Otyłość dziecięca - pięć sposobów na walkę z nią

Otyłość dziecięca to coraz poważniejszy problem. Dowiedz się, jak z nią walczyć!
Otyłość dziecięca - pięć sposobów na walkę z nią

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2019

Jak powszechnie wiadomo, warzywa i owoce to nie są ulubione dziecięce przekąski. Słaba dieta wraz ze zmniejszającą się z roku na rok aktywnością fizyczna sprawiają, że otyłość dziecięca staje się coraz bardziej powszechnym problemem.

Pamiętajmy jednak, że “czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego tak ważne jest budowanie zdrowych nawyków już u maluchów!

Otyłość dziecięca to dolegliwość, na którą cierpi coraz więcej dzieciaków na całym świecie. Chociaż jej przyczyny bywają różne, głównymi winowajcami są zazwyczaj fatalna dieta oraz brak ruchu.

 Z tego powodu w tym artykule postanowiliśmy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, dzięki którym będziesz mieć broń potrzebną do walki z otyłością Twojego dziecka.

Otyłość dziecięca – 5 sposobów jej zwalczania

Jeśli szukamy sposobu na uniknięcie komplikacji spowodowanych przez otyłość dziecięcą, musimy działać szybko. Poniżej znajdziesz pięć zasad, które, z Twoją pomocą, powinno wdrożyć Twoje dziecko, a dzięki którym zapobiegniesz lub zwalczysz problem nadwagi u malca.

1. Ćwiczenia są niezbędne

Poza innymi zaletami, regularne ćwiczenia pomagają spalić tłuszcz oraz nadprogramowe kalorie. Zapobiegają także niektórym chorobom serca, które są związane z otyłością, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Regularne treningi pomogą także wyregulować metabolizm, a tym samym wagę. Poza tym zwiększają też jakość nocnego wypoczynku. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na samopoczucie Twojego dziecka.

Na koniec musisz pamiętać o banalnie prostym równaniu. Dwie godziny spędzone na zabawie na podwórku to dwie godziny mniej siedzenia przed telewizorem lub komputerem oraz jedzenia niezdrowych przekąsek.

dziecko, jedzenie

2. Przestrzeganie zdrowej diety

Musisz nauczyć swoje dziecko oraz wyrobić u niego nawyk zdrowego odżywiania, najlepiej już od najmłodszych lat. Jest to jedna z najlepszych lekcji, jaką dorosły może nauczyć malucha, ponieważ oznacza, że dziecko będzie zwracać uwagę na swoją dietę nawet w dorosłym życiu.

Pamiętaj, że najważniejszy jest zdrowy balans. Musisz zachęcać dzieci do jedzenia zarówno warzyw i owoców, jak i wartościowych zbóż oraz mięsa, zwłaszcza chudego, a także pieczywa czy makaronów.

Ponadto musisz też ograniczyć ich spożycie rafinowanych cukrów i zmniejszyć ilość niezdrowego jedzenia w diecie oraz tłuszczów trans, które często są składnikiem wielu popularnych pokarmów dla dzieci.

Bądź jednak ostrożny! Ograniczanie to nie to samo co całkowite wykluczenie. Jeśli usuniesz z diety swojego dziecka zbyt wiele jego ulubionych przysmaków, możesz wywołać jego frustrację, a także strach przed próbowaniem nowych pokarmów.

3. Unikaj diet

Chociaż może się to wydawać sprzeczne z tematem artykułu, pamiętaj, że restrykcyjne diety nie są zalecane w przypadku dzieci. Głównie dlatego, że mogą być zbyt dużym obciążeniem dla psychiki dziecka i spowodować u niego zaburzenia odżywiania w przyszłości.

Ścisłe diety mogą powodować uczucie niepokoju i nerwowość lub jeszcze gorzej, sprawiać, że dziecko będzie czuć się zawstydzone.

Maluch może zacząć mieć problemy z jedzeniem w miejscach publicznych lub rozmawianiem o swojej sytuacji z innymi. A to niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo efektu jojo po zakończeniu diety.

Najlepiej uczynić ze zdrowej diety Wasz styl życia, a nie stosować ją jako doraźny sposób na rozwiązanie problemu nadwagi. W ten sposób maluch rozwinie prawidłowe nawyki żywieniowe oraz wypracuje u siebie zdrowy związek z jedzeniem.

4. Uważaj na niezdrowe nawyki, przez które u Twojego malca może pojawić się otyłość dziecięca

Gry video, telefony komórkowe i telewizja mogą mieć ogromny walor edukacyjny oraz są świetnym sposobem na zapewnienie dziecku rozrywki. Jednak w nadmiarze ich stosowanie może być bardzo szkodliwe dla Twojej latorośli.

To bardzo ważne, żeby rodzice nadzorowali tego rodzaju aktywności oraz wyznaczyli dziecku nieprzekraczalne ramy czasowe na korzystanie ze zdobyczy techniki. Zachęć swoje dziecka do wyjścia z domu, zabawy z rówieśnikami, namów je na spacer i odkrywanie okolicy.

5. Dawaj dobry przykład

Rodzice są najważniejszym wzorem dla swoich dzieci. Z tego powodu maluchy nie zrobią niczego, czego nie robią mama i tata. Dzieci będą naśladować zachowanie rodziców, nastawienie oraz czynności, które obserwują każdego dnia.

Otyłość dziecięca - mama dająca przykład zdrowego odżywiania

Jeśli jesteś rodzicem, który prowadzi siedzący tryb życia, nie możesz oczekiwać od swojego dziecka, że zostanie zapalonym sportowcem. Oczywiście to może się zdarzyć, ale będzie to wyjątek, a nie reguła.

Motywowanie dzieci do wspólnych ćwiczeń to doskonały pomysł. Możecie trenować razem, iść na łyżwy albo po prostu wyjść na spacer z psem. Każda z tych aktywności, nieważne, jak mała i nieznacząca się wydaje, pomoże Twojemu dziecku rozwinąć przychylne nastawienie do ćwiczeń fizycznych.

Jak widzisz, walczenie z otyłością u najmłodszych to aktywność, w której muszą uczestniczyć nie tylko dzieci, ale też rodzice. Dorośli muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za zdrowie swoich pociech i być dla nich wzorem oraz przewodnikiem.

Z tego powodu niezbędne jest przyjęcie aktywnego, ale przede wszystkim prewencyjnego nastawienia względem tego problemu. 

Zapobieganie otyłości jest łatwiejsze, niż wychodzenie z niej, poza tym dzięki temu Twoje dziecko będzie miało lepszą samoocenę i samopoczucie, a w efekcie przełoży się to na zdrowsze kontakty z rówieśnikami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.