Logo image
Logo image

Przydatne suplementy - co warto brać?

3 min.
Przydatne suplementy - co warto brać?
Przydatne suplementy - co warto brać?
Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2020

Opowiemy Ci, jak suplementy działają w organizmie i jakie czynniki powinien wziąć pod uwagę profesjonalista przed przepisaniem ich pacjentom, a także jakie przydatne suplementy naprawdę warto stosować.

Naprawdę przydatne suplementy to składniki odżywcze lub substancje poprawiające wyniki sportowe lub niektóre funkcje organizmu człowieka. Dlatego warto zaznaczyć, że wiele z nich nie było w stanie wykazać wyraźnych korzyści w perspektywie średnio- i długoterminowej. Istnieją jednak produkty, które mogą zwiększyć wydolność sportowców.

Jednak żeby prawidłowo działały, należy je uwzględnić w ramach zbilansowanej i odpowiedniej diety. W przeciwnym razie, jeśli masz jakiekolwiek niedobory niezbędnych składników odżywczych, suplementy nie będą w stanie zadziałać w pożądany sposób.

W tym artykule opowiemy o przydatnych suplementach i ich działaniu w organizmie w zależności od rodzaju produktu. Zapraszamy do lektury!

Przydatne suplementy uzupełniające w organizmie składniki odżywcze

Na rynku dostępne są produkty, których bezpośrednią funkcją nie jest zwiększanie wydajności sportowca, ale zapobieganie niedoborom składników odżywczych, które mogą zmniejszyć wydolność sportowca.

Jednym z takich środków są suplementy cynku. Ta substancja nie jest w stanie zwiększyć wydajności, ale jest minerałem, który aktywnie uczestniczy w metabolizmie testosteronu.

Some figure

Według badań opublikowanych w Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences, niski poziom tego składnika odżywczego warunkuje produkcję hormonów, co może ograniczać przyrosty mięśni i rozwój siły.

Niedobory cynku są stosunkowo rzadkie, ponieważ występuje on w czerwonym mięsie i orzechach. Jednak niektóre osoby przestrzegające restrykcyjnej diety mogą nie być w stanie pozyskać odpowiedniej ilości tego pierwiastka za pomocą samej diety.

Przydatne suplementy zwiększające wydajność

Z drugiej strony istnieją substancje, które w wyższych dawkach niż te dostarczane razem z dietą przyczyniają się do zwiększenia wydolności sportowca. Jednym z przykładów jest kreatyna stosowana wielokrotnie, w sporcie amatorskim i wyczynowym.

Według badań opublikowanych w Journal of the International Society of Sports Nutrition, “przedawkowanie” tego składnika odżywczego może poprawić wydajność metabolizmu tlenowego i beztlenowego, a także siłę mięśni. To suplement, który nie ma średnio- i długoterminowych skutków ubocznych, a także może pozytywnie wpływać na skład ciała sportowca.

Podobnie azotany są substancjami poprawiającymi wydolność, jeśli przyjmujesz je przed treningiem lub zawodami. Często łączy się je z kofeiną, aby opóźnić wystąpienie zmęczenia i poprawić wydajność przy powtarzanych wysiłkach.

Są to suplementy, które zostały zatwierdzone przez ekspertów i których skuteczność wykazano w randomizowanych, podwójnie ślepych i kontrolowanych badaniach placebo. W 2018 roku Journal of International Society of Sports Nutrition opublikował jedno z tych badań.

Rola suplementów w organizmie: wybierz właściwy

Wybierając suplement, musisz wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników. Pierwszą jest potrzeba i przydatność wspomnianej substancji do wykonywanej czynności.

Po drugie, ważne jest, aby upewnić się, że marka oferuje odpowiedni poziom czystości substancji. W wielu przypadkach produkty mają niższe stężenie, niż się spodziewasz.

Some figure

Wreszcie, jeśli chodzi o elitarnych sportowców, ważne jest, aby poprosić o certyfikat, aby potwierdzić, że suplement nie zawiera substancji dopingujących. W przeciwnym razie spotkać Cię niemiła niespodzianka, która może zaważyć na Twojej karierze sportowej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zalecamy skonsultowanie się z dietetykiem. Specjalista może ci podpowiedzieć, który suplement przyjmować w zależności od twojego stanu, celów i potrzeb. Będzie również w stanie wskazać Ci bezpieczny suplement z niezbędnymi certyfikatami.

Pomoce ergogenne mogą przynieść korzyści sportowcowi

Na rynku można znaleźć wiele różnych suplementów. Jak wyjaśniliśmy, niektóre z nich służą do uzupełniania niedoborów składników odżywczych. Inne mogą zwiększyć Twoją wydajność.

Oczywiście, zanim zaczniesz przyjmować jakikolwiek suplement, musisz wiedzieć, jak on działa. Ważne jest również, aby upewnić się, że produkt jest wysokiej jakości, że jest skuteczny w badaniach naukowych i nie zawiera substancji dopingujących.

Wreszcie, po wybraniu substancji, której będziesz używać, zgodnie z radą dietetyka, powinieneś zaplanować dietę, która pozwoli Ci osiągnąć pełny potencjał zarówno podczas treningu, jak i zawodów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhang X., Guan T., Yang B., Chi Z., et al., A novel role for zinc transporter 8 in the facilitation of zinc accumulation and regulation of testosterone synthesis in leyding cells of human and mouse testicles. Metabolism, 2018. 88: 40-50.
  • Kreider RB., Kalman DS., Antonio J., Ziegenfuss TN., et al., International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport and medicine. J Int Soc Sports Nutr, 2017.
  • Domínguez R., Maté Muñoz JL., Cuenca E., García Fernández P., et al., Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high intensity exercise efforts. J Int Soc Sports Nutr, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.