Dieta dobra dla zdrowia: 6 głównych założeń

Dieta dobra dla zdrowia: 6 głównych założeń

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2019

Odżywianie to kluczowa kwestia dla całego organizmu, która determinuje jego ogólny stan. Dowiedz się, na czym polega dieta dobra dla zdrowia, poznaj jej główne założenia i zalecenia, które pomogą Ci zadbać o siebie i osiągnąć sportowe cele.

Jeśli chcesz być zdrowa, musisz przestrzegać właściwiej diety. Poza tym odpowiednie odżywianie idzie ramię w ramię z uprawianiem sportu.

Bez zbilansowanej diety nie będziesz w stanie osiągnąć swoich celów. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak wygląda dieta dobra dla zdrowia i pokażemy krok po kroku, jak przygotować zdrowy plan odżywiania.

Na czym polega dieta dobra dla zdrowia?

1. Jedz pełnowartościowe śniadania

Z pewnością często słyszałaś o tym, jak ważne jest jedzenie śniadań. Każdy z nas wie, że to najistotniejszy posiłek w ciągu dnia, ale niektóre osoby rezygnują z niego lub wybierają niezdrowe produkty.

Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, dlatego musi dostarczać odpowiednią ilość energii, która pozwoli Ci dotrwać do obiadu. Powinnaś także pamiętać, że po przebudzeniu nie jadłaś nic od minimum ośmiu godzin.

Najlepsze śniadanie to szklanka naturalnego soku (bez cukru), kawa i kanapka. Masz wiele opcji, które możesz zmieniać każdego dnia, więc nie ma obaw, że szybko się znudzisz. I, co najlepsze, możesz przyrządzić pyszne i zdrowe śniadanie w 10 minut, a nawet mniej!

2. Zmniejsz spożycie cukru

Cukier stał się prawdziwym wrogiem zdrowego odżywiania. Praktycznie wszystkie produkty spożywcze, które kupujemy w sklepie, zawierają dodatek cukru. Dlatego nic dziwnego, że wzrasta liczba osób cierpiących na cukrzycę lub otyłość.

Nasza rada jest prosta: ogranicz spożycie cukru. Możesz jeść cukier pochodzący z naturalnych źródeł, na przykład taki, który znajduje się w owocach lub zdrowych węglowodanach.

Kobieta sypiąca cukier do filiżanki

Polecamy również unikanie słodyczy, ciastek, fast foodów i słodzonych napojów, bo znajduje się w nich dużo cukrów i tłuszczy trans. Pilnuj zwłaszcza diety dziecka, bo słodkie produkty są niezwykle popularne wśród młodzieży.

3. Włącz do diety błonnik

Błonnik odgrywa kluczową rolę w pracy układu trawienia i zdrowiu jelit. Włączenie do diety pokarmów bogatych w błonnik jest banalnie proste. Wystarczy, że zastąpisz pieczywo, ciasteczka i makaron ich pełnoziarnistymi odpowiednikami oraz przerzucisz się z białego ryżu na brązowy.

Pełnoziarniste odpowiedniki tych pokarmów zachowują wszystkie zalety nieprzetworzonych zbóż, z których zostały wykonane. Rozpoznasz je po brązowawym kolorze. Wystarczy kilka dni, aby takie problemy jak ciężkość w żołądku i zaparcia odeszły w siną dal.

4. Dodawaj owoce i warzywa do każdego posiłku

Dietetycy są zgodni co do tego, że w ciągu dnia powinno się spożywać minimum pięć posiłków. To najlepszy sposób, by zachować uczucie sytości i energię przez cały dzień. Bardzo ważny element każdego z nich stanowi dodatek warzyw i owoców.

Na pierwszy rzut oka dodawanie warzyw i owoców do każdego posiłku może wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest bardzo łatwe. Do kolacji jedz sałatki, do obiadu dodawaj warzywa, do śniadania wypij szklankę soku, a między posiłkami jedz owoce w formie przekąski.

Owoce i warzywa to niezwykle uniwersalne produkty, które z łatwością włączysz do każdego dania. Istnieje tyle możliwości, że z pewnością znajdziesz przepisy, które przypadną Ci do gustu. A poza tym wzbogacisz swoją dietę w witaminy, minerały i inne wartości odżywcze.

5. Wybieraj zdrowe tłuszcze

Aby funkcjonować we właściwy sposób, każdy organizm potrzebuje tłuszczy. Tylko one są w stanie zapewnić odpowiednią pracę organów. Jednak nie wszystkie tłuszcze są takie same i wpływają w zróżnicowany sposób na ciała. Właśnie dlatego zawsze powinnaś wybierać zdrowe tłuszcze.

Dieta dobra dla zdrowia - produkty

Do tej grupy zaliczamy oliwę z oliwek, ryby takie jak łosoś, różne orzechy, awokado i nasiona słonecznika. Takie produkty dostarczają zdrowych kwasów tłuszczowych, a jednocześnie zawierają inne wartościowe składniki odżywcze.

6. Ogranicz spożycie sosów

Często zdarza się, że przygotowujesz zdrowy i zbilansowany posiłek… a na koniec dodajesz do niego mnóstwo zbędnych i pustych kalorii. W tym przypadku winowajca to sklepowy sos lub dressing, które dodajesz do sałatek i makaronów.

Jeśli zależy Ci na właściwej diecie, natychmiast przestań kupować gotowe sosy i dressingi. Jeśli poświęcisz sekundę na przeczytanie ich składu, to zobaczysz, że nie wnoszą nic wartościowego do Twojej diety. Zawierają często dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru i soli.

Jeśli lubisz sosy i dressingi to wcale nie musisz z nich rezygnować. Na naszej stronie znajdziesz wiele zdrowych i domowych przepisów, które przygotujesz bez najmniejszego problemu. Przekonasz się, że możesz rozkoszować się swoimi posiłkami, a jednocześnie dbać o zdrową dietę.

Dieta dobra dla zdrowia i smaczne posiłki wcale się nie wykluczają. Wystarczy, że będziesz świadomie dobierała składniki i zmienisz swoje nawyki na zdrowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.