Logo image
Logo image

Zdrowa dieta - jak pokonać przeszkody?

4 min.
Jeśli myślisz o tym, żeby zacząć stosować zdrową dietę, to już jesteś na drodze do zwycięstwa. Wiele osób o tym mówi, ale mało kto rzeczywiście podejmuje w tym kierunku odpowiednie kroki. Dowiedz się, jak pokonać przeszkody, które mogą czyhać na drodze do zdrowia i lepszej jakości życia.
Zdrowa dieta - jak pokonać przeszkody?
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2019

Zdrowa dieta to podstawa dobrego stanu zdrowia. Produkty, które spożywamy na co dzień mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i na funkcjonowanie wszystkich układów w naszym ciele. Dlatego tak ważne jest zadbać o to, aby na talerzu pojawiały się odżywcze produkty.

Mimo że zdrowa dieta to koncept, który co jakiś czas zmienia formę, bo pojawiają się nowe odkrycia naukowe dotyczące żywienia, to istnieją pewne ogólne założenia, do których niemal każdy może się dostosować. Zmiana sposobu odżywiania się to zmiana stylu życia. Na początku może nie być łatwo, ale dzięki determinacji i naszym poradom z pewnością osiągniesz założony cel.

Zdrowa dieta i związane z nią wyzwania

Zgromadź prawidłowe informacje

Po pierwsze musisz się upewnić, że masz wszystkie potrzebne informacje dotyczące odpowiedniego doboru zdrowych produktów. Zgromadź dane na temat składników odżywczych w spożywanych przez ciebie produktach i dostosuj swoje menu do potrzeb twojego organizmu, poziomu aktywności fizycznej, wieku, wagi itp.

Być może to, co wiesz na temat żywienia nie jest do końca zgodne z prawdą. Warto również zapoznać się z bieżącymi informacjami publikowanymi przez naukowców. Wiedza, którą przyswoiliśmy w szkole mogła się w dużej mierze zdezaktualizować.

Some figure

Środowisko

Być może twoje środowisko nie sprzyja ci w dokonywaniu zdrowych wyborów w zakresie żywienia. Zacznij zatem od oczyszczenia własnego otoczenia z produktów, które szkodzą twojemu zdrowiu. Pozbądź się przetworzonych produktów ze swoich szafek, spiżarni i lodówki.

Jak rozpoznać zdrowe produkty spożywcze

  • Najczęściej są sprzedawane bez opakowania.
  • Zdrowe produkty najczęściej mają mniej składników niż produkty przetworzone.
  • Nie mają na liście składników cukru, mąki, ani rafinowanego oleju, a przynajmniej składniki te nie występują na początku listy.
  • Zdrowe produkty zawierają minimalną ilość konserwantów.

Poszukaj wsparcia

Dokonując wyborów z zakresu zdrowego żywienia nie kieruj się nigdy reklamami ani sugestiami znajomych. Wręcz przeciwnie, zbierz informacje i podejmuj decyzje w kwestii swojej diety bez pytania o opinię kogoś, kto niekoniecznie musi mieć na względzie twoje dobro i zdrowie.

Some figure

Staraj się otaczać ludźmi, którzy lubią poszerzać wiedzę z zakresu diety i zdrowego stylu życia. Postaraj się uczyć od nich i traktować ten kontakt jako dodatkową motywację. Im więcej czasu będziesz spędzać z takimi osobami, tym łatwiej będzie ci przezwyciężyć trudności związane z wprowadzaniem pozytywnych zmian w swojej diecie.

Dobrym pomysłem jest również umówienie się na wizytę u dietetyka, który poradzi ci, jak krok po kroku zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Zdrowa dieta – brak czasu to nie wymówka

“Nie mam czasu na gotowanie!” albo “Zdrowa dieta to zbyt duży wysiłek!” to dwa najczęściej słyszane zdania, jakie słyszy się od osób, które próbują wejść na ścieżkę zdrowego żywienia i szybko się poddają. Wiele osób stosuje wymówkę w postaci braku czasu, choć stosowanie zdrowej diety tak naprawdę wcale nie musi być czasochłonne.

Być może przez pierwsze dwa tygodnie będziesz musiał poświęcić nieco więcej czasu na to, aby zaplanować posiłki i przetestować nowe przepisy. Jednak z czasem stanie się to łatwiejsze i zobaczysz, że przygotowując plan posiłków na cały tydzień tak naprawdę oszczędzasz mnóstwo czasu.

Oto kilka porad, które pomogą ci przezwyciężyć problem braku czasu na przygotowanie posiłków:

  1. Wybierz jeden dzień w tygodniu, kiedy poświęcisz godzinę na zaplanowanie posiłków na cały tydzień i rozpiszesz listę zakupów.
  2. Zaplanuj czas na gotowanie i przygotuj wszystko, co można zrobić z wyprzedzeniem podczas jednej sesji w kuchni.
  3. Umieść przygotowane posiłki w lodówce, najlepiej podzielone na dni lub pogrupowane w inny sposób.

Jeśli przygotujesz większość swoich posiłków wcześniej, przekonasz się, że stosowanie zdrowej diety wcale nie jest tak czasochłonne i trudne. Co więcej, gotowe posiłki pomogą ci unikać pokusy zjedzenia czegoś szybkiego i niezdrowego, kiedy np. wrócisz zmęczony po pracy do domu.

Zdrowa dieta a przeszkody – 10 praktycznych porad

  1. Podejmuj świadome wybory w kwestii diety i staraj się, by 90 procent tego, co jesz, stanowiły produkty naturalne.
  2. Ogranicz spożycie cukru, słodzików, wyrobów mącznych i rafinowanych olejów.
  3. Jedz więcej owoców i warzyw, w tym zielonych warzyw liściastych. Staraj się każdego dnia jeść zarówno surowe, jak i gotowane warzywa.
  4. Sięgaj często po rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Jeśli wybierasz rośliny strączkowe z puszki lub słoika, wypłucz je dobrze na sitku i odsącz.
Some figure
  1. Dodawaj często do posiłków nasiona. Zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe i minerały.
  2. Łącz na talerzu różne smaki, tekstury i kolory.
  3. Wybieraj chude mięso i ryby. Jeśli jadasz ryby lub owoce morza z puszki, kupuj te naturalne, z jak najmniejszą ilością składników.
  4. Jeśli lubisz czekoladę, sięgaj po tę, która zawiera minimum 70 procent kakao.
  5. Jedz mniejsze porcje i pamiętaj, że nie musisz zjadać wszystkiego, co podadzą ci na talerzu. Kończ posiłek jeszcze zanim poczujesz się syty.
  6. Planuj posiłki o takich porach, jakie pasują do twojego rytmu i stylu życia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición (AESAN). Seguridad Nutricional. Gestión de Riesgos. https://www.aesan.gob.es/AECOSAN/web/seguridad_alimentaria/subseccion/seguridad_nutricional.htm
  • Berk, L., Bruhjell, K., Peters, W., Bastian, P., Lohman, E., Bains, G., Arevalo, J., & Cole, S. (2018). Dark chocolate (70% cacao) effects human gene expression: Cacao regulates cellular immune response, neural signaling, and sensory perception. FASEB Journal: Official Publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology32(S1). https://doi.org/10.1096/fasebj.2018.32.1_supplement.755.1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.