Płatki śniadaniowe – czy ich jedzenie jest zdrowe?
W każdym sklepie znajdziemy mnóstwo płatków zbożowych, które możemy zjeść na śniadanie. Lekarze zalecają nawet, by spożywały je dzieci. Jednak okazuje się, że płatki śniadaniowe wcale nie są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać – a przynajmniej nie mają aż tylu wartości odżywczych.
Bez względu na to, czy jesteś na diecie, uprawiasz intensywnie sport na siłowni lub chcesz prowadzić zdrowy styl życia, płatki śniadaniowe wydają się doskonałą opcją na pierwszy posiłek w ciągu dnia. Jedząc je masz wrażenie, że przestrzegasz zdrowej i zrównoważonej diety.
Ale czy jedzenie płatków śniadaniowych jest dobre dla Twojego organizmu? Czytaj dalej, aby zdobyć więcej informacji!
Płatki zbożowe na śniadanie: dobry czy zły pomysł?
Na samym początku należy uświadomić sobie różnicę między “całkowicie naturalnymi” płatkami śniadaniowymi i standardowymi płatkami. To ważne, bo nie mają takiego samego składu.
Zaczniemy od przeprowadzenia analizy składu znajdującego się na etykiecie spożywczej płatków znalezionych na półce w supermarkecie. Są zapakowane w kolorowe opakowanie, które ma za zadanie przyciągnąć uwagę dzieci.
Oprócz tego mają różne kształty i kolory oraz stają się miękkie od razu po dodaniu do nich mleka czy jogurtu.
Płatki śniadaniowe, które znajdziesz w supermarkecie, nie wymagają poświęcania czasu i wysiłku na przygotowanie śniadania. To przydatne rozwiązanie, jeśli musisz nakarmić dziecko zanim pójdzie do szkoły.
Płatki zbożowe to idealna opcja dla mam o napiętym harmonogramie dnia. Ale mamy złą informację: znajduje się w nich mnóstwo cukru, wzmacniaczy smaku i barwników. To zupełnie inny skład niż sugeruje piękna etykieta.
Co więcej, to nie wszystko. Takie płatki śniadaniowe mają mało błonnika, ale za to są bardzo kaloryczne. Serwując je rodzinie jesteś przekonana, że podajesz zdrowe i odżywcze śniadanie, a w rzeczywistości jest całkowicie na odwrót.
Przeczytaj także: Szybkie i zdrowe śniadanie – 3 przepisy
Co znajduje się w płatkach śniadaniowych, które spożywasz?
Czytając tabelę wartości odżywczych umieszczoną na opakowaniu zorientujesz się, że tak naprawdę płatki zbożowe jedynie w niewielkim procencie składają się ze “zbóż”, a reszta składników ma dziwne nazwy. Może się kryć pod nimi na przykład cukier, który jest nazywany dekstrozą lub syropem glukozowo-fruktozowym.
Inne składniki, na które także powinnaś zwrócić uwagę, to substancje konserwujące, dodatki i barwniki. Mogą mieć działanie uzależniające, aby dzieci szybko pokochały ich smak. Wywołują także czasem alergię lub zatrucia pokarmowe.
Zboża wykorzystywane do produkcji płatków mogą być także modyfikowane genetycznie. Oznacza to, że zmieniono ich genom w taki sposób, aby rosły o każdej porze roku. Dzięki nim duże firmy są w stanie dostarczać więcej jedzenia, ale za to ma ono mniej wartości odżywczych (chociaż zdarzają się wyjątki).
Płatki śniadaniowe z błonnikiem, stworzone dla osób cierpiących na zatwardzenia lub chcących zrzucić parę kilogramów, posiadają dużą ilość sztucznych słodzików, na przykład sukralozę. Chociaż nie zawierają cukru, to mogą być szkodliwe dla zdrowia.
A czy wiesz, że w płatkach zbożowych znajdziesz również także sól? Tak, to prawda! Nawet jeśli są słodkie, to dodaje się do nich sód w dużych ilościach, aby dłużej zachowały świeżość.
Przeczytaj także: Cztery tuczące pokarmy: zobacz dlaczego tyjesz
Jak wybrać zdrowe płatki śniadaniowe?
Czytanie etykiet produktów spożywczych, które kupujesz w sklepie, odgrywa bardzo istotną rolę.
Możesz podejrzewać, że produkt jest niezdrowy, jeśli w jego składzie znajduje się pięć lub więcej składników o nieznanych lub trudnych do wypowiedzenia nazwach.
Poświęć chwilę na analizę danych, które ujawnił producent i nie daj się zwieść. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że wybrane przez Ciebie płatki są bardzo zdrowe.
Mimo tego powinnaś uważnie przeczytać etykietę i mieć świadomość, że mogą się na niej znajdować ukryte informacje. To Ty musisz zdecydować, czy chcesz kupić określony produkt, czy nie.
Poza tym możesz znaleźć zdrowsze odpowiedniki płatków zbożowych na dziale ze zdrową żywnością, który jest praktycznie w każdym supermarkecie. Płatki owsiane lub płatki bez barwników i bez dodatku cukru zawsze będą lepsze.
Na początku zmiana nawyków żywieniowych może być trudna, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ich kubki smakowe szybko przyzwyczajają się do silnych wzmacniaczy smaku. Pamiętaj jednak, że to inwestycja w zdrowie – zarówno Twojego malucha, jak i Twoje.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.