Logo image
Logo image

Dieta niskowęglowodanowa: dobra dla planety i Ciebie

3 min.
Dieta niskowęglowodanowa oferuje wiele zalet dla Twojego zdrowia i dla środowiska. Pomaga również zapobiegać otyłości.
Dieta niskowęglowodanowa: dobra dla planety i Ciebie
Ostatnia aktualizacja: 05 maja, 2020

Dieta niskowęglowodanowa oparta jest na świeżych i bardzo niewielu przetworzonych produktach spożywczych. Co więcej, priorytetowo traktuje żywność ekologiczną i promuje ograniczenie spożycia mięsa.

Istnieją dwa podstawowe elementy tej diety. Pierwszy zmniejsza wpływ ludzi na planetę, a drugi poprawia stan Twojego zdrowia.

Dieta niskowęglowodanowa jest dobra dla planety

Przyjęcie zdrowszych zwyczajów żywieniowych znacznie zmniejszyłoby emisję dwutlenku węgla. W związku z tym większość tych emisji pochodzi z ekstensywnego rolnictwa. Zmniejszenie spożycia mięsa może więc pozytywnie wpłynąć na zdrowie naszej planety.

Some figure

Nawet zmiany w ogólnym poziomie spożycia żywności mogą mieć wpływ na atmosferę, podobnie jak w przypadku rezygnacji z korzystania z samolotów.

Dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa dla ludzi

Oczywistym jest, że wyeliminowanie przetworzonej żywności z diety oznacza poprawę zdrowia ludzi. Przede wszystkim zmniejszyłoby to zużycie toksycznych substancji, takich jak akrylamid.

Ponadto w tego rodzaju produktach znajdują się tłuszcze trans i cukier – składniki te mogą powodować stany zapalne i choroby po długotrwałym przyjmowaniu.

Jednocześnie dobrze jest zwiększyć spożycie owoców, warzyw i roślin strączkowych. Te produkty są bogate w przeciwutleniacze i witaminy. Z tego powodu świetnie nadają się do zapobiegania utlenianiu i tworzeniu się wolnych rodników. Zmniejszają również stany zapalne.

Jakby tego było mało, świeża żywność ma zwykle mniej kalorii niż żywność przetworzona. Przekłada się to na mniejszy procent tkanki tłuszczowej i zmniejsza ryzyko otyłości. To z kolei znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia skomplikowanych chorób, które mogą rozwinąć się z czasem.

Jednym z głównych zagrożeń wpływających na rozwój cukrzycy jest spożywanie słodyczy i przetworzonej żywności. Co gorsza, cukrzyca powoduje inne powikłania, takie jak choroby niedokrwienne.

Przejście na dietę niskowęglowodanową zmniejsza ten problem, który przekształcił się w epidemię we współczesnym społeczeństwie.

Produkty lokalne są najlepsze

Dieta niskowęglowodanowa wspiera również spożywanie lokalnych produktów. W obecnych czasach jedzenie może przebyć tysiące kilometrów z miejsca, w którym zostało wyprodukowane, do miejsca, gdzie jest spożywane.

Dlatego transport ten zwiększa również szkodliwe dla planety emisje. W związku z tym lepiej jest spożywać żywność produkowaną lokalnie, która nie musi przebywać dużych odległości.

Niesie to za sobą kolejną zaletę. Żywność może być świeższa, w zależności od pory roku, z mniejszą ilością dodatków. Im ​​mniej dodatków i pestycydów w pożywieniu, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Dodatki te są oczywiście sprawdzane i gwarantują pewien poziom bezpieczeństwa. Niemniej jednak tak naprawdę nie wiemy dokładnie, jaki wpływ wywierają na ciało lub czy też usunięcie ich z organizmu zajmuje kilka lat.

Spożywanie sezonowej żywności zmniejsza zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich produkcji. Pomidor ze szklarni zużywa znacznie więcej energii niż pomidor wyhodowany we właściwym sezonie wegetacyjnym. To kolejny sposób na ograniczenie emisji i marnotrawstwa energii. Rolnictwo ekologiczne zużywa 50 procent mniej energii niż tradycyjne systemy.

Ostatnim argumentem na temat diety niskowęglowodanowej jest unikanie przejadania się. W ten sposób unikniesz marnowania jedzenia. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko otyłości i nadwagi. Spożywanie warzyw zamiast mięsa również się do tego przyczynia.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że dieta niskowęglowodanowa ma dwie główne zalety. Z jednej strony zmniejsza wpływ ludzi na planetę. Z drugiej, jest lepsza dla zdrowia człowieka. Jest to również dobry sposób na walkę z cukrzycą i nadwagą, dwiema chorobami endemicznymi naszych czasów.

Ważne jest, aby priorytetowo traktować spożywanie lokalnej i świeżej żywności. Wzrost spożycia warzyw i mniejsze zużycie produktów mięsnych oznacza, że nasz organizm będzie zdrowszy.

Podsumowując, to, co się wyróżnia w tej diecie to próba unikania przetworzonej żywności. Ten rodzaj żywności nie tylko pozostawia ślad ekologiczny, ale jest również wyraźnie szkodliwy dla naszego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


1 – Pelucchi C., Bosetti C., Galeone C., La Vecchia C., Dietary acrylamide and cáncer risk: an updated meta-analysis. Int J Cancer, 2015. 136 (12): 2912-22.

2 – Della Corte KW., Perrar I., Penczynski KJ., Schwingshackl L., Herder C., Buyken AE., Effect of dietary sugar intake on biomarkers of subclinical inflammation: a systematic review and meta-analysis of intervention studies. Nutrients, 2018.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.