Logo image
Logo image

Suplementy na poprawę samopoczucia

4 min.
Stosowanie suplementów diety jest bardzo powszechnym zachowaniem zarówno wśród sportowców jak w pozostałej części populacji. Mają nie tylko dobry wpływ na zdrowie fizyczne, ale mogą być korzystne dla poprawy samopoczucia psychicznego.
Suplementy na poprawę samopoczucia
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2020

Osoby zmotywowane do prowadzenia zdrowego stylu życia zastanawiają się, jak dobrać suplementy na poprawę samopoczucia. Tymczasem dostęp do nich ma każdy, ponieważ produkty te można znaleźć w każdym supermarkecie, sklepie zielarskim czy aptece.

Suplementy na poprawę samopoczucia mogą przybierać różne formy: proszki, tabletki, tabletki… Wybór będzie zależał od konkretnych potrzeb danej osoby.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że suplementy są uzupełnieniem diety, ale nigdy nie zastępują pożywienia. Ponadto w przypadku dobrego samopoczucia psychicznego suplementy mogą stanowić pomoc uzupełniającą, ale w żadnym wypadku nie są terapią psychologiczną.

Z drugiej strony, ich spożycie musi być nadzorowane przez profesjonalistę, ponieważ niektóre substancje, takie jak żeń-szeń lub ziele dziurawca, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Mimo to, jeśli są stosowane prawidłowo, suplementy mogą przynosić korzyści zdrowotne a także poprawiać wyniki sportowe.

W szczególności istnieją suplementy, które służą poprawie samopoczucia. W dalszej części naszego artykułu powiemy Ci, o jakie suplementy chodzi i jaki jest ich wpływ na zdrowie.

Suplementy na poprawę samopoczucia: tryptofan- sposób na lepszy odpoczynek

Prawidłowy wypoczynek jest niezbędny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia każdej osoby. Sen nie tylko umożliwia regenerację mięśni po treningu, ale także poprawia procesy poznawcze, takie jak pamięć.

Tryptofan to prekursor serotoniny. Ten neuroprzekaźnik bierze udział w różnych procesach mózgowych: reguluje nastrój i uwagę, a także moduluje sen. Ta ostatnia właściwość wynika z faktu, że serotonina jest niezbędna do tworzenia melatoniny, hormonu kontrolującego rytmy dobowe.

Some figure

Dlatego jeśli zwiększysz spożycie tryptofanu, łatwiej będzie Ci uzyskać długotrwały i wysokiej jakości sen. Cząsteczki tryptofanu można również znaleźć w żywności, takiej jak mleko, orzechy lub łosoś.

Ginkgo biloba, aby utrzymać mózg w dobrym zdrowiu

Dbanie o mózg jest równie ważnym zadaniem, jak dbanie o serce. Wszelkie wysiłki mające na celu utrzymanie zdrowego mózgu przyczynią się do lepszej jakości życia. Zmniejszą też ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Prowadzenie aktywnego stylu życia, zdrowe odżywianie i stymulacja poznawcza to niezbędne kroki, aby to osiągnąć. Dodatkowo można zapewnić dodatkowe wsparcie poprzez suplementację Ginkgo biloba, rośliny szeroko stosowanej w medycynie orientalnej.

Dowodem na to jest artykuł opublikowany w czasopiśmie Cellular and Molecular Life Sciences. Według tych badań miłorząb japoński jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, który może zwiększyć przepływ krwi w mózgu.

Może to być czynnikiem ochronnym przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Jednak dowody nie są rozstrzygające, więc nadal pozostaje wiele do zbadania.

Witamina B1 – pomoc w ochronie neuronów

Wszystkie witaminy są istotną częścią zdrowej diety, dlatego są obecne w wielu produktach spożywczych i suplementach. Jednak bardzo ważne jest, aby spożywać je w odpowiedniej ilości, ponieważ zarówno ich niedobór, jak i nadmiar wiąże się z problemami zdrowotnymi.

Witamina B1 lub tiamina bierze udział głównie w procesach metabolizmu, ale jest także cząsteczką odpowiedzialną za ochronę błony pokrywającej neurony. Oznacza to, że odpowiednie spożycie witaminy B1 sprzyja i przyspiesza przewodzenie impulsów nerwowych przez neurony.

Witaminę B1 można natomiast znaleźć w określonych suplementach i wielu produktach spożywczych. Wybieraj pokarmy, takie jak wieprzowina, kiełki pszenicy a także produkty pełnoziarniste.

Witamina D, sprzymierzeniec w poprawie nastroju

Jak wspomniano w poprzednim podtytule, witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi zapewniającymi prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W szczególności witamina D może być bardzo pomocna dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Najbardziej znaną funkcją witaminy D jest jednak wspomaganie wiązania wapnia w kościach. Jej niedobór wywołuje krzywicę u dzieci i osteoporozę u osób starszych. Ponadto udowodniono, że brak tego składnika odżywczego wiąże się z pojawieniem się zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja.

Some figure

Jednym z bardzo interesujących aspektów witaminy D jest to, że można ją uzyskać z pożywienia, suplementów i ekspozycji na światło słoneczne. Tak, opalanie się codziennie przez co najmniej 15 minut pomaga zwiększyć poziom tej witaminy w naturalny sposób.

Stosuj suplementy na poprawę samopoczucia, ale zawsze pod nadzorem

Z biegiem lat wzrosło zainteresowanie i zastosowanie suplementów diety. Szybkie tempo życia w dużych miastach sprawia, że ​​myśl o dobrym samopoczuciu już po zwykłym zażyciu pigułki jest bardzo atrakcyjna.

Co prawda suplementy służą na poprawę samopoczucia, ale ich spożycie nie powinno być pozbawione kontroli. Wręcz przeciwnie, należy je zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. należy ponadto wziąć pod uwagę, że stanowią one jedynie suplement, a nie substytut pożywienia.

W przypadku zdrowia psychicznego suplementy nie są wystarczające ani skuteczne w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jedynym sposobem leczenia zaburzeń emocjonalnych jest pójście na terapię i bezpośrednia praca nad emocjami.

Dlatego stosowanie suplementów powinno być ukierunkowane raczej na profilaktykę, a nie na leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahlemeyer, B., y Krieglstein, J. (2003). Neuroprotective effects of Ginkgo biloba extract. Cellular and Molecular Life Sciences CMLS, 60(9), 1779-1792.
  • Falcón, L. D. L. C. F., González, G. G., Banderas, I. M. C., Betancourt, Y. F., y Savón, A. F. (2013). Algunas consideraciones acerca de la tiamina o vitamina B1. Revista Información Científica, 81(5).
  • Parker, G. B., Brotchie, H., y Graham, R. K. (2017). Vitamin D and depression. Journal of affective disorders, 208, 56-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.