Odwodnienie – jakie pokarmy stosować?
Oprócz regularnego picia wody, soków i herbat, możliwe jest również zapewnienie odpowiedniego nawodnienia poprzez spożywanie określonych pokarmów. Odwodnienie ciała może prowadzić do ostrych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Tutaj powiemy ci, które z owoców mają największą zawartość wody i skutecznie cię nawodnią. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Odwodnienie organizmu – poznaj pokarmy, które skutecznie cię nawodnią!
Brak równowagi elektrolitowej i nawodnienia w organizmie może negatywnie wpłynąć na twoje wyniki sportowe. Ponadto może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, na dłuższą metę. Z tego powodu ważne jest, aby znać nawadniające napoje i pokarmy, które powinieneś regularnie spożywać.
W szczególności osoby starsze, osoby regularnie uprawiające sport oraz pracujące fizycznie powinny zwrócić na nie uwagę. W tym artykule przedstawimy kilka pokarmów, o których warto pamiętać.
Czy wiesz, że spożywanie wody nie jest jedynym sposobem na dostanie się płynu do organizmu? Istnieje wiele produktów zawierających duże ilości płynów, które mogą również pomóc w nawadnianiu. Jest to pomocne, jeśli nie jesteś w stanie wypijać wystarczającej ilości wody.
Warto pamiętać, że do odwodnienia nie dochodzi nagle, zwykle już przy niedoborach wody w organizmie na poziomie kilku procent pojawiają się wyraźne objawy niedoboru płynów.
Wczesna interwencja, polegająca na sukcesywnym nawadnianiu organizmu i podawaniu elektrolitów, może przeciwdziałać poważniejszym konsekwencjom.
Zaleca się zwiększenie spożycia następujących pokarmów, szczególnie latem. W warunkach wysokich temperatur jest bardziej prawdopodobne, że będziesz doświadczać większej utraty płynów. Woda i sole mineralne, które są tracone, muszą zostać odzyskane, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
Odwodnienie- koniecznie sięgnij po te pokarmy
Pokarmy naturalnie zawierające większe ilości wody to między innymi owoce i warzywa. Chociaż zawierają również mikroelementy, witaminy, błonnik i fitoskładniki, woda jest najbardziej obfitą częścią ich składu.
Jednak nie wszystkie owoce zawierają w swoim składzie taki sam procent wody. Banany i mango mają jej mniej, a winogrona, arbuz – dużo więcej. Zwróć uwagę na przedstawione poniżej propozycje, aby dowiedzieć się, które z nich są zalecane do spożycia, w przypadku odwodnieni.
1. Arbuz
Arbuz to owoc należący do rodziny dyniowatych, składający się głównie z wody, błonnika i naturalnych cukrów. Jest znany ze swojego orzeźwiającego smaku i jest doskonałym składnikiem do przygotowywania koktajli i jako dodatek do sałatek owocowych.
Jego smak dobrze komponuje się z wieloma innymi owocami. Dodatkowo, można go spożyć jako deser lub o dowolnej porze dnia, jako przekąskę.
Według badań opublikowanych w magazynie Talante, arbuz zawiera cenne fitochemikalia i mikroelementy, takie jak kwas askorbinowy i karotenoidy. Związki te mają właściwości przeciwutleniające, które są niezbędne do zachowania zdrowia i pięknej skóry.
2. Jeśli jesteś odwodniony, spróbuj owoców cytrusowych
Zarówno owoce pomarańczy, grejpfrutów, limonki jak i cytryny kryją pod swoją skórką pyszny i orzeźwiający sok. Koniecznie wykorzystaj je, skoncentrowane lub jako dodatek do wody, jeśli jesteś odwodniony.
Pomogą ci one naturalnie zrównoważyć poziom nawodnienia. Ponadto owoce te zawierają wysoki poziom witaminy C, o której wiadomo, że wzmacnia działanie układu odpornościowego.
Eksperci potwierdzają, że odpowiednie spożycie witaminy C zmniejsza częstość przeziębień i pomaga organizmowi w naprawie uszkodzeń. Z tego powodu owoce cytrusowe są zalecane zarówno w zimie, jak i w miesiącach letnich.
3. Jabłka – recepta na odwodnienie
Jabłka są znane z dużej zawartości wody, dlatego są jednym z najlepszych owoców dla osób odwodnionych. Możesz je spożywać samodzielnie, mieszać z innymi owocami lub używać do przyrządzania różnych koktajli.
Zimą możesz podać jabłka pieczone lub w formie kompotu – oprócz witamin i porcji nawodnienia dostarczysz sobie także błonnika.
Oprócz wszystkich wymienionych wyżej korzyści, jabłka są źródłem pektyny, czyli rozpuszczalnego błonnika wspomagającego skład mikrobiomu jelitowego. W ten sposób wspomagają ogólny stan flory jelitowej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów metabolicznych.
Chociaż regularne spożywanie błonnika jest dobre dla zdrowia jelit, zaleca się również spożywanie fermentowanej żywności, takiej jak jogurt, kiszonki, kefir czy maślanka. Wiadomo, że żywność fermentowana i suplementy probiotyczne pomagają wspierać nasz mikrobiom jelitowy, metabolizm i wiele funkcji trawiennych.
Alternatywą dla jabłek są owoce takie jak na przykład gruszki. Skład i właściwości obu owoców są w zasadzie podobne. Gruszki są również znane z dużej zawartości pektyn i błonnika. Nie zapomnij uwzględnić ich w swojej diecie!
Częste picie płynów i spożywanie pokarmów bogatych w wodę – zalety
To oczywiste, że najlepszym sposobem na zapewnienie dobrego nawodnienia jest częste picie płynów, a w szczególności wody mineralnej. Jednak nie zawsze jest to możliwe.
Dlatego tak ważne jest, aby spożywać regularnie owoce i warzywa. Jeśli zaczniesz odczuwać jakiekolwiek objawy braku równowagi w nawodnieniu ciała, włącz wspomniane owoce do swojej diety!
Odwodnienie organizmu – objawy
Do ciężkich objawów odwodnienia należą na przykład: spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej (hipotonia ortostatyczna), skrajne pragnienie, szybki oddech.
Może pojawić się też zmiana stanu psychicznego (delirium – majaczenie, zaburzenia związane z iluzją wzrokową, słuchową i dotykową), a nawet utrata przytomności.
Owoce w diecie – podsumowanie
Oprócz wysokiej zawartości wody, owoce są również znane z tego, że zawierają duże ilości fitoskładników, które są niezbędne dla dobrego zdrowia. Dlatego regularne spożywanie owoców zapewnia nie tylko nawodnienie, ale także gwarantuje dostarczenia witamin i minerałów.
Kolejną zaletą owoców jest to, że można je spożywać na wiele różnych sposobów. Jako deser po posiłku, jako przekąska, jako dodatek do owsianki, a nawet w formie porannego koktajlu.
Na koniec warto wspomnieć, że regularne spożywanie owoców i warzyw wiąże się z lepszym zdrowiem i mniejszym ryzykiem wystąpienia złożonych chorób w dłuższej perspektywie. Dlatego koniecznie włącz je do swojej diety!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jayaprakasha GK., Patil BS., A metabolomics approach to identify and quantify the phytochemicals in watermelons by quantitative (1)HNMR. Talanta, 2016. 153: 268-77.
- Bucher A., White N., Vitamin C in the prevention and treatment of the common cold. Am J Lifestyle Med, 2016. 10 (3): 181-183.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.