Logo image
Logo image

Zbędne kilogramy - 50 super wskazówek jak z nimi walczyć

5 min.
Dlaczego dodatkowe kilogramy na naszej wadze są aż takim problemem? Oprócz kwestii estetycznej wyglądu zewnętrznego równie ważna, a może nawet ważniejsza, jest kwestia zdrowotna. Dlatego właśnie odpowiednia waga jest tak istotna. Aby pozbyć się kilogramów należy zacząć od właściwego nastawienia. Następnie należy podjąć decyzję o swojej zmianie i konsekwentnie dążyć do zamierzonego celu. Wytrwałość jest kluczem!
Zbędne kilogramy - 50 super wskazówek jak z nimi walczyć
Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2019

Odchudzanie ciała to nie tylko kwestia wyglądu, lecz przede wszystkim kwestia zdrowia. Styl życia wpływa na wagę ciała. Brak ruchu, siedzący tryb pracy, nadmierne jedzenie prowadzące do otyłości sprawiają, że w organizmie kumuluje się duża warstwa zbędnego tłuszczu. A kilogramy na wyświetlaczu wagi wyraźnie to pokazują.

Dlatego należy pozbyć się zbyt dużej ilości tłuszczu, czyli zbędnych kilogramów. Ale jak to zrobić?

50 porad na pozbycie się zbędnych kilogramów

Zapisanie się na siłownię i przejście na dietę mogą nie wystarczyć do zrzucenia wagi. Spadek wagi powinniśmy traktować, jako zadanie do wykonania. Dlatego tak jak przed każdym zadaniem – najefektywniej będzie, jeśli sporządzimy plan działania. Jest to kwestia właściwego nastawienia i konsekwentnych kroków.

Poniżej przedstawiamy wskazówki, które nigdy nie zawodzą:

1. Determinacja. Musisz uwierzyć w to, że jesteś w stanie pokonać zbędne kilogramy. Musisz również wykazać determinację w osiąganiu tego celu.

2. Woda wysmukla. Duże ilości wypitej wody nie tylko zmniejszają apetyt, ale również zmniejszają uczucie niepokoju, które często zajadamy niepotrzebnymi przekąskami.

3. Wyrzuć ze swojego menu napoje gazowane.

Some figure

4. Trzeba jeść! Niejedzenie wcale nie sprawi, że schudniesz. Przeciwnie – trzeba jeść, to właśnie odpowiednio skomponowana dieta odchudza.

5. Unikaj nadmiaru soli, ponieważ zbyt duża ilość soli zatrzymuje wodę w organizmie oraz zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

6. Unikaj posiłków wysokotłuszczowych. Zamień tłuszcze mięsne i fast foody na warzywa i owoce, a to dlatego, że węglowodany sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu w organizmie.

7. Wyeliminuj z diety białą mąkę i cukier.

8. Jak najwięcej kolorów na talerzu, ponieważ kolorowy talerz oznacza dużą ilość warzyw.

9. Jedzenie przeżuwaj dokładnie. Wolne, dokładne przeżuwanie sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni.

Ćwiczenia fizyczne

10. Aerobik. Ćwiczenia aerobowe świetnie spalają tłuszcz.

11. Ćwiczenia fizyczne. Koniecznie wprowadź w swój porządek dnia ćwiczenia wzmacniające.

12. Pływanie. Jest to jedno z ćwiczeń, które daje najlepsze rezultaty, dlatego odwiedzaj basen często!

13. Uważaj na przeciążenie organizmu nadmiernymi ćwiczeniami fizycznymi.

14. Ćwiczenia grupowe. To mogą być na przykład: spacery z koleżanką, wspólne zajęcia fitness czy ta sama dieta. Grupy dają dużo motywacji i wsparcia.

Some figure

15. Pomiary ciała. Cotygodniowy nawyk mierzenia obwodów ciała i ważenia się jest dobrą zachętą do utrzymywania zdrowego stylu życia.

16. Ubrania. Dostosuj swoją garderobę do zmniejszających się wymiarów ciała. Dodatkowo – kupowanie ubrań w mniejszym niż wcześniej rozmiarze będzie świetnym motywatorem do kontynuowania wysiłku.

Właściwe odżywianie

17. Staraj się unikać niepotrzebnych leków czy suplementów wspomagających odchudzanie, chyba że ich przyjmowanie jest zalecone przez lekarza.

18. 6 posiłków dziennie. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja i jogurt przed pójściem spać. Jedzenie często a mało jest jednym z sekretów odchudzania.

19. Nie głódź się. Twoje ciało musi być zadowolone z diety, dlatego nie możesz dręczyć się głodem.

20. Jedz probiotyki. Produkty fermentacji, na przykład: kefir czy kiszona kapusta lub jogurt, pozytywnie wpływają na florę jelitową, więc śmiało jedz je codziennie!

21. Pamiętaj o magnezie. Utrata wody z organizmu wiąże się z utratą magnezu. Jego niedobór przyczynia się do powstawania skurczy. Zatem magnez musi być niezbędnym składnikiem właściwej diety.

22. Pij herbatę. Herbata zawiera kofeinę, flawonoidy i antyoksydanty – kilogramy ich nie lubią.

Owoce, przyprawy i smaki a zbędne kilogramy

23. Cynamon dodaje wspaniałego aromatu potrawom. Ponadto zmniejsza poziom cholesterolu oraz obniża poziom cukru we krwi. Dlatego nie wahaj się używać go często.

24. Jedz ananasy i papaję. Te owoce pobudzają enzymy trawienne, co wspomaga walkę z tłuszczem.

25. Ostre przyprawy. Doskonale rozgrzewają, a zatem więcej energii jest wydatkowane przy ich spożyciu, dlatego kilogramy same uciekają.

Some figure
26. Naturalne antyoksydanty. Kapusta, brokuły, sałata, wiśnie – są wrogami zbędnych kilogramów, dlatego jedz je często! Niech na stałe zagoszczą w twojej diecie.

27. Raz na jakiś czas, na przykład, raz na miesiąc, pozwól sobie na małą dyspensę w diecie.

28. Po 21:00 nie wchodź do kuchni! Ponadto nie należy się najadać przed snem, dlatego lepiej unikać pokus i unikać wieczorem lodówki.

29. Spisywanie postanowień na papierze pomaga. Dlatego sporządź listę czynności, które jesteś w stanie wykonywać codziennie i które pomogą ci osiągnąć cel: pozbycie się zbędnych kilogramów.

Medytacja i wysiłek

30. Medytacja. Medytacja łagodzi uczucie niepokoju i zdenerwowanie. A ponieważ te emocje wzmagają chęć na przekąski, zobaczysz, że po pozbyciu się ich, rzadziej będziesz podjadać między posiłkami.

31. Cudów nie ma! Nie istnieją magiczne produkty, które wykonają całą pracę za ciebie. Dlatego pamiętaj, że tylko twój wysiłek plus wytrwałość da wyczekiwane rezultaty.

32. Rób listy zakupów. Dzięki temu kupisz tylko to, czego potrzebujesz. Ale pamiętaj – kupuj tylko to, co masz na liście!

33. Czytaj etykiety. Jeśli kupujesz przetworzone produkty – koniecznie zobacz co mają w składzie i jaką mają wartość odżywczą.

34. Powiedz “nie” słodyczom.

35. Jedząc na mieście wybieraj dania lekkie.

36. Picie alkoholu blokuje utratę wagi.

Some figure

37. Bez pośpiechu.  Pamiętaj – Odchudzanie nie jest wyścigiem. Pośpiech wzbudza niepokój i zdenerwowanie, a to wzmaga chęć podjadania. Dlatego daj sobie czas!

38. Motywacja. Przemyśl co popchnęło cię do decyzji o zrzuceniu kilogramów, a następnie cały czas miej z tyłu głowy dlaczego to robisz. Czy robisz to dla zdrowia? A może dla swojego partnera? Albo ze względów estetycznych?

39. Naucz się mówić “nie” wszystkiemu co oddala cię od zdobycia zamierzonego celu.

40. Aktywność w pracy. Wykorzystuj przerwy w pracy na krótkie spacery czy rozciąganie mięśni.

41. Akupunktura pomaga. Jest wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ akupunktury na odchudzanie.

42. Wystaw się na słońce. Witamina D jest nazywana witaminą szczęścia. Powstaje ona w organizmie pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego zadbaj o dostarczenie sobie jak najwięcej słońca.

43. Zmniejsz stres. Stres jest jednym z czynników, który hamuje utratę kilogramów. Zatem nie stresuj się!

44. Sen. Staraj się spać od 7 do 8 godzin dziennie.

45. Zmniejsz ogrzewanie w swoim domu.

46. W lodówce miej zawsze, jak najwięcej produktów niskokalorycznych.

I na koniec…

47. Przede wszystkim miej cierpliwość do siebie i obserwuj swój metabolizm. Cały proces zrzucania kilogramów często jest długotrwały, dlatego nie śpiesz się.

48. Ciesz się tym co robisz i nie popadaj w obsesję. Doceniaj swój wysiłek i pozwól sobie czuć satysfakcję z każdego, nawet najdrobniejszego, postępu.

49. Grupy wsparcia. Sprawdź czy w twojej miejscowości działają jakieś grupy, które mają ten sam cel to ty. Jeśli nie znajdziesz ich stacjonarnie, z pewnością znajdziesz je w Internecie. Spróbuj do nich dołączyć – często dają one dużo motywacji. Jak również w grupie jest dużo raźniej!

50. Nastawienie mentalne. Pamiętaj, że odchudzanie w dużej mierze dzieje się w głowie, dlatego ważne jest twoje nastawienie, cierpliwość i wytrwałość.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.