia
W przypadku preferowanej daty przydatności do spożycia, termin ten odnosi się do zalecanego czasu spożycia produktu (na etykiecie prawdopodobnie będzie widniał tylko miesiąc i data lub nawet sam rok).
Po wskazanym czasie jakość produktu spożywczego może pogarszać się, ale nie musi koniecznie powodować żadnych ciężkich problemów zdrowotnych, jeśli jest spożywany.
Data przydatności do spożycia oznacza, że producent gwarantuje zachowanie pewnych cech produktu do podanego terminu. Charakterystyczna chrupkość, konsystencja, kolor, połysk, miękkość i innych powierzchownych mogą nieco się zmienić, ale produkt dalej będzie zdatny do spożycia.
Po przekroczeniu oznaczonej daty produkt może utracić część swoich właściwości, czyli może dojść do pogorszenia jakości. Może, ale nie musi!
Po wskazanym na opakowaniu terminie produkt może stracić także część zawartych witamin, które ulegną utlenieniu. Nie oznacza to jednak, że żywność po tym terminie nie smakuje już dobrze lub staje się szkodliwa dla zdrowia.
Preferowany termin jest zwykle znajdowany na produktach spożywczych suszonych lub o niskiej zawartości wody (zboża, rośliny strączkowe, oleje, czekolada, kasze, miód, płatki, ), produktach sterylizowanych (butelki na mleko, żywność w puszkach) i jajach.
Zatem zasadniczo produkt spożywczy zacznie tracić swój smak, konsystencję i właściwości począwszy od podanej na opakowaniu “preferowanej daty spożycia”.
Oprócz wiedzy, jak odróżnić datę ważności od preferowanej daty, innym ważnym czynnikiem jest znajomość dat, gdy produkt jest nadal zapieczętowany. Jeśli już otworzyłeś produkt, data nadrukowana na opakowaniu zazwyczaj przestaje być istotna, ponieważ produkt nie pozostanie tak świeży tak długo. Ponadto otwarcie opakowania wiąże się z dostępem powietrza, wilgoci i bakterii.
Przechowywanie żywności
Zazwyczaj warto wziąć pod uwagę także zalecaną temperaturę i miejsce przechowywania żywności. Większość produktów zawierających mięso, mleko, lub w otwartych opakowaniach, zazwyczaj należy trzymać w temperaturze od 2°C do 4°C.
Standardowe lodówki mają jednak ją ustawioną w przedziale od 4°C do 10°C, czyli znacznie cieplejszą. Skraca to sugerowany czas przechowywania produktu.
Warto też zaufać swojemu węchowi i wzrokowi- jeśli data na opakowaniu jest dobra, ale produkt zmienił znacznie konsystencję i zapach lub widzisz pleśń – koniecznie go wyrzuć.
Jednak producenci starają się również uwzględniać daty otwarcia produktów. Często opierają daty na okresie, w którym konsumenci standardowo mogą zostawić je otwarte, w lodówce lub spiżarni.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.