Białko serwatkowe i jego związek z dietą
Wszyscy wiemy, jaki potencjał ma mleko, jeśli chodzi o odżywianie się. Wynika on z dużej zawartości białek, które sprzyjają rozwojowi mięśni u ludzi. Ale syntetyzując mleko, możemy otrzymać produkt dający niemal natychmiastowe rezultaty po spożyciu: białko serwatkowe.
Co to jest białko serwatkowe?
Ten dodatek składa się z białek globularnych; główne to beta-laktoglobulina, odpowiedzialna za zapobieganie rozpadowi mięśni. Białko serwatkowe zawiera również alfa-laktalbuminę, która zwiększa produkcję serotoniny. Ten hormon jest natomiast odpowiedzialny za rozluźnienie ciała po ćwiczeniach.
W mniejszym stopniu suplement ten dostarcza nam immunoglobulinę, która pozytywnie wpływa na budowę naszego układu odpornościowego. Znajdziemy również glikomakropeptyd, który po jedzeniu pozwala nam poczuć się sytym.
Jak widzimy, dzięki swoim składnikom, białko serwatkowe przynosi kompleksowe korzyści, wykraczające poza wzmocnienie mięśni.
Wpływ białka serwatkowego odczujemy jednak nie tylko na wynikach ćwiczeń, ale także w naszej diecie. Jeśli się nad tym zastanowimy, ten suplement może pomóc nam kontrolować nasz codzienny poziom spożywanych kalorii.
Kontrolowanie ilości jedzenia dzięki uczuciu sytości
Białko serwatkowe pomaga nam utrzymać pod kontrolą spożycie kalorii dzięki zawartości glikomakropeptydów. Chociaż substancja ta nie zawiera tłuszczy (zresztą niepożądanych, jeśli chcemy schudnąć), jej spożycie wywołuje uczucie sytości. To z kolei co pozwala nam zaspokoić niezbędny poziom składników odżywczych, unikając nadmiernego jedzenia.
Kiedy przyspiesza metabolizm, ludzie czują, że potrzebują mniej tłustych potraw, niż by chcieli normalnie. Białko serwatkowe przyspiesza metabolizm, pozwalając na spalanie od 80 do 100 kalorii więcej dziennie. Ponadto jak dobrze wiemy, włókna mięśniowe również korzystają z tej odżywczej proteiny.
W rzeczywistości przeciętny człowiek może stracić równowartość 440 kalorii dziennie, jeśli spożywa to białko. Taka liczba mogłaby oznaczać na przykład radykalną poprawę jakości życia osoby z nadwagą.
Białko serwatkowe jest bogate w aminokwasy
Kiedy jakiś trener mówi, że dieta jest najważniejsza, jeśli chodzi o kondycję organizmu, zwykle ma rację. Prawda jest taka, że nie chodzi tylko o bycie szczupłym lub grubym: mięśnie powstają również dzięki temu, co jemy. A to z kolei zawdzięczamy obecności aminokwasów w naszej diecie.
Dobra wiadomość jest taka, że białko serwatkowe ma dość znaczną zawartość niezbędnych aminokwasów. Dwie z nich to leucyna i sisteina. Substancje te działają w dwojaki sposób: stwarzają warunki do wzmocnienia mięśni i sprzyjają wchłanianiu tłuszczu.
Spożycie białka serwatkowego okazuje się bardzo pozytywne na wielu płaszczyznach. Między innymi dlatego, że jego spożycie ułatwia jednocześnie wzmacnianie mięśni i odchudzanie.
Należy pamiętać, że leucyna to aminokwas o największej zdolności anabolicznej spośród wszystkich istniejących. A wszystko, co ma pozytywny wpływ na metabolizm, przyczynia się do naszego ostatecznego celu: organizmu w najlepszej z możliwych formie.
Białko to odgrywa ważną rolę w utracie wagi
Białko serwatkowe jest wysoce zalecane dla osób, które chcą stracić kilka dodatkowych kilogramów. To wszystko dzieje się dlatego, że sprzyja spalaniu nagromadzonego w organizmie tłuszczu.
Aby zobaczyć dobre wyniki, konieczne jest zmniejszenie spożycia kalorii. Innymi słowy, ten suplement będzie działał jako „środek przeciwtłuszczowy” tylko wtedy, gdy będziemy prowadzić zbilansowaną dietę.
I co ważne, podczas całego tego procesu nasze mięśnie pozostają nienaruszone. Siła wchłaniania tego białka jest nawet większa niż kazeiny, innego białka znajdującego się w mleku.
Efekty pojawiają się niemal natychmiast, ułatwiając również tworzenie nowej masy mięśniowej. Dlatego większość trenerów zaleca jego spożywanie jako posiłku przed treningiem.
Podsumowując, białko serwatkowe daje szybkie i naprawdę niesamowite efekty, jeśli chodzi o kondycjonowanie naszego organizmu.
Ale ten suplement wykracza nawet poza kwestie dotyczące sylwetki, pomagając nam zapobiegać chorobom żołądkowo-jelitowym i niektórym typom raka.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.