Dieta lekkostrawna, która chroni żołądek
Kto z nas choć raz w życiu nie stosował z polecania lekarza lżejszej diety? Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na czym dokładnie polega dieta lekkostrawna.
Dieta lekkostrawna to sposób żywienia, który nie obciąża zbytnio układu pokarmowego. Jednak termin ten nie ma nic wspólnego z konsystencją pożywienia. Nie jest to “dieta miękka” ani “dieta płynna”.
Przestrzegając jej można na przykład spożywać herbatniki, które nie są obecne w dwóch wspomnianych wcześniej dietach.
Przestrzeganie diety lekkostrawnej
To dieta lecznicza, przepisywana w sytuacjach, w których układ trawienny musi działać najmniej jak to możliwe. Przyczyny takiej stanu są najczęściej związane ze schorzeniem lub potrzebą zapewnienia czasu na wyleczenie.
Niektóre schorzenia, podczas których warto zastosować dietę lekkostrawną, to przepuklina, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a czasami przewlekłe zapalenie trzustki.
Poza tym sprawdzi się również dobrze jako forma przejściowa, która po zakończeniu ostrej choroby pomaga przeskoczyć z początków tolerowania pokarmów aż do kompletnej diety.
Jakie produkty spożywcze można spożywać przestrzegając diety lekkostrawnej?
Ten rodzaj diety zakłada spożywanie następujących pokarmów:
- Zboża i skrobie: należy spożywać oczyszczone zboża, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć przyjmowanie błonnika. W tej grupie znajdują się również ziemniaki, gotowane w wodzie lub na parze.
- Mięso i ryby: zaleca się spożywać białe mięso i ryby. W tej diecie nie ma miejsca na czerwone mięso, kiełbasy, parówki i tasergale.
- Jajka: w tym przypadku należy wziąć pod uwagę indywidualną tolerancję. Na początku możesz spożywać samo białko, a z czasem dołączyć do niego żółtko.
- Nabiał: produkty fermentowane, takie jak jogurt naturalny, serek wiejski i świeże sery są lepiej tolerowane niż czyste mleko. Ich spożycie zależy od indywidualnej tolerancji każdej osoby. Unikaj serów dojrzewających i takich produktów jak śmietana. Chociaż często znajdują się na oficjalnych listach, można je usunąć ze względu na wysoką zawartość cukru.
- Warzywa: powinnaś unikać warzyw z rodziny kapustowatych, takich jak kalafior czy brokuł, jak również pomidorów. Pozostałe warzywa możesz spożywać jeśli tylko je ugotujesz lub rozgnieciesz. Poza tym warto pić zrobione z nich rosoły i wywary.
- Owoce: dopuszczone są dojrzałe owoce, kompoty oraz ugotowane owoce (nie cytrusy) oraz banany.
- Warzywa strączkowe: nie możesz ich jeść w całości, ale możesz je rozgnieść i obrać, aby uniknąć jedzenia skórki.
- Tłuszcze: zazwyczaj dobrze tolerowane są małe ilości oliwy z oliwek, awokado i masła.
- Inne: musisz unikać jedzenia czekolady i cukierków, sosów, przekąsek, ostrych papryczek, polew, octu, produktów zawierających cukier oraz tytoniu.
- Przyprawy: zaleca się używać liści laurowych, cynamonu, ziół i natki pietruszki. Z kolei nie powinno się dodawać pieprzu, czosnku, papryki i tabasco.
Przykładowe menu
Na śniadanie możesz wypić napar z rumianku lub herbatę oraz zjeść jabłko i tost z białego chleba z kompotem z owoców. Aby poprawić jakość śniadania możesz zamienić dżem na kompot.
Z kolei na główny posiłek w porze obiadowej możesz zjeść puree z cukinii, grillowanego indyka i ziemniaki gotowane na parze, dodając do tego jogurt naturalny. Następnie jako przekąskę możesz zjeść świeży ser z pigwą.
W końcu na kolację możesz zdecydować się na zupę z makaronem, omlet po francuski, chleb i ugotowaną gruszkę. Na koniec dnia możesz zjeść kolejny jogurt naturalny.
Dieta lekkostrawna a wegetarianizm
Osoby, które nie jedzą mięsa, spośród roślin strączkowych powinny najczęściej spożywać groszek, gotowany lub ugnieciony. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich innych roślin strączkowych, należy go spożywać w umiarkowanych ilościach.
Na szczęście istnieje dobra alternatywa dla mięsa, która jest tolerowana przez większość osób: białe tofu. Pamiętaj jedynie, aby go nie przyprawiać. Nada się również seitan. Jeżeli chodzi o napoje roślinne, najlepiej jest wybierać te wykonane z ryżu, migdałów lub owsa.
Ogólne zalecenia dietetyczne
Aby nie dopuścić do konieczności stosowania diety lekkostrawnej, powinnaś każdego dnia przestrzegać następujących zasad:
- Unikaj spożywania zbyt dużych posiłków. Najlepsze rozwiązanie to jedzenie od pięciu do sześciu małych posiłków każdego dnia.
- Jedz powoli, w spokojnym otoczeniu i przeżuwaj uważnie.
- Usiądź i odpocznij po zjedzeniu głównego posiłku, przynajmniej na 30 minut.
- Nie pij do głównych posiłków wody, jak również unikaj picia soków pomarańczowych i napojów gazowanych.
- Korzystaj z prostych technik kulinarnych: gotuj w wrzątku, w sosie własnym, grilluj, gotuj na parze lub piecz. Unikaj gotowanie z dodatkiem tłuszczów lub olejów oraz nie jedz pokarmów, które były smażone lub są panierowane.
Poza tym znacząca rolę odgrywa również umiarkowane stosowanie soli i przypraw oraz unikanie produktów o działaniu pobudzającym, takich jak kawa czy alkohol. To samo dotyczy produktów spożywczych, które Twój organizm źle toleruje. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nie będziesz musiała zbyt często stosować diety lekkostrawnej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salas-Salvadó J et al., eds. Nutrición y dietética clínica. Elsevier Health Sciences, 2019
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.