Odżywianie w czasie menopauzy – ważne aspekty

Niemożliwym jest mówienie o menopauzie w kontekście ogólnym, a to z uwagi na fakt, że każda kobieta przeżywa ten czas w inny sposób. U jednych kobiet trwa kilka miesięcy, u innych latami.
Odżywianie w czasie menopauzy – ważne aspekty

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2019

Menopauza zaczyna się u kobiet po 50- tym roku życia i powoduje, zarówno fizyczne, jak i hormonalne zmiany w organizmie kobiety. Odżywianie w czasie menopauzy powinno uwzględniać powyższe zmiany i się do nich dostosować. W niniejszym artykule omówimy dietę w okresie przekwitania dla kobiet.

Każda kobieta jest inna

Dla jednych kobiet, zmiany menopauzalne przebiegają w wydłużonym okresie czasu aż do ostatecznego ustabilizowania się organizmu. Dla innych zaś, menopauza przechodzi nieomal niezauważalnie.

Istnieje wiele oznak przekwitania, które mogą unaocznić się w różny sposób o w różnej częstotliwości występowania. Najbardziej typowe objawy to napady gorąca w różnych, niespodziewanych momentach, wahania nastroju, suchość w pochwie i tycie.

odżywianie się w okresie przekwitania

Niezależnie od objawów, menopauza to taki czas w życiu kobiety, kiedy trzeba o sobie dbać bardziej niż zwykle. To ważne, aby prowadzić zdrowy tryb życia, i odżywiać się tak, aby ułatwić zajście zmian menopauzalnych. Nie zapominaj, że menopauza to okres jednych z największych zmian w organizmie w całym życiu kobiety.

Odżywianie w czasie menopauzy: Jaką żywność spożywać

Odżywianie w czasie menopauzy powinno być inne niż to, co do tej pory. Organizm przechodzi spore zmiany, a zatem należy mu dostarczyć więcej składników odżywczych. Nie oznacza to oczywiście potrzeby radykalnej zmiany diety, ale włączenie do niej pewnych produktów i ich częstsze spożycie.

mleko w diecie menopauzy

Dobrze byłoby, aby uwzględnić następujące składniki w diecie podczas menopauzy:

  • Wapń. Osteoporoza to częsta choroba po menopauzie. Kości staja się kruche i łamliwe; może pojawić się ból i trudności w poruszaniu się. Wapń wzmacnia system kostny, dlatego też jego dzienne spożycie jest bardzo wskazane w okresie przekwitania.
  • Żelazo. Podczas menopauzy kobiety często mają anemię. Nieregularne miesiączki prowadzą do utraty większej ilości krwi, a tym samym do anemii. Aby temu zapobiec należy spożywać żywność bogatą w żelazo, jak sardynki czy soczewica. Można też brać tabletki z żelazem na receptę. Tabletki należy popijać sokiem lub czymś innym kwaśnym, aby ułatwić wchłanianie.
  • Dużo płynów. Podczas menopauzy częstym zjawiskiem jest retencja płynów w organizmie. Aby temu zapobiec, zaleca się picie dużej ilości płynów. Jeżeli będzie Ci trudno wypijać 8 szklanek wody dziennie, możesz pić również herbatę.
  • Błonnik. Problemy z trawieniem czy tycie to kolejne problemy, które mogą pojawić się w czasie menopauzy. Może temu zapobiec spożycie błonnika. Dlatego trzeba jeść dużo produktów zbożowych, owoców i warzyw.

Nawyki podczas menopauzy

Oprócz odpowiedniego odżywiania się w czasie menopauzy, należy dodatkowo zmienić inne dzienne nawyki. Przyczynią się do wyższego komfortu życia i ułatwią Ci przejście tego czasu w życiu kobiety. Niektóre z tych zalecanych zmian prezentujemy poniżej:

  • Ćwicz jedną godzinę dziennie. Coraz częściej wybieramy siedzący tryb życia, ale nie możemy zapominać, że tylko aktywność może utrzymać nas w formie, zwłaszcza w okresie menopauzy. Zacznij od systematycznych dziennych spacerów, najlepiej w towarzystwie dla większej przyjemności i motywacji. Niedługo spostrzeżesz, że jesteś bardziej sprawna i lżejsza.
  • Dziel się z innymi swoimi doświadczeniami. Zwykle kobiety przechodzą menopauzę w milczeniu. Tak, jakby chciały ją ukryć, i nie rozmawiać otwarcie o tym temacie. Dlaczego? Porozmawiaj ze znajomymi o swoich odczuciach, zasięgnij porady lekarza, jeżeli tego potrzebujesz. Nie zapominaj, że menopauza to jak najbardziej normalny etap w życiu i wcześniej czy później każda kobieta go doświadczy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canto de Cetina T. (2006). Los síntomas en la menopausia. Rev Endocrinol Nutr; 14 (3):141-148. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=8874
  • García Gumier, T. (2014). Evaluación del estado nutricional, consumo de macronutrientes y calcio en personas que superan los 40 años con menopausia y andropausia que realicen entrenamientos con sobrecarga y/o aeróbico. Universidad FASTA. Facultad de Ciencia Médicas.
  • Varela Moreiras, Gregorio. Guía de Alimentación y Menopausia. Sociedad Española de Nutrición (SEN). https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/54703740/Guia-de-alimentacion-y-menopausia-FREELIBROS.ORG-libre.pdf?1507851252=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3DGuia_de_alimentacion_y_menopausia_FREELI.pdf&Expires=1672335375&Signature=fFvAxg9b5Ca60Ad5EiVDkfl3AyVFQt~NyaqRYkSteWFVGBc2jFEoxXHmaG6PvxTrUWrLN08aoBzSzUFa5MtvLSL17gdpmB2FGZ7saHSVyLEdB2Q4ysDRPNMbJ4q4vGYY5JDlEZT0N4WCuvExgm4AU4DT2nHF-PR2mZjlrZxJ9tiHedqTeNhwCfXfr2H0xyrKD34mUWly9CloOv12c2eS0HgBNYQtAnwwBWEYzVmLARWgvFnYshI4c8284uRcYgoLyusk3psVUMhi~29K7AFD62cVL7UKTNcX9EWi1IRO~SuL85EuqKiGBFiDFU5gDvN7w2g2c4PEdm5tK4WeGxXumQ__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.