Szynka serrano: powody, dla których warto ją jeść
Dieta jest bardzo ważnym elementem życia wszystkich sportowców. Ale również dla każdego, kto po prostu dba o zdrowie i kondycję fizyczną powinno być ważne to, co się je i jakie dzięki temu są dostarczane do organizmu składniki odżywcze. Co dobrego przyniesie nam jedzenie szynki serrano? Podpowiemy w tym artykule!
Szynka serrano, z racji regionu, w którym jest produkowana, jest elementem diety śródziemnomorskiej. Wiele osób uważa tę szynkę za zdrową wędlinę. Jest też jednak wielu sceptyków, którzy twierdzą, że zawiera ona więcej tłuszczy niż organizm potrzebuje.
Prawda, jak to najczęściej bywa, leży pośrodku. Jednak, jeśli chodzi o właściwości odżywcze szynki serrano to zostały one udowodnione i są bezsprzeczne. Opiszemy zatem, czemu warto jeść szynkę serrano!
“Szynka serrano? Przecież to niezdrowe”
Jeśli ktokolwiek wyeliminował szynkę serrano ze swojego jadłospisu to najprawdopodobniej z powodu mitów, które krążą na jej temat. Mówi się, że jest tłusta, obciąża układ krążeniowy i dlatego nie powinno się jej jeść. Spróbujemy obalić te mity! Poniżej lista udowodnionych zalet szynki serrano.
Niskokaloryczność
Dla sportowca kalorie to bardzo istotna kwestia. Każda kaloria się liczy i ważne jest, aby dostarczyć organizmowi tylko tyle kalorii, ile jest potrzebnych, żeby mieć energię do treningów. Każda nadprogramowa kaloria wiąże się z ryzykiem przybrania na wadze. Mamy zatem dobrą wiadomość: szynka serrano zawiera tylko 250 kalorii w 100 gramach!
Bogactwo kwasów tłuszczowych
Szynka serrano zawiera dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i jednocześnie jedynie śladowe ilości kwasów nasyconych. Jest ich tak mało, że często się wręcz mówi o braku kwasów nasyconych.
Szynkę serrano można porównać do oliwy z oliwek pod względem ilości kwasu oleinowego (to olej z grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-9).
Źródło białka
Białko, czyli inaczej proteiny, to podstawowy składnik codziennej diety. Włączając szynkę serrano do jadłospisu zapewniamy sobie solidną dawkę białka na cały dzień. Przykładowo: 100 gram szynki zawiera aż 43 gram białka.
Białko jest dla organizmu niezwykle istotne, ponieważ zapewnia energię. Jest to również ważny budulec mięśni – to dlatego sportowcy przykładają tak dużą wagę do ilości białka w menu.
Źródło witamin
Organizmy sportowców szczególnie bardzo potrzebują regularnego “doładowywania” składników odżywczych, ponieważ intensywne treningi powodują ubytki w gospodarce energetycznej i mineralnej.
Czasem ciężko znaleźć produkt spożywczy, który kompleksowo pokrywałby zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pozytywnym przykładem jest tu jednak szynka serrano. Obok wyżej wymienionych: białka i potrzebnych tłuszczy, szynka ta zawiera także witaminy!
W tej szynce znajdziemy spore ilości witaminy B i witaminy D. Witamina B bierze udział w procesach przemiany materii oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dzięki czemu przyczynia się do polepszenia naszego zdrowia psychicznego.
Natomiast witamina D reguluje przyswajanie wapnia i fosforu, czyli sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowie. Odgrywa też ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego.
Źródło minerałów
W szynce serrano występują również mikro- i makroelementy niezbędne dla człowieka, takie jak cynk, magnez, żelazo i fosfor.
Kontrola cholesterolu
Dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego szynka serrano pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i ułatwia jego kontrolowanie. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – pod tym względem można ją porównać do oliwy z oliwek.
Pomoc w walce ze stresem
Każdy człowiek doświadcza stresów związanych z życiem codziennym. Sportowcy mają pod tym kątem szczególnie trudno, ponieważ w ich życiu występuje ogromna ilość stresu związana ze współzawodnictwem w trakcie wszelakich zawodów sportowych.
Tu z pomocą przychodzi szynka. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem czy nie, w walce ze stresem, obniżeniem nastroju, złym samopoczuciem pomoże ci szynka serrano! Sekretem jest tu witamina B1, która w niej występuje, a która pozytywnie wpływa na ukojenie nerwów.
Pomoc w koncentracji
Powszechnie wiadomo, że składniki mineralne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z takich składników jest cynk. Cynk odgrywa dużą rolę w zapewnianiu koncentracji, skupienia i w zapamiętywaniu. A w jakim produkcie znajdziemy duże ilości cynku? Oczywiście, w szynce serrano!
Czy podaliśmy wystarczająco dużo powodów do włączenia tej wędliny do jadłospisu? Pamiętajcie, że każdy sportowiec powinien wiedzieć co i po co je. Dzięki temu organizm będzie zdrowy, a treningi bardziej efektywne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilera, C. M., Ramírez Tortosa, M. C., Mesa, & Gil, Á. (2001). Efectos protectores de los ácidos grasos monoinsaturados y poliinsaturados sobre el desarrollo de la enfermedad cardiovascular. Nutr. hosp, 78–91. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/ibc-9498
- Celdrán de Haro, Francisco Miguel. (2017). Efecto del jamón serrano sobre determinados factores de riesgo cardiovascular. Universidad Católica San Antonio de Murcia. http://hdl.handle.net/10952/2675
- Fundación Española de Nutrición (FEN). La alimentación española. 2ª Edición. https://www.fen.org.es/storage/app/media/imgPublicaciones/2018/libro-la-alimentacion-espanola.pdf
- Gratal, G. (2017). Proyecto de inversión de importación de jamón Ibérico de la marca La Dehesa del Clavín (Tesis de licenciatura). Repositorio de la Universidad Privada del Norte. Recuperado de http://hdl.handle.net/11537/13066
- Ventanas, J & Ruiz Carrascal, Jorge & Antequera, Teresa & Martín, L & Garcia, Cris & Tejeda, Juan & Cava, Ramón. (1997). Características de la materia prima y del producto que determinan la calidad del jamón Ibérico: composición de la grasa. Eurocarne. 62. 35-42
- Zamora, José, Velásquez, Alvaro, Troncoso, Ledia, Barra, Patricia, Guajardo, Karen, & Castillo-Duran, Carlos. (2011). Zinc en la terapia del síndrome de déficit de atención e hiperactividad en niños: Un estudio controlado aleatorio preliminar. Archivos Latinoamericanos de Nutrición, 61(3), 242-246. Recuperado en 10 de diciembre de 2022, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06222011000300002&lng=es&tlng=es.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.