Składniki sałatek, których należy unikać
Sałatki to zdrowe i łatwe do przygotowania posiłki, idealne po ciężkim dniu pracy. Składniki sałatek, których należy się wystrzegać, aby Twoje danie było dalej zdrowe, a nie tylko łatwe w przygotowaniu opiszemy w niniejszym artykule.
Danie to bowiem może zawierać składniki w postaci tłuszczu i niepotrzebnych kalorii. Musisz zatem uważać na te składniki sałatek, zwłaszcza gdy chcesz zrzucić na wadze.
Przygotowując ten posiłek najczęściej zaczynasz od sałaty i innych podstawowych składników, jak pomidor czy ogórek. Potem zwykle dodajesz składniki smakowe, jak orzechy, suszone owoce czy coś z kiszonek. Na koniec, aby sałatka stanowiła danie główne dodaje się kawałki kurczaka, ser i sos.
W ten sposób, posiłek, który miał być z początku lekkim staje się prawdziwą bombą kaloryczną. Lepiej i zdrowiej byłoby zjeść kanapkę , a nawet pizzę!
Aby uniknąć tych błędów, podajemy niektóre składniki sałatek, których należy unikać:
Pieczywo
Pieczywo jest częstym składnikiem posiłku. Unikaj dodawania go z następujących powodów:
- smażone grzanki: małe, smażone kawałki chleba pochłaniają olej jak gąbka. Te składniki są pełne kalorii, a zawierają niewielkie ilości węglowodanów.
- dodany do sałatki chleb, nawet jeżeli nie jest smażony pochłania cały dressing, a sałatka pozostaje sucha, bez sosu.
Jeżeli masz ochotę zjeść pieczywo do sałatki (co oczywiście od czasu do czasu jest jak najbardziej akceptowane), lepiej zjeść kromkę do takiego dania, jak grillowana pierś, czy gotowana ryba.
Sosy, jako składniki sałatek
Mimo iż dressingi są bardzo smaczne, to ten składnik sałatek najczęściej sprawia, że sałatka ze zdrowej przemienia się w niezdrową.
Dressingi zwykle są bogate w tłuszcz i od razu gotowe do spożycia, zatem nie wiadomo właściwie co się w nich tak naprawdę znajduje.
Dlatego zalecamy niekorzystanie z gotowych dressingów, majonezu i innych z oferty supermarketów. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie sosu do sałatki na 3 następujące sposoby:
- Zdrowy dressing: dodaj do sałatki szczyptę soli, odrobinę oliwy z oliwek i octu. Proste i smaczne!
- Dobry dla osób na diecie: wciśnij pół cytryny do sałatki i wymieszaj. Doda to sałatce smak, i pozostanie ona zdrowa i nisko kaloryczna.
- Ocet balsamiczny: łyżeczka octu balsamicznego sprawi, że sałatka nabierze kremowej konsystencji, podobnej do dressingu. Ocet jet bardziej zdrowy niż kupiony w sklepie gotowy dressing.
Smażone kawałki kurczaka
Smażony kurczak to kolejny ze składników sałatek, których powinno się unikać. Produkty smażone są pełne kalorii i węglowodanów, i mają niewielkie wartości odżywcze.
Dawniej, bardzo rzadko pojawiały się w sałatkach, a tylko ostatnio stały się częstym składnikiem sałatek.
Sałatka Cezara zawiera smażone kawałki kurczaka, restauracje często mają w swoich menu sałatki ze smażonymi lub panierowanymi kawałkami mięsa.
Tak, jest to bardzo smaczne, ale smażone lub panierowane kawałki zawierają masę kalorii i węglowodanów, a tego chyba chcielibyście uniknąć wybierając sałatkę.
Podczas gdy smażony kurczak nie jest zdrowym składnikiem, kawałki grillowanego kurczaka to wspaniały dodatek do sałatek. Są bogate w białko i inne składniki odżywcze.
Makaron
Makaron sam w sobie nie jest zły, ale staraj się nie dodawać go do sałatek. Zawiera dużo węglowodanów i kalorii, a także zwykle wymaga dodania do sałatki jeszcze dużo sosu.
Jeżeli chcesz już zjeść sałatkę z makaronem, sporządź dressing według 3 przepisów, jakie zamieściliśmy w tym artykule. Można także ugotować mała porcję makaronu i dodać do niej sałatę, pomidor lub ogórek. W ten sposób posiłek będzie zdrowszy i zbilansowany. Otrzymasz odpowiednią ilość węglowodanów, a jednocześnie skorzystasz ze wszystkich pożytków, jakie ma sałatka.
Ser
Jako, że niektóre sery mają 4 razy więcej kalorii niż inne, lepiej dowiedzieć się, które z serów są wysoko, a które nisko kaloryczne.
Zalecamy dodanie nisko kalorycznego, lekkiego sera do sałatki lub sera ricotta. W ten sposób, pozwolisz sobie na odrobinę “rozpusty” a jednocześnie nie zaprzepaścisz diety.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.