Piwo nawadnia organizm: prawda czy mit?

Piwo nawadnia organizm: prawda czy mit?

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Piwo to jeden z najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Mimo stałych ostrzeżeń dotyczących spożywania tego trunku i ryzyka związanego z konsumpcją napojów alkoholowych, wiele osób przekonuje, że piwo nawadnia organizm i jest zdrowe. Nadszedł czas, by poznać prawdę.

Wielu miłośników piwa przekonuje, że jego spożywanie wpływa korzystnie na organizm. Ale czy rzeczywiście piwo nawadnia? Sprawdzimy to analizując jego cechy.

Czy piwo zawiera wiele minerałów?

Powszechne przekonanie, że piwo nawadnia, bierze się z dwóch prostych faktów: zawiera dużo minerałów i jest płynem. Ale czy to prawda? Czy piwo rzeczywiście zawiera aż tyle mikroskładników, jak podaje się w reklamach?

Aby poznać odpowiedzi na te pytania przeprowadzimy bardzo proste ćwiczenie. Polega ono na porównaniu mikroskładników, które znajdują się w szklance piwa oraz tych, które znajdują się w szklance mleka.

Mężczyzna trzymający w jednej ręce piwo a w drugiej mleko - czy piwo nawadnia?

Ilość minerałów w mleku a ilość minerałów w piwie

Zacznijmy od wapnia. W szklance piwa znajduje się 14 mg wapnia, zaś w szklance mleka aż 186 mg. Wynika z tego, że mleko zawiera 13 razy więcej wapnia niż piwo.

Kolejny składnik, który możemy porównać, to potas. Ten mikroskładnik ma podobno znajdować się w piwie, a jego zawartość w mleku nie jest znaczna. Spróbuj wpisać w wyszukiwarkę “piwo + potas”, a z pewnością wyskoczą setki rezultatów wychwalających piwo za jego wysoką zawartość.

Mimo tego, że podobno w mleku nie ma wiele potasu, to i tak w szklance tego napoju jest o 3,5 razy więcej potasu niż w szklance piwa. Znajdziesz w niej 64,75 mg, a w takiej samej ilości mleka – 235,5 mg.

Kobieta pijąca mleko ze szklanki

Na koniec zostawiliśmy fosfor. Jedna szklanka mleka zawiera 25,5 mg fosforu. Jak myślisz, ile jest go w piwie? Podpowiemy Ci, że jeśli chcesz włączyć fosfor do diety, powinnaś postawić na sardynki (270 mg w 100 g) i owoce morza (200 mg w 100 g).

Kolejny produkt spożywczy, który zawiera dużo fosforu, to jajko (210 mg w 100 g). Znajdziesz go zwłaszcza w żółtku (590 mg w 100 g).

Jak widzisz piwo nie wybija się specjalnie na tle innych produktów spożywczych pod względem zawartości minerałów. O wiele więcej cennych składników odżywczych znajdziesz w zwykłej szklance mleka. Teraz przyjrzymy się kolejnej mitycznej zalecie tego trunku: nawadnianiu organizmu.

Czy piwo nawadnia: wpływ alkoholu na poziom płynów w organizmie

Wszyscy wiemy, że piwo, podobnie jak każdy inny alkohol, zwiększa produkcję moczu. Przyczyna jest prosta: proces wydalania alkoholu jest związany z hormonem antydiuretycznym (ADH), który pełni ważną funkcję w ciele każdego człowieka.

Hormon antydiuretyczny pomaga nerkom ponownie pochłonąć wodę, która jest wykorzystywana do rozcieńczania substancji toksycznych i odpadów obecnych w naszym krwiobiegu, aby usunąć je z organizmu.

W trakcie tego procesu ciało zużywa duże ilości wody, ale nie chce jej tracić. ADH chroni przed jej znacznym ubytkiem dbając o to, by wróciła do organizmu.

Kufel piwa na stole - czy piwo nawadnia?

Ale co to ma wspólnego z alkoholem? To dość proste: alkohol wstrzymuje wydzielanie hormonu antydiuretycznego, a tym samym ma działanie moczopędne. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to zagmatwane, to wbrew pozorom jest to bardzo logiczne.

Koniec końców alkohol sprawia, że szybciej tracimy więcej wody i zawartych w niej minerałów. Właśnie dlatego możesz zauważyć, że podczas picia alkoholu musisz częściej chodzić do toalety.

Wiesz już zapewne, że odwodnienie i utrata minerałów wywierają zły wpływ na regenerację mięśni. Dlatego też nie powinnaś pić piwa po treningu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.