Logo image
Logo image

Pocenie się - czy ma związek z utratą wagi?

3 min.
Czy pocenie się pomoże Ci schudnąć? Sprawdź!
Pocenie się - czy ma związek z utratą wagi?
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Pocenie się jest mechanizmem obronnym Twojego ciała. Przy jego pomocy organizm zapobiega swojemu przegrzaniu się. Ciało za wszelką cenę usiłuje zachować prawidłową temperaturę, więc mózg wysyła sygnał do gruczołów potowych, żeby zaczęły uwalniać wodę.

Wielu ludzie wierzy w to, że pocenie się jest równoznaczne z utratą wagi. Na siłowni można spotkać wielu ćwiczących ubranych w ciepłe dresy, pasy neoprenowe, a nawet plastik w celu zwiększenia produkcji potu.

To przekonanie jest jednak błędne. Pomimo tego, że pocenie faktycznie ma pewne zalety, takie jak na przykład wydalanie toksyn czy utrata kalorii, nie ma zbyt wiele wspólnego z faktyczną utratą wagi.

Dlatego w tym artykule postanowiliśmy podzielić się z Tobą kilkoma informacjami, dzięki którym zrozumiesz, dlaczego pocenie się nie ma nic wspólnego z chudnięciem.

Pocenie się – na czym polega to zjawisko?

Kiedy wydziela się pot, razem z nim organizm pozbywa się także ciepła, co sprawia, że spada temperatura ciała. Warunki, w których pocimy się najbardziej, to upał i duża wilgotność powietrza. Każda osoba poci się z inną intensywnością. Emisja potu uzależniona jest od wagi, rozmiaru i uwarunkowań fizjologicznych.

Większe osoby zazwyczaj pocą się bardziej, ponieważ ich ciała muszą schłodzić większą ilość tkanki tłuszczowej. Osoby sprawniejsze fizycznie mają sprawniejszy „system chłodzący”, dzięki czemu pocą się znacznie mniej.

Pot zawiera głównie wodę, cukry, sole mineralne i uboczne produkty przemiany materii. Po intensywnym ćwiczeniach, podczas których bardzo się spociliśmy faktycznie możemy ważyć mniej. I właśnie to zjawisko jest odpowiedzialne za przekonanie, że pocenie wiąże się z chudnięciem.

Some figure

Niestety, ta pozorna utrata wagi jest tymczasowa. Ma związek z chwilowym odwodnieniem i z tego powodu zaraz po treningu powinniśmy uzupełnić płyny, w celu uniknięcia poważnych problemów zdrowotnych.

Picie wody spowoduje, że przywrócimy równowagę elektrolitową w organizmie, a tym samym – poprzednią wagę. Jak widzisz, łączenie zjawiska pocenia się z utratą kilogramów jest błędne!

Czy spalasz tłuszcz i chudniesz, kiedy się pocisz?

Tłuszcz nie jest spalany poprzez pocenie się. Jest za to utleniany i zużywany, jako źródło energii, kiedy wykonujesz ćwiczenia fizyczne. Im więcej energii zużyjesz podczas treningu, tym więcej komórek tłuszczowych zniknie z Twojego organizmu.

Można więc powiedzieć, że faktycznie pocenie się ma pośredni związek ze spalaniem tłuszczu. Kiedy ćwiczysz, Twoje ciało uruchomi mechanizm pocenia się, ponieważ w trakcie aktywności wzrasta Twoja temperatura. Wszystkie te procesy zużywają mnóstwo energii, która zostanie pozyskana z tkanki tłuszczowej.

Wnioski są następujące – chociaż samo pocenie nie prowadzi do spalania tłuszczu, to energia, której Twoje ciało potrzebuje, żeby aktywować gruczoły potowe, już tak.

Some figure

Ale stosowanie sztuczek, żeby pocić się bardziej, nie ma większego sensu. Pamiętaj – sam pot nie sprawi, że schudniesz, ale aktywność, która sprawi, że zaczniesz się pocić, już tak. Zamiast więc inwestować w drogie pasy neoprenowe czy owijać się folią, wykonuj więcej wymagających fizycznie ćwiczeń.

Nadmierne pocenie się może być groźne dla zdrowia

Poza tym nadmierne pocenie się jest nie tylko nieskuteczne, ale może też być zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli samo pocenie się powodowałoby utratę tkanki tłuszczowej, noszenie wełnianego płaszcza latem całkowicie wystarczyłoby, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Ale, jak doskonale wiemy, to tak nie działa.

Wielu ludzi podkręca temperaturę w pomieszczeniach, w których ćwiczy lub zakłada na trening ciepłe ubrania. Inni idą o krok dalej i owijają się folią, myśląc, że pomoże im to schudnąć. Ale obfite pocenie się niesie ze sobą ryzyko odwodnienia.

A odwodniony mięsień jest bardziej podatny na kontuzje. Jego elastyczność oraz kurczliwość są znacznie obniżone. Konsekwencją nadmiernego pocenia może więc być poważne uszkodzenie ciała!

Musisz też pamiętać, że niedostatecznie nawodnione ciało będzie miało obniżoną tolerancję na wzrost temperatury. Dlatego musisz pamiętać o piciu przed, w trakcie i po treningu.

Ilość spożywanego w trakcie ćwiczeń płynu także jest bardzo istotna. Nawet niewielkie odwodnienie może spowodować zawroty i ból głowy. Duże odwodnienie z kolei może wręcz zakończyć się koniecznością hospitalizacji.

Podsumowując – w trakcie pocenia się nie chudniesz. Jedynym sposobem na utratę wagi jest spalanie większej ilości kalorii, niż konsumujesz.

W tym celu powinieneś stosować zrównoważoną dietę i regularnie ćwiczyć. Jest to jedyna efektywna metoda na utratę wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sawka, M. N., Burke, L. M., Eichner, E. R., Maughan, R. J., Montain, S. J., & Stachenfeld, N. S. (2007). Exercise and fluid replacement. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://doi.org/10.1249/mss.0b013e31802ca597
  • Coyle, E. F. (2004). Fluid and fuel intake during exercise. In Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/0264041031000140545
  • Godek, S. F., Bartolozzi, A. R., Peduzzi, C., Heinerichs, S., Garvin, E., Sugarman, E., & Burkholder, R. (2010). Fluid consumption and sweating in national football league and collegiate football players with different access to fluids during practice. Journal of Athletic Training. https://doi.org/10.4085/1062-6050-45.2.128

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.