Walka z otyłością: poznaj najważniejsze nawyki!
Walka z otyłością opiera się głównie na tym, w jaki sposób kontrolujesz swoje dzienne spożycie kalorii.
W 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że 1,9 miliarda osób na świecie zmaga się z otyłością. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez tą organizację, stanowi to przyczynę śmierci co najmniej 2,8 miliona ludzi.
Walka z otyłością i zmniejszenie liczby związanych z nią zgonów jest możliwa jedynie dzięki wprowadzeniu w życie zdrowych nawyków.
Walka z otyłością: pierwszy krok to panowanie nad tym, co jesz
Osoby, u których występuje biologiczna tendencja do otyłości, powinny przestrzegać dokładnie dobranego programu żywienia. Nie chodzi o to, aby przestać jeść, ale raczej aby włączyć do diety większe ilości zdrowych produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa.
W przypadku osób, które już mają nadwagę, niektórzy eksperci zalecają spożywanie pięciu kontrolowanych w ciągu dnia.
Jeśli zaś chodzi o otyłość dziecięcą, najlepiej jest wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe już od najwcześniejszych lat życia. Dzięki temu dzieci wyrosną na dorosłych świadomych kwestii związanych ze zdrowiem.
Kontrolowanie wagi jest bardzo istotne
Jeśli cierpisz na otyłość, powinnaś ważyć się co tydzień. Dzięki temu staniesz się świadoma tego, jakie praktyki dietetyczne nie pomagają Ci osiągnąć Twoich celów. Część problemów związanych z otyłością wynika z braku kontroli nad własną dietą i wagą.
Utrzymywanie wyników polega na regularnym sprawdzaniu wagi. Dzięki temu będziesz w stanie poprawić swoje nawyki żywieniowe, aby schudnąć do zdrowego rozmiaru.
Kiedy wejdzie Ci to w krew, będziesz w stanie przejść do kolejnego etapu, który polega na połączeniu zdrowych nawyków żywieniowych z ćwiczeniami fizycznymi.
Rozpocznij program treningowy, który bierze pod uwagę Twoje potrzeby
Siedzący tryb życia to przyjaciel otyłości. Jedna z przyczyn stojących za gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w ciele to nie robienie niczego, aby ją spalić. Właśnie dlatego osoby otyłe powinny skoncentrować się na zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej.
Warto jednak nadmienić, że nie należy wykonywać ekstremalnych treningów, jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie im podołać. Samo spacerowanie, truchtanie czy pływanie pozwoli odczuć ogromną różnicę. Możesz nawet zacząć ćwiczyć robiąc po kilka przysiadów w domu. Chodzi o to, aby rozruszać przemianę materii.
Jak zacząć ćwiczyć, gdy masz nadwagę?
Jeśli masz możliwość zapisać się na siłownię, zrób to. To świetny krok w kierunku zdrowego trybu życia. Jednak istnieją również inne aktywności, które możesz wykonywać bez pomocy jakiegokolwiek trenera i w swoim własnym tempie:
- Codzienne spacery: chodzenie to najlepsze i najbardziej naturalne ćwiczenie. Na jego ogromną korzyść przemawia fakt, że może uprawiać je każdy. Najlepszy sposób na przygotowanie się do takiego wysiłku fizycznego to rozpoczęcie od codziennych spacerów trwających przez 30 minut. Jeśli uda Ci się w tym wytrwać, zaczniesz spalać nadwyżkę kalorii, co wspomoże Cię w walce z otyłością.
- Unikanie wind i środków komunikacji: zapomnij o wygodzie i zacznij używaj własnych nóg, aby chodzenie weszło Ci naturalnie w nawyk. Zamiast jechać windą, zdecyduj się wejść po schodach. Zamiast jechać do pracy samochodem, pójdź na piechotę, jeśli to tylko możliwe.
- Ustanowienie codziennej rutyny, która będzie zmuszała Cię do ćwiczeń: wychodzenie na spacer z psem lub chodzenie na piechotę na zakupy to świetny pomysł. Będziesz ćwiczyła i walczyła z otyłością nawet tego nie zauważając.
Zdrowe nawyki: porzuć swoje grzeszki
W praktyce walka z otyłością wymaga o wiele więcej niż tylko wykluczenia z diety źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych. Smażone potrawy i cukierki to nie jedyni wrogowie zdrowia, z którymi będziesz musiała się zmierzyć.
Być może nie jesteś tego świadoma, ale picie alkoholu, palenie papierosów i używanie narkotyków mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadwagi lub otyłości.
Dym pojawiający się w wyniku palenia papierosów ma bezpośredni związek z niechcianym przybieraniem na wadze. Dzieje się tak ze względu na uzależnienie od nikotyny, które z kolei prowadzi do spożycia większej ilości kalorii.
Poza tym palenie wywołuje problemy ze strony układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, które mogą zachęcać do prowadzenia siedzącego trybu życia.
Eksperci ostrzegają również, że ryzyko otyłości zwiększa także spożywanie alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza smakoszy piwa. Przeprowadzono kilka badań, które sugerują, że mężczyźni pijący napoje alkoholowe muszą zmagać się z 75-procentowym ryzykiem wystąpienia otyłości skoncentrowanej w okolicach brzucha. Używanie narkotyków również może prowadzić do wystąpienia określonych zaburzeń odżywiania.
Jeśli będziesz zwracać uwagę na to, co robisz, wszystkie kroki, jakie musisz podjąć, aby uniknąć nadmiernego rozwoju tkanki tłuszczowej, będą stopniowo zwiększały swoje oddziaływanie.
Nie chodzi tylko o to, aby stosować ścisłą dietę lub nagle zacząć ćwiczyć tak dużo, jak to tylko możliwe. Zamiast tego należy stopniowo zacząć stawiać na pierwszym miejscu swoje własne zdrowie.
I oczywiście nie możesz zapominać o właściwym nawadnianiu organizmu. Pij przynajmniej półtora litra wody dziennie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.