Zalety sauny: dlaczego warto z niej korzystać?

Zalety sauny: dlaczego warto z niej korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Udając się do sauny myślimy o relaksie, odpoczynku i ucieczce od stresu oraz codziennych problemów. Warto wykorzystać zalety sauny, bo każdy z nas potrzebuje rozluźnienia, a jego osiągnięcie staje się coraz trudniejsze.

Obecnie sauna znajduje się praktycznie w każdym spa, w każdym mieście, nawet malutkim. Zalety sauny i jej proste założenia nie zmieniły się od starożytnych czasów.

Potrzebujesz jedynie drewnianego pokoju, pieca i odrobiny pary. Rozkoszuj się wszystkimi korzyściami zdrowotnymi, które daje sauna.

Jakie są zalety sauny?

Może Ci się wydawać, że sauna łączy się z biznesowymi spotkaniami między otyłymi mężczyznami – w końcu tak przedstawia się ją w wielu filmach. Jednak w rzeczywistości wizyta w saunie to doskonały sposób na spędzenie czasu z partnerem, a nawet spotkanie po pracy z przyjaciółmi.

Zalety sauny dotyczą zarówno Twojego wyglądu zewnętrznego, jak i zdrowia organizmu. Wpływają pozytywnie nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Mimo tego zanim pójdziesz do sauny powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej.

Przebywanie w tym drewnianym pomieszczeniu jest niezwykle korzystne – i to pod wieloma względami.

1. Poprawia ciśnienie i krążenie krwi

Kiedy skóra zaczyna rozgrzewać się w saunie, Twoje serce bije szybciej, aby krew dotarła do każdego zakamarka ciała. To z kolei przyspiesza krążenie, co oczyszcza organizm z toksyn. Właśnie dlatego osoby z chorobami serca powinny przebywać w saunie bardzo krótko.

Kobieta siedząca na ławce w saunie - zalety sauny

2. Zabija szkodliwe bakterie

Ludzie już w starożytności używali wody do produkcji pary, aby chronić się przed bakteriami. Wiele mikroorganizmów nie jest w stanie przeżyć w wysokich temperaturach. Właśnie dlatego w Rosji i Finlandii kobiety rodziły w saunach.

Jeśli jesteś przeziębiona lub cierpisz z powodu niewielkiej infekcji, spróbuj odwiedzić gorącą i parną saunę. Gwarantujemy, że poczujesz się lepiej!

3. Pomaga osiągnąć stan relaksu

W dzisiejszych czasach wysoki poziom stresu to często spotykany problem. Zawsze jesteśmy w biegu wykonując niekończące się obowiązki i mając natłok myśli w głowie. Jedna z zalet sauny to możliwość rozluźnienia się i poświęcenia chwili na osiągnięcie jasności umysłu. To z kolei przełoży się na relaks całego ciała.

Polecamy odwiedzić saunę po męczącym dniu pracy. Zobaczysz, że poczujesz przypływ sił już po kilku minutach spędzonych w ciepłym pokoju. Jeśli chcesz naładować baterie nie musisz wyjeżdżać z miasta na cały weekend ani jechać na długie wakacje na Karaiby!

Sauna zapewni Ci błyskawiczny relaks. Pomoże także osobom cierpiącym na bezsenność!

4. Oczyszcza skórę

Gdy temperatura wzrasta i zaczynamy się pocić, pory w skórze rozszerzają się (otwierają), aby wydalić toksyny. Stale jesteśmy wystawieni na działanie ,takich substancja jak smog, zanieczyszczenia i miejsca wypełnione bakteriami, na przykład stacje metra. Nic dziwnego, że nasza skóra potrzebuje odrobiny oczyszczenia.

Chodzenie do sauny pomaga usunąć pozostałości makijażu, które mogą gromadzić się na Twojej twarzy. Pomaga także pozbyć się brudu pochodzącego z miejskiego powietrza.

Uśmiechnięta kobieta przeglądająca się w lustrze

5. Zmniejsza ból

W przypadku skurczy i bólu mięśni często poleca się ciepłą kąpiel lub przyłożenie termoforu. Sauna pomoże nie tylko na te dolegliwości, ale także uśmierzy ból stawów, zwichnięcia i  zapalenie stawów.

Jeśli właśnie ukończyłaś intensywny trening na siłowni, nie wahaj się pójść do sauny! Twoje mięśnie Ci podziękują. Będą mogły odpocząć i szybciej zregenerują się po wysiłku.

6. Poprawia oddychanie

Sauna nie tylko otwiera pory, ale także zwiększa pojemność płuc. Ciepło i para pomagają odkrztusić wydzielinę, gdy masz kaszel, grypę, a nawet zapalenie oskrzeli.

Zawsze warto pójść do sauny, nie tylko wtedy, gdy jesteś chora. Gorąca para pomoże Ci pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji, które zalegają w układzie oddechowym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.