Psychologiczne triki na utratę wagi - 6 sztuczek
Psychologiczne triki na utratę wagi pomogą Ci szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Pamiętaj jednak, że pierwszym krokiem w stronę upragnionej sylwetki jest ustalenie realistycznego oraz łatwo osiągalnego celu!
Każdy z nas wie, że żeby schudnąć, trzeba ćwiczyć oraz zdrowo się odżywiać. Jednak łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Dla wielu osób zmiana diety oraz aktywność fizyczna są sporymi wyzwaniami.
Dlatego z tego wpisu dowiesz się, jakie psychologiczne triki na utratę wagi możesz stosować, żeby skutecznie i na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów.
Jedzenie i styl życia to nie jedyne rzeczy, które mogą przeszkadzać Ci w utracie wagi. Oprócz nich istnieją także czynniki genetyczne, które odpowiadają za taką, a nie inną sylwetkę. Często to właśnie geny sprawiają, że pozbycie się niepożądanych kilogramów wydaje się niewykonalne.
Podczas procesu odchudzania z pewnością zdarzą Ci się chwile zniecierpliwienia, niepokoju, a nawet frustracji spowodowanej zbyt wolnymi lub zerowymi postępami. Dlatego przyda Ci się każda dodatkowa pomoc!
Twój umysł to potężna broń. Jeśli nauczysz się z niego prawidłowo korzystać, nic nie będzie w stanie Cię zatrzymać. To w głównej mierze Twój mózg sprawia, że pojawia się u Ciebie determinacja do utraty wagi.
Z tego powodu poniżej znajdziesz sześć psychologicznych sztuczek, dzięki którym szybko osiągniesz upragnione rezultaty.
Psychologiczne triki na utratę wagi
1. Połóż to, co zamierzasz zjeść, na talerzu
Ta pierwsza wskazówka może brzmieć również “nie gotuj więcej, niż planujesz zjeść”. Wydaje się to bardzo proste, ale przygotowywanie zbyt dużych ilości jedzenia jest częstym błędem.
Gotowanie „na zapas” może się wydawać świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu. Jednak często, zamiast upragnionych dodatkowych kilku minut w ciągu dnia, kończy się zjadaniem zbyt dużej ilości kalorii.
Przygotowywania posiłków z wyprzedzeniem powinny unikać zwłaszcza osoby, które lubią jeść. Jeżeli pragniesz pozbyć się dodatkowych kilogramów, zwracaj dokładną uwagę na rozmiar swoich porcji, zwłaszcza na początku diety.
Pamiętaj również o tym, żeby jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Wszystko dlatego, że Twój żołądek potrzebuje 15 minut na to, by wysłać do mózgu informację o tym, że jest już pełen. Jeśli zastosujesz się do tej wskazówki, pod koniec posiłku z pewnością poczujesz się najedzony.
2. Wyrób sobie nawyk regularnych ćwiczeń
Ten punkt porusza rzecz kluczową dla utraty wagi – ćwiczenia. Jeśli do tej pory nie byłeś aktywny fizycznie, nie nastawiaj się, że przy pierwszym podejściu do joggingu przebiegniesz od razu dziesięć kilometrów.
Zamiast stawiać sobie nierealistyczne cele, stopniowo przystosowuj swój organizm do wysiłku fizycznego. Dzięki temu nie tylko nie zniechęcisz się do wysiłku fizycznego, ale także unikniesz ewentualnych kontuzji, a Twoje ciało stopniowo przyzwyczai się do nowych aktywności.
Ale utrata wagi to nie jedyna zaleta aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia przyczyniają się także do poprawy Twojego psychicznego samopoczucia oraz nastroju.
To sprawi, że będziesz z zadowoleniem obserwował zmiany zachodzące w Twojej sylwetce, a po jakimś czasie z pewnością dojdziesz do wniosku, że było warto.
3. Nie rób zakupów spożywczych, kiedy jesteś głodny
Kolejna podstawowa zasada. Jeśli pójdziesz do supermarketu głodny, z pewnością kupisz mnóstwo nie tylko zbędnych, ale także niezdrowych produktów spożywczych.
Dlaczego, kiedy jesteś głodny, podejmujesz gorsze wybory podczas zakupów? Odpowiedź jest prosta! W takiej sytuacji Twoja podświadomości jest bardziej podatna na stymulację wizualną.
To właśnie dlatego większość opakowań w sklepach spożywczych ma wyraziste, przyciągające wzrok kolory. Dotyczy to zwłaszcza niezdrowych pokarmów, zawierających dużą ilość cukrów prostych i szkodliwych dodatków.
4. Przede wszystkim – DYSCYPLINA
Chociaż motywacja to wspaniała sprawa na początku, na dłuższą metę nie pomoże Ci osiągnąć upragnionych celów. Musisz uświadomić sobie, że utrata wagi to długi oraz złożony proces, który wymaga przede wszystkim wytrwałości.
Nie istnieją magiczne rozwiązania, a diety cud na ogół nie są warte późniejszych problemów. Wszystko, co ma związek z odchudzaniem, wymaga wysiłku.
Kiedy już zaakceptujesz ten fakt, nadchodzi pora na pracę nad Twoją silną wolą. Przykładowo, będziesz musiał rozpoznać i zwalczyć złe nawyki, które sprawiają, że odczuwasz głód. Stresowanie się i zamartwianie na zapas to jedne z takich nawyków, których efektem jest głów psychiczny.
Medytacja i umiejętność wsłuchania się w potrzeby Twojego ciała to również doskonałe psychologiczne triki na utratę wagi. Samoświadomość i faktyczne skupienie się na tym, czego naprawdę wymaga Twoje ciało, jest kluczem do wypracowania sobie dobrych nawyków.
Nawet jeśli „medytacja” czy „samoświadomość” to pojęcia, które wydają Ci się nieco abstrakcyjne. Zwolnij na chwilę, usiądź wygodnie i pomyśl o tym, czego potrzebujesz oraz jakie zrobiłeś postępy.
5. Poszerzaj swoją wiedzę
Często zdarza się, że niektóre z pokarmów uważanych powszechnie za zdrowe zwyczajnie nam nie smakują. Jeśli jednak poczytasz na ich tematy więcej i dowiesz się, jak korzystny wpływ mają na Twój organizm, z pewnością się do nich przekonasz!
Przykładowo, jeśli nie lubisz brokułów, ale odkryjesz, że mają duże ilości błonnika i minerałów, z pewnością poczujesz się bardziej zmotywowany do włączenia ich do codziennej diety.
Psychologiczne triki na utratę wagi tego rodzaju możesz zastosować również w przypadku aktywności fizycznej. Jeśli przed treningiem sprawdzisz, ile kalorii spalisz podczas godzinnego treningu wybranej dyscypliny, podejdziesz do ćwiczeń z większym entuzjazmem.
6. Trzymaj się z daleka od pokus
Ludzie mają to do siebie, że łatwo ulegają dwóm zmysłom – wzroku oraz powonienia. Z tego powodu musisz bezwzględnie unikać przechowywania w domu przekąsek i niezdrowego jedzenia „na specjalne okazje”.
Niestety, świadomość, że w kuchennej szafce leżą Twoje ulubione batoniki lub ciasteczka na 99% doprowadzi do tego, że ulegniesz pokusie.
Aby nie ulegać pokusom pomoże Ci również uczucie sytości. Jeżeli odczuwasz głód pomiędzy posiłkami, sięgaj po bogate w błonnik, zdrowe przekąski. W ten sposób będziesz trzymał się swojego planu żywieniowego.
Podsumowując – za Twój sukces w odchudzaniu odpowiada Twój mózg. Jeśli zachowasz silną wolę, Twoje ciało szybko pozytywnie odpowie na zmianę stylu życia.
Nasze psychologiczne triki na utratę wagi pomogą Ci wytrwać w diecie i ćwiczeniach oraz sprawią, że odchudzanie stanie się prostsze oraz bardziej efektywne.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.