Przestań wierzyć w te wegetariańskie i wegańskie mity
Jeśli twoja dieta wyklucza mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego, to pewnie masz dosyć fałszywych przekonań, które otaczają ten styl życia. W tym artykule poznamy najczęstsze wegetariańskie i wegańskie mity oraz wytłumaczymy, dlaczego nie są prawdziwe.
Prawdopodobnie nieraz pytano cię, dlaczego nie jesz żywności pochodzenia zwierzęcego? Oraz tego, gdy ludzie mówią ci, że na pewno będziesz mieć problemy ze zdrowiem z tego powodu. Możliwe, że słyszałeś także, że musisz brać dużą liczbę suplementów, aby nie chorować.
Poniżej postaramy się dostarczyć wysokiej jakości informacje, by raz na zawsze rozprawić się z tymi mitami. W końcu jedyne, co robią, to wprowadzają zamieszanie na temat tego rodzaju odżywiania.
Wegetariańskie i wegańskie mity, w które nie należy wierzyć
1. Wegańscy sportowcy nie mogą występować na najwyższym poziomie
Wyniki wegańskich sportowców często są podważane. Wiele osób uważa, że niezależnie od tego, ile ćwiczą i jak bardzo dbają o swoją dietę, nigdy nie osiągną takich samych wyników, jak ludzie, którzy jedzą produkty zwierzęce.
Jest to całkowicie błędne przekonanie. Niespożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie ma żadnego wpływu na wyniki w sporcie. Białko można znaleźć w innych produktach, jakich jak rośliny strączkowe, orzechy lub ryż.
Jeśli wątpisz w te informacje, możemy podać kilka przykładów, które podważają ten często spotykany mit. Carl Lewis, Venus Williams, Lewis Hamilton, i Novak Djokovic to tylko niektórzy ze sportowców, którzy doszli na szczyt będąc jednocześnie weganami.
2. Kolejny wegetariański i wegański mit: wyższe ryzyko wystąpienia anemii
Powód, dla którego ten mit jest tak rozpowszechniony, jest niezrozumiały, biorąc pod uwagę brak podstaw naukowych lub uzasadnionych argumentów, które by go popierały. Prawda jest taka, że prawdopodobnie spotkałeś się z tym stwierdzeniem więcej, niż raz.
Najprawdopodobniej wynika to z przekonania, że wegetarianie lub weganie cierpią z powodu braku składników odżywczych w diecie.
W rzeczywistości, anemia nie powinna być wiązana z dietą wegańską lub wegetariańską. Tak naprawdę większość pokarmów, które zawiera żelazo, jest pochodzenia roślinnego.
Niektóre z nich to rośliny strączkowe, warzywa liściaste i orzechy. Wszystko to może być spożywane przez wegetarian i wegan, nie ma więc powodu, dla którego miałoby im brakować tego składnika odżywczego.
3. Wegetariańskie i wegańskie mity mówią, że diety te są zdrowsze
Jest tyle samo osób, które uważają, że wegetarianom i weganom brakuje pewnych składników odżywczych, co osób, które uważają, że są oni zdrowsi. Można zauważyć rozpowszechnianie się tych diet u osób, które chcą schudnąć lub prowadzić zdrowszy styl życia.
To szokujące, że plan żywieniowy, który jest pełen etyki i zasad, dla wielu osób jest po prostu sposobem na schudnięcie.
Nie wiąż weganizmu lub wegetarianizmu ze zdrowym życiem, to kolejny mit. Istnieje wiele niezdrowych produktów, które są częścią tych diet. Alkohol i tytoń to tylko kilka przykładów. Nie powinieneś także wierzyć, że jeśli jesz stek, to nie przestrzegasz zdrowej diety.
4. Mają deficyt białka
Diety te ograniczają spożycie pokarmów odzwierzęcych. Oznacza to mięso i ryby, które są dla wielu osób głównym źródłem białka.
Gdy myślimy o białku pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest stek. Jednakże, tak naprawdę białko można znaleźć w wielu produktach, takich jak rośliny strączkowe, orzechy czy ryż.
To wyjaśnia, dlaczego weganie i wegetarianie nie powinni cierpieć z powodu braku białka. Po prostu zastępują mięso lub ryby innymi produktami o wysokiej zawartości białka.
5. Dieta wegańska ma szkodliwy wpływ na układ kostny
Kolejną cechą diety wegańskiej jest brak produktów mlecznych. Weganie nie piją mleka ani jego pochodnych, więc ludzie myślą, że nie spożywają wapnia. Jak pewnie już się domyśliłeś, to kolejny z mitów.
Często uważa się, że z powodu braku wapnia układ kostny wegan osłabi się z czasem doprowadzając do częstszych złamań lub chorób, takich jak osteoporoza. Jednakże, brokuły, tofu czy ciecierzyca udowadniają, że weganizm i spożywanie wapnia nie wykluczają się wzajemnie.
Oto najczęstsze wegetariańskie i wegańskie mity, o których możesz dzięki nam zapomnieć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rojas Allende, D., Figueras Díaz, F., & Durán Agüero, S. (2017). Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.4067/s0717-75182017000300218
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.