Moja waga nie spada, a odżywiam się zdrowo
Dlaczego zdrowo się odżywiam, a moja waga nie spada? Może dlatego, że tylko Ci się wydaje, że zdrowo się odżywiasz spożywając np. nisko tłuszczowe lub nie słodzone produkty. Zdrowe odżywianie to jednak coś o wiele więcej.
Zdrowe odżywianie to część zdrowego stylu życia, a ten charakteryzuje się również niskim poziomem stresu i systematyczną aktywnością fizyczną. Właściwe odżywianie to także odpowiednie przeżuwanie pokarmów.
Moja waga nie spada: zasada nr 1:Nie bądź głodna
Niektórzy wciąż błędnie sądzą, że synonimem zrównoważonej diety to bycie na wiecznym głodzie. A przynajmniej jedzenie tak mało, ile się da.
Chociaż niekontrolowane przejadanie się również nie jest zdrowe, niedojadanie nie należy do zdrowych także. Jak w życiu, każda przesada nie jest dobra. W spożywaniu pokarmów również. Należy jeść w zrównoważony sposób, bez obżerania się, ale też i tak, by nie być głodną.
Ponadto stosując restrykcyjną dietę odniesiesz efekty odwrotne niż byś chciała. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi paliwa (żywność), będzie musiał spowolnić metabolizm (przechodząc w “stan oszczędnościowy”), a tym samym spalanie kalorii będzie o wiele trudniejsze.
Jedz o określonych porach dnia
Organizm potrzebuje staje uzupełniać zasoby energii; nie przestaje bowiem pracować, kiedy śpimy czy odpoczywamy. Dlatego też, musi mieć dostarczane składniki odżywcze cały czas.
Jedzenie chaotyczne, nierównomiernie w ciągu dnia prowadzi do wyczerpania zasobów witaminowych, białkowych i mineralnych organizmu, tak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jeżeli nie zostaną one szybko uzupełnione, zaczynają się problemy: brak energii, anemia to tylko niektóre z nich.
Większość specjalistów żywieniowych zaleca jedzenie 5 posiłków w czasie dnia. Spośród nich, główne to: śniadanie, lunch, kolacja oraz 2 przekąski albo małe posiłki pomiędzy. Nie zaleca się przerwy w niejedzeniu dłuższej niż 180 minut.
Nie pomijaj żadnej z grup żywności
Z wyjątkiem kilku szczególnych przypadków, kiedy jedzenie określonych pokarmów jest niezdrowe, powinniście próbować produktów z każdej z grup żywnościowych. A więc we właściwych proporcjach: węglowodany, tłuszcze, cukry.
Warto wspomnieć, że spożywanie produktów:”light” (“niskokalorycznych”) nie znaczy, że jecie zdrowo. Zwykle produkty te nie zawierają żadnych wartości odżywczych dla organizmu, a cukier zawarty w nich zwykle jest zastępowany chemicznymi suplementami w podwójnej zresztą ilości.
Kolacje za nisko kaloryczne: powszechny błąd żywieniowy
Jest istotnie ważne, aby kolacje były lekkostrawne. Należy unikać potraw mącznych i czerwonego mięsa. Nie znaczy to jednak, że na stole ma pojawić się tylko ultra niskokaloryczne dania, jak sałata, sałatki czy kubek jogurtu.
Poza brakami w dostarczeniu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych, brak sytości po obiedzie może spowodować uczucie niepohamowanego głodu następnego dnia.
Spożywanie produktów o zbyt niskim poziomie kaloryczności to także ciągłe podjadanie, zwykle niezdrowych snacków podczas całego dnia by uspokoić rozdrażnienie tym spowodowane.
Sałatka owocowa jako posiłek to także nie jest dobry pomysł. Wprawdzie zawiera wiele składników odżywczych i wodę, ale też i dużo cukrów. Dlatego też nie zaleca się dodawanie do posiłków więcej niż 2 owoców.
Sposób na utratę wagi: zrównoważona dieta i aktywność fizyczna
Jeżeli Twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów, zdrowo się odżywiasz, ale waga nie spada, koniecznym jest także regularne ćwiczenie. Trening bowiem umożliwia spalanie kalorii.
Aktywność fizyczna przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej, przyśpieszenia metabolizmu niezbędnego do utraty wagi. 45 minut ćwiczeń aerobowych 3 razy w tygodniu to dobry plan!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.