Jak utrzymać wagę: cztery cenne podpowiedzi
Jeśli chcesz utrzymać wagę, musisz zadbać o utrzymanie zdrowych nawyków, które wyrobiłaś w sobie podczas diety. Zamiast postrzegać dietę jako proces, podczas którego musisz się głodzić, powinnaś potrzeć na nią jako możliwość nauki.
Z pewnością słyszałaś o efekcie jojo, który pojawia się po zakończeniu diety? W wielu przypadkach waga zwiększa się stopniowo, póki dana osoba nie wróci do swojej wagi początkowej, którą miała przed rozpoczęciem diety.
Dzieje się tak z powodu powrotu do dawnych nawyków. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, przestrzegaj kilku wskazówek, które pomogą Ci utrzymać wagę.
W trakcie diety nauczyłaś się gotować w zdrowy i zrównoważony sposób. Teraz musisz jedynie dalej stosować to, czego się nauczyłaś podczas swojej diety, ale w bardziej elastyczny sposób.
Jedz pięć posiłków dziennie
Musisz dalej przestrzegać nawyków, których pozwoliły Ci osiągnąć zdrową wagę. Jeden z nich to spożywanie przynajmniej pięciu posiłków dziennie. Dzieli się je na trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolację – oraz przekąski. To świetny sposób na regulowanie uczucia głodu. Może również chronić przed przejadaniem się w okresie posiłków.
Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje składników odżywczych, podobnie jak samochód potrzebuje benzyny do działania. Te składniki odżywcze są spożywane w trakcie całego dnia. Dlatego też najlepiej jest spożywać je przez cały dzień w regularnych odstępach czasu.
Dodaj odrobinę elastyczności
Twoja dieta się zakończyła. Osiągnęłaś swój cel i musisz teraz utrzymać wagę, którą udało Ci się osiągnąć. Nie musisz już przestrzegać sztywnej diety, dlatego też od czasu do czasu możesz “zgrzeszyć”. Możesz wrócić do zjedzenia od czasu do czasu niezdrowej przekąski, na którą tak bardzo masz ochotę lub zjeść smaczny deser raz w tygodniu.
Zjedz coś pysznego raz w tygodniu. Dzięki temu poczujesz większą motywację, aby jeść zdrowo kolejnego dnia. Wybierając przekąskę weź pod uwagę następujące kwestie:
- Istnieje różnica między zachcianką a nawykiem. Czasami coś, co zaczyna się jako zjedzenie smakołyka, staje się nawykiem. Zalecamy, abyś jadła maksymalnie dwa niezdrowe posiłki w ciągu tygodnia. Na przykład możesz jeść zdrowo w trakcie tygodnia i zrobić sobie przerwę w weekend. Nie ma żadnej wymówki, aby nie powrócić do zdrowego żywienia w poniedziałek.
- Nie odczuwaj poczucia winy. Podczas diety nauczyłaś się jeść zdrowiej oraz kontrolować zawartość tłuszczu i cukru, jakie spożywasz w ciągu dnia. Nauczyłaś się również zwracać uwagę na to, jak źle czasami się odżywiasz.
- Ta wiedza może uniemożliwić Ci rozkoszować się posiłkiem z przyjaciółmi lub sprawić, że będziesz czuła się winna jedząc gotowe dania. Pamiętaj jednak, że jeśli od czasu do czasu wykażesz się elastycznością w diecie, nie stanie się nic strasznego.
Planuj menu na cały tydzień
Z pewnością podczas diety przestrzegałaś tygodniowego planu jedzenia. To nawyk, który warto kontynuować, gdy zakończysz dietę. Wykorzystaj niedzielne popołudnie, aby zaplanować jedzenie na cały następny tydzień i przygotuj zdrowe posiłki.
Twoje menu na cały tydzień nie powinno być aż tak restrykcyjne jak podczas diety. Jedna z zalet tego nawyku to fakt, że przypomina Ci i zachęca do kupowania oraz gotowania zdrowych produktów spożywczych.
Warto zostawić piątkowe lub sobotnie wieczory wolne, aby mieć miejsce na improwizację. Improwizacja raz w tygodniu da Ci odrobinę elastyczności, która pomoże Ci utrzymać wagę.
Kontroluj wielkość porcji
Czasami po zakończeniu diety stopniowo i bezwiednie zwiększamy rozmiary naszych porcji. Dzieje się tak również z deserami i przekąskami. Oznacza to, że liczba kalorii, które spożywamy, również się zwiększa. Tym samym jemy więcej niż potrzebuje nasze ciało.
Jeśli takie zachowanie będzie się powtarzało, pojawi się przyrost wagi. Polecamy zachować większą elastyczność w kwestii porcji, ale jednocześnie nie przekraczać ustalonych granic. Jeśli chcesz zjeść odrobinę więcej, nie stanowi to problemu. Pojawia się on jednak, gdy większe porcje stają się nawykiem.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.