Kiedy należy spożywać węglowodany?
Teza, że węglowodany nie są naszymi sprzymierzeńcami w diecie była przez laty i jest popularyzowana na świecie. Mówi się, że trzeba na nie uważać. Ponadto, jeżeli chcesz być szczupła i stracić na wadze, nie możesz ich spożywa za wiele.
Często też wskazuje się węglowodany, jako przyczynę tycia. Jest to jednak przesada. Zależy bowiem kiedy się je spożywa. Dlatego też, nie można całkowicie wyeliminować węglowodanów z diety.
Węglowodany bowiem odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Jeżeli często chodzisz na siłownię i stosujesz dietę, może zauważyłaś, że popularne stały się diety promujące produkty o niskiej zawartości węglowodanów. Diety te opierają się na założeniu, że spożycie produktów, takich jak jasne pieczywo, ryż, makaron (zawierające także cukier (nie są dobre dla sylwetki.
Jakie jest wytłumaczenie tych diet? Ano takie, że spożycie węglowodanów i cukrów prowadzi do zwiększonego poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie prawdą w przypadku braku błonnika w żywności. Żywność staje się ciężkostrawna.
Dopóki nie spali się całej glukozy podczas ćwiczeń, trzustka wyprodukuje więcej insuliny, aby przywrócić poziom glukozy do normalnego poziomu. To znów będzie zostanie zmagazynowane, jako tłuszcz, a to z uwagi na nadwyżkę cukrów z węglowodanów.
Taka zwiększona tkanka tłuszczowa, zwłaszcza w okolicy brzucha zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Przykładem może być cukrzyca.
Dlatego też…. kiedy najlepiej spożywać węglowodany?
Uważa się, że płaski brzuch i sześciopak można osiągnąć tylko w jeden sposób. Duże śniadanie, lekki lunch, i na koniec dnia kolacja z warzywami. Ten przepis pomija węglowodany.
Według specjalistki żywieniowej Lisy Mokovitz najlepszą porą na spożycie węglowodanów jest czas kiedy jesteśmy najbardziej aktywni, zatem w ciągu dnia.
Co to oznacza? A to, że może makaron, pieczywo, płatki to nie najlepszy wybór na kolację. A na pewno nie najlepszy jeżeli chcecie zrzucić na wadze.
Główną rolą węglowodanów to dostarczanie energii wymaganej do funkcjonowania w ciągu dnia. Spożycie węglowodanów przed pójściem spać spowoduje, że zamienią się w tłuszcz w okolicy brzucha.
To wszystko teoria. A jak jest w praktyce?
Węglowodany: Eksperyment
Aby udowodnić powyższą teorię, doktor Adam Collins z uniwersytetu w Surrey w Anglii przeprowadził ze współpracy z BBC mały eksperyment. Oto on:
Zwołał ochotników cieszącym się dobrym zdrowiem, aby zbadać ich reakcje; jak ich organizmy reagują na węglowodany przyjmowane o różnych porach dnia.
Drugim celem eksperymentu było udowodnienie czy organy ciała dostosowują się do tych zmiennych pór spożycia węglowodanów. Na przykład ochotnicy mieli jeść ustaloną ilość węglowodanów podczas całego dnia. Jedli głównie makaron czy pieczywo.
Przez pierwsze 5 dni spożywali węglowodany głównie na śniadanie. Nocna konsumpcja była niewielka.
Następnie, podczas kolejnych 5 dni, powrócili do swojej normalnej diety, czyli spożycia węglowodanów w południe. Na koniec, przez 5 dni spożywali większość węglowodanów na kolację, a tylko niewielką część na śniadanie. Przez cały czas doktor Collins badał poziom glukozy w ich krwi.
Wynik eksperymentu: zaskakujący
Jakie były rezultaty? Były jednoznaczne, ale może nie takie, jakie oczekiwano. Doktor przeanalizował krew uczestników po okresie śniadań obfitujących w węglowodany i lekkich kolacjach. Przeciętny poziom glukozy wynosił 15,9 jednostek. To czego się spodziewano.
Jednakże po okresie kolejnych 5 dni, analiza poziomu glukozy wykazała spadek do 10,4 jednostek. To o wiele mniej niż oczekiwano.
Jakie jest wytłumaczenie?
Z eksperymentu okazało się, że nie jest ważne kiedy będziemy spożywać węglowodany, ale ilość czasu kiedy ich nie będziemy spożywać w ogóle. Jeżeli minie dużo czasu pomiędzy posiłkami bogatymi w węglowodany, organizm przetworzy je bez problemu.
Tak jest naturalnie ze śniadaniem, gdyż spożywa się go na czczo po nocy. Ale tak samo, według wyników eksperymentu, byłoby gdybyśmy nic nie jedli przez cały dzień, i spożyli węglowodany na koniec dnia.
Co to oznacza dla nas? Oznacza nie mniej ni więcej, że po dniach spożywania bogatych w węglowodany kolacji i lekkich śniadań, organizm zaczyna się do tego przyzwyczajać, i lepiej spala węglowodany spożywane pod koniec dnia.
Biorąc pod uwagę wyniki eksperymentu, doktor Collins zaleca, abyśmy nie martwili się zanadto kiedy spożywamy węglowodany. Najważniejsze to mieć utarte nawyki żywieniowe i nie objadać się węglowodanami przy każdym posiłku.
Wygląda na to, że jak zawsze umiar to klucz do sukcesu. Jeżeli zatem konsumujecie sporo węglowodanów w nocy, warto ograniczyć je następnego dnia przy śniadaniu. I na odwrót, jeżeli spożyliście dużo pieczywa na śniadanie, nie najlepszym pomysłem jest makaron na kolację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chávez, A., & Julian, D. (2018). Evaluación de los efectos de las dietas altas en carbohidratos sobre algunos marcadores de estrés oxidativo e hipertrofia cardiaca, y en la presión arterial de ratas Wistar y SHR recién destetadas. Tesis (M.C.)–Centro de Investigación y de Estudios Avanzados del I.P.N. Departamento de Farmacobiología.
- Edward F Coyle. (1999). Reemplazo de Fluidos y Carbohidratos durante el Ejercicio: ¿Cuánto y Por Que?. PubliCE. https://g-se.com/reemplazo-de-fluidos-y-carbohidratos-durante-el-ejercicio-cuanto-y-por-que-94-sa-v57cfb27101485
- Fellows. (n.d.). Research at Surrey suggests timing your exercise and meals can lead to weight loss. Retrieved December 9, 2022, from Surrey.ac.uk website: https://www.surrey.ac.uk/features/research-surrey-suggests-timing-your-exercise-and-meals-can-lead-weight-loss
- Pacheco, G., & Elizabeth, D. (2021). Paciente femenino de 52 años con diabetes mellitus tipo 2. Babahoyo: UTB-FCS.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.