Menu świąteczne - jakie warzywa i owoce w nim uwzględnić?

Warzywa i owoce w świątecznym menu
Menu świąteczne - jakie warzywa i owoce w nim uwzględnić?

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2019

Podczas świąt Bożego Narodzenia nie musimy wcale objadać się bez opamiętania. Co więcej, możemy również używać zdrowych składników, takich jak owoce i warzywa, aby tworzyć oryginalne i zabawne menu świąteczne. Możemy nawet ozdobić nasze potrawy motywami świątecznymi wykonanymi ze zdrowych półproduktów!

Kiedy planujemy nasze menu świąteczne, głównymi potrawami są zawsze mięso, ryby i grzyby z kapustą, czyli rzeczy ciężkostrawne. W rezultacie zwykle po świętach waga pokazuje kilka dodatkowych kilogramów. W tym poście udowodnimy jednak, że owoce i warzywa mogą również odgrywać ważną rolę na stole podczas uroczystości!

Poniżej znajdziesz informacje o tym, które owoce i warzywa są typowe dla sezonu zimowego i jak z wykorzystać je tworząc świąteczny jadłospis. Jeśli więc chcesz odkryć smaczne dania, które możesz przyrządzić z tych produktów, jednocześnie zmniejszając spożycie kalorii, czytaj dalej.

Zdrowsze menu świąteczne

Zabawne figurki – menu świąteczne dla najmłodszych

Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają świąteczne słodycze. Święta się zaczynają i zanim się zorientujemy, nasze dzieci już od kilku dni jedzą nugat, żelki, czekoladę i wiele innych przysmaków.

menu świąteczne - bałwanki i choinki z kiwi i bananów

Aby przełamać tę rutynę i nie zerwać z tradycjami świątecznymi, zalecamy robienie zabawnych świątecznych figurek. Przekonasz się, że istnieje wiele ciekawych i pomysłowych sposobów na wykorzystanie owoców i warzyw.

Faszerowane pieczone jabłko

Pieczone jabłka to idealny deser na chłodne święta Bożego Narodzenia. Aby nadać temu przepisowi świąteczny akcent, musisz usunąć rdzeń jabłka i część jego wnętrza. Wypełnij otwór farszem z miąższu jabłka, rodzynek i orzechów.

Umieść jabłka w piekarniku, a gdy nabiorą złocistego koloru, wyjmij je i wyłóż na kratę. Poczekaj, aż jabłka ostygną, a na koniec posyp odrobiną cukru lub cynamonu.

Pieczone jabłka

Jest to prosty i kolorowy deser, który nadaje się na każdy rodzinny posiłek, nie tylko świąteczny. Co więcej, pieczone jabłka są nie tylko pyszne, lecz również lekkie i zdrowe. Będą więc idealnym zakończeniem obfitego świątecznego posiłku.

Zupa ze słodkich ziemniaków

Ten przepis na zupę ze słodkich ziemniaków jest idealny na przystawkę lub jako pierwsze danie. Jeśli w menu znajduje się ciężkie danie, takie jak nadziewane lub pieczone mięso, najlepiej zacząć od lekkiego startera.

Wybraliśmy ten przepis na słodką zupę ziemniaczaną ze względu na jej smak i możliwość podania jej w wyjątkowo elegancki sposób, doskonale pasujący do świątecznych motywów. Aby przygotować ten przepis, zacznij od usmażenia słodkich ziemniaków z porami.

menu świąteczne - zupa krem

Pamiętaj, że słodkie ziemniaki mają bardzo intensywny smak i dobrze komponują się z innymi, łagodniejszymi smakami.

Po podsmażeniu dodaj trochę bulionu mięsnego lub warzywnego i zagotuj. Po 30 minutach zdejmij garnek z ognia i zblenduj ziemniaki mikserem elektrycznym. Aby podać danie, udekoruj zupę gałązką pietruszki i posyp grzankami, karmelizowaną cebulą lub posiekanymi orzechami.

Endywia ze smażoną komosą ryżową i warzywami

Ten ostatni przepis jest idealny na piknikowy lunch lub kolację. Możesz również dodać go do menu świątecznego. To lekkie danie będzie doskonałą przystawką lub nawet alternatywą dla ciężkiej zupy.

endywia z komosą

Aby przygotować tę potrawę, najpierw ugotuj komosę ryżową. Pamiętaj, aby zawsze umyć komosę przed obróbką termiczną, aby usunąć gorycz z rośliny. Kiedy komosa ryżowa będzie się gotować, zacznij smażyć warzywa. Wymieszaj komosę ryżową z warzywami, a następnie wypełnij mieszanką wnętrze endywii. Jest to prosty przepis na oryginalny, smaczny i kolorowy starter.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi tymi przepisami chyba już nikt nie ma wątpliwości, że owoce i warzywa mogą odgrywać ważną rolę na stole w czasie świąt. W tym okresie zalecamy również spożywanie zdrowych i lekkich potraw na bazie roślin, a także naparów ziołowych, ponieważ pomagają one nieco zrównoważyć liczbę kalorii ze spożywanych tłuszczów zwierzęcych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.