Efekt jo-jo - czy możesz go uniknąć? A jeśli tak, to jak?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest efekt jo-jo? To dość proste. Załóżmy, że po wielu miesiącach ścisłej diety w końcu osiągnąłeś swój wymarzony cel. Poświęciłeś wiele. Zmieniłeś pewne swoje nawyki żywieniowe, zaplanowałeś intensywne treningi, a uzyskane w efekcie tego rezultaty są naprawdę imponujące.
Ponieważ jednak osiągnąłeś pożądaną już przez siebie wagę, zaczynasz nieco poluzować swoje zachowania.
Pozwalasz sobie na więcej, ale oczywiście bez przesady. Ale nawet jeśli nie jesz nawet w choć trochę zbliżonym stopniu, co kiedyś, to i tak stopniowo zaczynasz przybierać na wadze, aż wrócisz w końcu do miejsca, w którym zacząłeś odchudzanie. Jeśli kiedykolwiek byłeś na diecie, to na pewno sytuacja taka brzmi dla Ciebie znajomo?
Nosi ona nazwę „efekt jo-jo”. A w naszym dzisiejszym artykule powiemy Ci o tym, jak możesz uniknąć tego niepożądanego zjawiska.
Efekt jo-jo? Powiedz „nie” dietom cud!
Pierwszym krokiem, który musisz podjąć, jeśli chcesz, aby Twoja dieta okazała się skuteczna i nie groził Ci w efekcie jej stosowania efekt jo-jo, jest jasne zaplanowanie i przeanalizowanie tego, co, kiedy i ile masz zamiar jeść w jej trakcie.
Nie ma żadnego magicznego przepisu na szybkie zrzucenie wagi. Jeśli chcesz to zrobić, musisz pamiętać od początku, że jest to naprawdę trudne zadanie, które wymaga sporej dozy wysiłku i poświęcenia. Należy również zawsze mieć na uwadze to, że utrata masy ciała jest procesem o progresywnym postępie.
A to oznacza, że w zależności od tego, ile kilogramów chcesz zrzucić, możesz ustawić sobie cele średnio- lub długoterminowe.
Na początku możesz rzeczywiście stracić szybko na wadze dzięki tak zwanym „dietom cud”. W przypadku niektórych z nich możesz zrzucić nawet 5 do 6 kilogramów w trzy dni, co jednak jest dosyć niezdrową sytuacją.
Wynika to z tego, że w rzeczywistości to, co tracisz dzięki szybkim i niezwykle restrykcyjnym dietom, to przede wszystkim woda. Jak tylko przestaniesz stosować ten konkretny rodzaj diety, to w grę wchodzi efekt jo-jo. Oznacza to, że wkrótce odzyskasz ponownie całą utraconą wagę., A być może nawet przybędzie Ci jeszcze kilka kilogramów więcej.
Jeśli chcesz schudnąć, wybierz dla siebie zdrową i urozmaiconą dietę, którą będziesz w stanie przestrzegać w nieco dłuższej rozpiętości czasowej.
Jak już powiedzieliśmy wcześniej, diety cud nie istnieją, a spędzanie kilku dni lub tygodni bez jedzenia jest zupełnie bezużyteczną metodą odchudzania się, jeśli już po zakończeniu odchudzania się wrócisz do starych nawyków żywieniowych i poprzedniego trybu życia.
Omijaj z daleka restrykcyjne diety o niskiej liczbie kalorii
Przeciętna kobieta powinna spożywać dziennie od 1500 do 2000 kalorii, a typowy mężczyzna od 1800 do 2500. Każda dieta, która wymaga użycia mniejszej ilości jedzenia, ma dużą szansę na efekt jo-jo wywołany po jej zakończeniu. Istnieją dość popularne diety, które nakazują spożywać zaledwie około 500 kalorii dziennie… a to jest już całkowicie szalonym pomysłem!
Przy tego typu dietach o niskiej zawartości kalorii wszystko, co zdołasz osiągnąć, to osłabienie mięśni i ciągłe uczucie zmęczenia. Na dłuższą metę te diety mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak anemia. Powinno być dla Ciebie zawsze jasne, że utrata wagi nie jest zabawą. A to oznacza, że Twoje zdrowie musi być zawsze dla Ciebie najważniejszą ze wszystkich kwestii.
Efekt jo-jo praktycznie zawsze występuje w przypadku stosowania tak zwanych dietach cud. W tym przypadku dzieje się tak, ponieważ kiedy zużywasz bardzo mało kalorii, Twój metabolizm zauważalnie zwalnia.
Kiedy natomiast kończysz stosować taką dietę, Twoje ciało zaczyna z miejsca przyswajać sobie o więcej tłuszczów niż zwykle, ponieważ brakuje mu szeregu podstawowych składników odżywczych.
Zmień dietę w nawyk, a efekt jo-jo stanie się przeszłością
Kiedy ktoś stosuje dietę mającą na celu zrzucenie nadmiaru kilogramów, nie powinien postrzegać jej, jako czegoś tymczasowego. Zamiast tego lepiej przyjąć postawę oznaczającą ciągły proces uczenia się. Jeśli musisz przejść na dietę, to przede wszystkim dlatego, że do tej pory robiłeś coś nieprawidłowo.
Może to oznaczać, że jesz nieodpowiednio, nie uprawiasz ćwiczeń fizycznych albo w grę wchodzą obie te sprawy naraz. Dlatego też należy traktować dietę jako proces ciągłego uczenia się i sposób na wypracowywanie w sobie zdrowych nawyków.
Efekt jo-jo, a raczej jego brak, to jeszcze nie wszystko. Zdrowa dieta nie tylko pomaga Ci schudnąć. Ale także informuje Cię o tym, jak powinieneś się odżywiać i jak prowadzić zdrowy tryb życia. Po osiągnięciu wagi docelowej poznasz zestaw zachowań, które powstrzymają efekt jo-jo.
Nie należy spoglądać na dietę jako jedynie na sposób na utratę wagi, ale raczej powinieneś ją potraktować jako metodę na poprawę swojego zdrowia i jakości życia.
Nie oznacza to rzecz jasna, że musisz przestrzegać ścisłej diety przez resztę swojego życia. Po prostu wybierz preferowane przez siebie zdrowsze posiłki i przestań używać niektórych najbardziej niezdrowych składników w swojej codziennej diecie.
Nie przestawaj uprawiać ćwiczeń fizycznych
Aktywność fizyczna to podstawa każdej godnej uwagi diety. W zależności od liczby kilogramów, które chcesz stracić, Twojego wolnego czasu i kondycji fizycznej, powinieneś wybrać dla siebie tę dyscyplinę sportu, która najbardziej Ci odpowiada. Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą Ci szybciej schudnąć, wzmocnić swoje ciało i uwolnić się od stresu.
Po osiągnięciu docelowej wagi nie przestawaj jednak ćwiczyć, jeśli nie chcesz dowiedzieć się, czym jest efekt jo-jo. Możesz na przykład uprawiać aktywność fizyczną z mniejszą intensywnością, ale nie stań się zbyt zrelaksowany i leniwy, nie popadnij w efekcie w pułapkę, jaką jest siedzący tryb życia.
Jeśli połączysz siły ze swoją partnerką lub partnerem, łatwiej będzie Wam wspólnie pozostać w formie i ćwiczyć razem.
Skorzystaj ze swojej diety, aby cieszyć się sportem i przekształć go w swoje hobby. Wycieczki piesze, przejażdżki rowerowe, spacery, pływanie… dostępne dla każdego z nas opcje są wręcz nieograniczone.
A jednocześnie pomogą Ci zachować formę i zapewnią także dobrą zabawę. Ustal swoje cele, aby pozostać zawsze zmotywowanym i regularnie uprawiaj tę formę aktywności fizycznej, która sprawia Ci największą przyjemność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez Díaz, A. (2021). El peligro de las dietas milagro. UCrea Repositorio abierto de la Universidad de Cantabria.
- Organización de Consumidores y Usuarios (OCU). (2021). Dieta equilibrada de 1500 calorías diarias. https://www.ocu.org/alimentacion/adelgazar/informe/dieta-equilibrada-1500-kcal
- Pichucho, C., & Dayana, J. (2022). Proceso de atención nutricional en paciente masculino de 35 años de edad con tuberculosis y desnutrición grado 2. Babahoyo: UTB-FCS, 2022.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.