Logo image
Logo image

Spożycie cukru i zalety płynące z jego zmniejszenia

4 min.
Spożycie cukru i zalety płynące z jego zmniejszenia
Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2019

Dodany cukier to cukier, który nie znajduje się w sposób naturalny w jedzeniu. Innymi słowy to dodatkowa ilość cukru, dodana sztucznie podczas procesu produkcji i przetwarzania pożywienia. Jeśli chcemy dbać o nasze zdrowie, powinniśmy znacząco zmniejszyć codzienne spożycie cukru.

Cukier stał się kluczowym elementem wielu produktów spożywczych. Z tego powodu spożywamy go o wiele więcej niż jest to zalecane. Zmniejszone spożycie cukru, który dodano w sposób sztuczny do jedzenia, ma pozytywny wpływ na organizm każdego człowieka.

Właśnie dlatego chcemy pokazać Ci dzisiaj jak jeść mniej cukru i przybliżyć zmiany, które zajdą w Twoim ciele dzięki spożywaniu go w mniejszych ilościach.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile cukru spożywasz każdego dnia?

Dodatek cukru sprawia, że produkty spożywcze, które jemy, stają się bardziej wyraziste i mają lepszy smak. W ostatnich latach cukier jest dodawany coraz częściej do produktów obecnych na półkach sklepowych wszystkich supermarketów.

Nie ma zbyt wielkiego znaczenia, do którego działu sklepu wejdziesz. Cukier znajdziesz praktycznie w każdym pożywieniu, zarówno w mięsach, parówkach, przekąskach, ciastach i nabiale. Dlatego też warto zastanowić się nad niezwykle istotną kwestią: czy zdajesz sobie sprawę z tego, jakie jest Twoje całkowite dzienne spożycie cukru? Jesteśmy pewni, że Twoja odpowiedź na to pytanie jest negatywna.

Some figure

Przez większość czasu nie jesteś nawet świadoma tego, że spożywasz cukier. Dlatego zachęcamy Cię do przeprowadzenia małego, prostego eksperymentu. Otwórz swoją lodówkę i przejrzyj wszystkie produkty, jakie się w niej znajdują.

Przeczytaj ich etykiety, a z pewnością zaskoczy Cię fakt na ilu z nich umieszczono cukier. Co więcej, ten składnik jest obecny również w słonych pokarmach, które wydają nam się z góry wolne od cukru.

Jak możesz zmniejszyć spożycie cukru?

Kiedy już będziesz świadoma tego, ile cukru jesz każdego dnia, nadszedł czas, by ograniczyć jego spożycie. Jak już się przekonałaś czytając etykiety produktów spożywczych znajdujących się w Twojej lodówce, cukier znajduje się w większości pokarmów, które kupujemy w sklepach. Dlatego nic dziwnego, że tak trudno jest nam zmniejszyć jego spożycie.

Some figure

Aby zmniejszyć spożycie cukru dodawanego do produktów spożywczych, udaj się do supermarketu, który zazwyczaj odwiedzasz i zacznij czytać etykiety umieszczone na jedzeniu. Kupuj jedynie te produkty, na których widnieje informacja, że nie dodano do nich cukru.

Na początku możesz mieć problem z ich odnalezieniem, a robienie zakupów może się przedłużać. Jednak po kilku wizytach w sklepie nauczysz się, które produkty możesz bezpiecznie spożywać, a których należy unikać.

Takie zakupy mogą być odrobinę droższe, ale naprawdę warto zadbać o ich jakość. Nawet jeśli wydasz trochę więcej, Twój organizm z pewnością to doceni. Poza tym od razu zaczniesz zauważać zalety związane ze zmianą sposobu odżywiania i zmniejszeniem spożycia cukru.

Dlaczego warto zmniejszyć codzienne spożycie cukru?

Nadal nie nie masz całkowitej pewności, czy powinnaś zmniejszyć spożycie cukru dodawanego w sztuczny sposób do produktów spożywczych? Poniżej znajdziesz kilka powodów, które powinny przekonać Cię, by pozbyć się tego niepotrzebnego dodatku z diety. Ograniczenie spożycia dodanego cukru:

  • Wspomaga proces odchudzania. Dodatek cukru zwiększa liczbę kalorii w większości pokarmów. Jeśli jesteś na diecie i chcesz zrzucić parę kilogramów, powinnaś unikać produktów spożywczych o wysokiej zawartości cukru. Zastąp je takimi, które zawierają jedynie cukry pochodzenia naturalnego.
  • Pomaga uniknąć otyłości. Dodatek cukru nie tylko zwiększa wartość kaloryczną pożywienia, ale także nie zwiększa zawartości korzystnych składników odżywczych. Oznacza to, że spożywane przez Ciebie kalorie są “puste” i nie dają Twojemu organizmowi żadnych korzyści.
  • Z tego powodu cukier to jeden z głównych winowajców odpowiedzialnych za trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi i otyłość. Pamiętaj także o tym, że duże ilości cukru znajdują się również w śmieciowym jedzeniu i fast foodach. To jeden z powodów przemawiających za tym, by wykluczyć je z diety.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Cukrzyca to jedna z najszybciej rozprzestrzeniających się chorób cywilizacyjnych. Wielu cukrzyków przekonuje się na własnej skórze, że coraz trudniej jest im prowadzić dietę opartą na spożywaniu pokarmów bez dodatku cukru. Taki sposób żywienia chroni przed wystąpieniem problemów z insulinoodpornością.
  • Pomaga uniknąć objadania się i ochoty na niezdrowe jedzenie. Cukier to niezwykle uzależniający składnik. Właśnie dlatego sięgamy po niego, gdy jesteśmy głodni, zdenerwowani lub smutni. Często mamy wtedy ochotę na coś słodkiego. Zmniejszenie spożycia cukru zmniejszy niezdrowe zachcianki i uchroni Cię przed niekontrolowanymi napadami obżarstwa. To niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku osób, które dręczy uczucie niepokoju i tych, które są na diecie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.