Rodzaje ryżu odpowiednie dla Twojej diety
Ryż jest jednym z najbardziej wszechstronnych i używanych składników w kuchniach na całym świecie. Ze względu na możliwość łatwej adaptacji można wykorzystywać różne rodzaje ryżu do przygotowywania śniadania, lunchu, różnego rodzaju przekąsek i tapas, dań głównych i deserów.
Nie licząc swojej niewątpliwie ogromnej popularności w kuchniach na całym świecie ryż ma naprawdę wiele różnorodnych odmian cechujących się różnym wyglądem i wartościami odżywczymi. Istnieją ogólnie rzecz biorąc różne rodzaje ryżu, które każda osoba może stosować w swojej diecie, w zależności od swoich potrzeb.
Różne rodzaje ryżu powodują, że jest to naprawdę wszechstronny i praktyczny produkt spożywczy
Wprawdzie niezwykle ważną kwestią jest to, aby w swojej codziennej diecie łączyć ze sobą różne rodzaje żywności, to jednak ryż jest niezwykle uniwersalnym produktem spożywczym. Właściwie wszystkie rodzaje ryżu można jeść bez żadnych ograniczeń. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie go we właściwy sposób, łącząc przy tym go z warzywami i mięsem bez tłuszczu.
Oprócz oczywiście zastosowania w potrawach takich jak popularna na niektórych rynkach paella, jest to naprawdę wszechstronny produkt spożywczy ziarno. Jeśli wyjść poza kulinaria, to różne rodzaje ryżu stosowane są również na przykład w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.
Wszystkie rodzaje ryżu mają jedynie korzystne właściwości
Liczba korzyści wynikających z jedzenia ryżu jest naprawdę ogromna. To najpopularniejsze na świecie zboże zawiera spore ilości błonnika, magnezu, witaminy B i tryptofanu. Każdy z tych składników jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia.
Ale wszystkie rodzaje ryżu są także doskonałym źródłem energii dla Twojego organizmu. Cecha ta bierze się z uwagi na wysoki poziom węglowodanów. Ponadto ryż zawiera wiele białka, jednocześnie cechuje się niską zawartością tłuszczu i pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu we krwi.
Dodatkowym faktem przemawiającym na jego korzyść jest to, że w stanie naturalnym ryż nie zawiera ani śladu glutenu. Ludzie, którzy nie tolerują tego związku chemicznego, muszą być bardzo ostrożni, kiedy spożywają produkty zawierające gluten.
Na przykład w niektórych przypadkach biały ryż przetwarzany metodami przemysłowymi może zostać „zanieczyszczony” innymi substancjami, które mogą obejmować między innymi właśnie gluten.
Różne rodzaje ryżu, jakie dostępne na rynku
Istnieją dwa czynniki, które definiują poszczególne rodzaje ryżu. Po pierwsze, pod uwagę musimy wziąć pochodzenie geograficzne danej odmiany. Po drugie, istotny jest także proces rafinacji, przez który ziarna tego zboża muszą przejść.
Ryż krótki (zwany także czasami okrągłym)
Ten typ ryżu jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie. Główną jego cechą jest to, że doskonale wchłania smak rosołów, sosów lub bulionów, w których go gotujesz. Jest to także odmiana ryżu najbardziej ceniona przez wielu ekspertów z racji najprostszego ze wszystkich sposobu jego przyrządzania.
Cecha ta staje się szczególnie cenna, gdy w grę wchodzi potrawa typu paella lub gulasz.
Obecnie najlepsza zdaniem specjalistów odmiana ryżu krótkiego jest uprawiana w parku ochrony przyrody Albufera w Walencji. Jego czas gotowania wynosi około 17 minut, aż do uzyskania miękkiej i luźnej konsystencji.
Niektóre z najciekawszych przepisów na potrawy wykonane z tego ziarna to na przykład ryż z owocami morza, paella mieszana, ryż z kurczakiem i warzywami, a nawet niektóre desery, takie jak pudding ryżowy.
Czarny ryż
Znany jest również, jako ryż „fioletowy” lub „zakazany”. Ogólnie rzecz biorąc jest to popularny na całym świecie ryż wywodzący się z Chin. Jego nazwa bierze się stąd, że w starożytności tylko kasty chińskich szlachciców mogły sobie na niego pozwolić. Nie tylko z racji wysokiej ceny. Jego spożywanie było po prostu zabronione dla reszty populacji tego kraju.
Ryż czarny zawiera spore ilości przeciwutleniaczy, naturalnego błonnika i żelaza. Jest również stosowany, jako lek na niedokrwistość, ponieważ zapobiega chorobom serca i kontroluje poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo pomaga zmniejszyć poziom lęku i sprawia, że czujesz się syty przez dłuższy czas. Niektórzy mówią nawet, że czarny ryż ma właściwości typowe dla afrodyzjaków.
Ryż brązowy
Wedle powszechnej opinii ryż brązowy to jedna z najbardziej lubianych przez konsumentów odmian tego ziarna. Szczególnie cenny się on staje, gdy mówimy o zrównoważonej diecie, korzyściach zdrowotnych i źródle sporej ilości witamin i białek.
Lista korzyści, które możesz czerpać jedząc ryż tej odmiany, wynika głównie z wysokiej zawartości naturalnego błonnika i białka. Oba te składniki pomagają Twojemu organizmowi prawidłowo przyswajać tłuszcze. Jego regularne spożywanie zapobiega także wzrostowi poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
I chociaż istnieje pewna drobna wada ryżu brązowego związana z dość długim czasem jego gotowania, to jednak przy pewnej dozie cierpliwości możesz zrobić przy użyciu tego pełnoziarnistego składnika mnóstwo pysznych i odżywczych potraw.
Ryż parboiled
Ten typ ryżu ma charakterystyczny żółtawy kolor. Jest on efektem przejścia przez proces obróbki parą wodą o wysokiej temperaturze. Wyróżnia się spośród innych odmian tego ziarna ze względu na swój wygląd. Ponadto wato pamiętać o tym, że w rzeczywistości nie można go rozgotować.
Jeśli natomiast wziąć pod uwagę względy żywieniowe, to ryż typu parboiled zawiera około 80 procent więcej witaminy B2, niż ryż brązowy. Poza tym wystarczy gotować go przez około 20 minut. A to oznacza, że na jego przygotowanie wystarczy mniej niż połowa czasu, niż to ma miejsce w przypadku ryżu brązowego.
Ryż siewny
Ryż siewny, znany także pod wywodzącym się z języka hiszpańskiego określeniem „bomba” to japoński ryż, którego ziarna są praktycznie rzecz biorąc kuliste. Z wyglądu jest zatem bardzo podobny do ryżu krótkiego. Określenie „bomba” wywodzi się z tego, że podczas procesu gotowania objętość każdego ziarna dość mocno się powiększa.
Ryż siewny wyróżnia się również tym, że nie uda Ci się go rozgotować. Poza tym przyrządzone na jego bazie potrawy będą puszyste i fantazyjne w smaku. Jest on także jednym z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.