Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia
Aby żyć zdrowo, powinieneś starać się przyjąć pewne zdrowe nawyki. Jednak to stwierdzenie jest znacznie szersze i wykracza poza tradycyjną dietę i ćwiczenia. Zdrowy tryb życia to suma niewielkich decyzji, które z biegiem czasu powinny stawać się długotrwałym nawykiem.
Nie musisz od razu rewolucjonizować całego swojego życia, planów, posiłków ani ćwiczeń. Warto jest zacząć od niewielkich kroków i po prostu wytrwale podążać naprzód, każdego dnia. Wkrótce na pewno zauważysz efekty – będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Zdrowe nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia
Jeśli chcesz zaznać lepszej jakości życia oraz cieszyć się zdrowiem na dłużej, koniecznie powinieneś zastosować niektóre z omówionych poniżej zdrowych nawyków. Ich wdrożenie pomoże ci wydłużyć życie i zachować sprawność na wiele lat!
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub kalectwa”.
Czytaj dalej i odkryj, jakie zdrowe nawyki powinieneś zacząć wprowadzać w swoim życiu już od dziś.
Zdrowe nawyki: ćwicz umysł każdego dnia
Ćwiczenia umysłowe to jeden z przykładów zdrowych nawyków, który jest łatwy do wdrożenia i o którym wielu z nas niestety często zapomina. Ćwiczenia umysłu są jedną z niewielu rzeczy, które mogą zapobiec osłabieniu funkcji poznawczych i wystąpieniu demencji.
Najpopularniejsze ćwiczenia mogą obejmować na przykład: gry, takie jak memory, krzyżówki, łamigłówki ćwiczące umiejętność zwracania uwagi, zdolność koncentracji i uczenia się nowych rzeczy. Nawet niektóre gry komputerowe, książki i filmy mogą stanowić świetną stymulacje dla mózgu.
Zdrowa i zbilansowana dieta- zdrowe nawyki
Zdrowa i zbilansowana dieta powinna towarzyszyć ci każdego dnia. Według dietetyków ważne jest, aby obejmowała świeże owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i chude białka (jaja, ryby, kurczak).
Wszystkie te pokarmy przyniosą wiele korzyści twojemu organizmowi. Jedzenie, które spożywasz każdego dnia, wpływa na zdrowie serca, wagę, poziom tkanki tłuszczowej, cukru we krwi, a także poziom cholesterolu.
W związku z tym pamiętaj, aby jeść dużo owoców i warzyw oraz zdrowych tłuszczy.
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Pomaga to nie tylko kontrolować ciśnienie krwi, regulować temperaturę ciała, transportować składniki odżywcze, ale także zapobiegać zaparciom.
Regularne picie wody i herbat pomaga między innymi w utrzymaniu regularnych wypróżnień. Z drugiej strony pamiętaj, że słodkie napoje dostarczają jedynie pustych kalorii i przyczyniają się do przyrostu masy ciała. Należy raczej ograniczać je w codziennej diecie.
Ćwiczenia fizyczne i sport
Pamiętaj, że powinieneś ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum 30 minut; pomoże ci utrzymać prawidłową wagę i zachować kondycję oraz zdrowie.
Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnych ćwiczeń, zacznij stopniowo, na przykład od 15-minutowych sesji.
Na początek, możesz zacząć od lekkiego chodzenia, biegania, jazdy na rowerze, pływania lub korzystania z orbitreka. Jeśli chcesz zbudować i zdefiniować swoje mięśnie, powinieneś dodać do swojej rutyny dwa lub trzy dni treningu oporowego, z obciążeniem.
Zdrowe nawyki – ciąg dalszy
Dobra higiena ciała i zdrowie
Bardzo ważnym zdrowym nawykiem jest dbanie o higienę ciała, odzieży i obuwia. Pamiętaj aby regularnie wykonywać przegląd medyczny, badania krwi i odwiedzaj stomatologa. To pomoże ci uniknąć wielu chorób i infekcji, oraz pomoże uporać się z niedoborami.
Ciesz się wolnym czasem i kultywuj relacje społeczne
Nie rezygnuj z weekendów, wakacji i świąt na rzecz pracy! Wykorzystaj swój wolny czas na odpoczynek oraz wykonywanie czynności, które lubisz.
Upewnij się, że regularnie spotykasz się z przyjaciółmi i rodziną, próbujesz nowych rzeczy, wybierasz się na wycieczkę, czytasz książkę itp. To pomoże ci zrelaksować ciało, umysł i naładować baterie przed ciężkim tygodniem.
Unikaj alkoholu, narkotyków i niepotrzebnych leków
Przyjmowanie wielu z tych szkodliwych substancji może prowadzić do uzależnienia. Co więcej, wiele z nich może poważnie i negatywnie wpłynąć na twoje ciało. Na przykład, palenie tytoniu może powodować raka płuc i zawały serca. Rzuć te szkodliwe substancje już dziś!
Pamiętaj, aby dobrze się wyspać
Chociaż wielu lekarzy zaleca spanie przez minimum 8 godzin każdej nocy, wiemy, że czasami nie jest to możliwe. W praktyce wielu z nas ma problem z uzyskaniem nawet 5- 6 godzin dobrego snu. Mimo to, powinieneś starać się cieszyć co najmniej siedmioma godzinami snu każdej nocy.
Zdrowy i efektywny sen sprzyja regeneracji całego organizmu, zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz wyjątkowo korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Sen odpowiada za gospodarowanie hormonami, oszczędność energii, konsolidację pamięci i funkcję neuronów.
Dobry sen pozwoli twojemu ciału odpocząć od trudów dnia codziennego i oczyścić umysł. W przeciwnym razie, z biegiem czasu możesz napotkać problemy ze zmęczeniem psychicznym i fizycznym, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych.
Co więcej, ważne jest, abyś miał zdrowe nawyki dotyczące snu i unikał kofeiny na cztery do pięciu godzin przed pójściem spać. Powinieneś także unikać korzystania z komputera, telefonu i tabletu na dwie godziny przed pójściem spać.
Unikaj stresu i niepokoju
Aby uniknąć stresu i niepokoju, spróbuj technik oddechowych i relaksacyjnych, takich jak joga lub tai-chi. Mogą pomóc ci wyeliminować stres i złagodzić niepokój.
Najlepszą przeciwwagą dla hormonów stresu jest zwiększona produkcja endorfin, potocznie zwanych hormonami szczęścia. Sprzyja temu przede wszystkim aktywność fizyczna – umiarkowany, ale regularny ruch, np. pływanie, bieganie, joga, tenis to świetne sposoby na niepokój.
Podsumowanie
Pamiętaj, że istnieje niezliczona ilość zdrowych nawyków, które możesz zacząć możesz podjąć w codziennym życiu, aby zachować zdrowie na dłużej. Warto jest wprowadzać je powoli i sumiennie, aby łatwiej było wytrwać w postanowieniu na dłużej.
Upewnij się, że robisz wszystko, co możesz – przestrzegaj właściwej diety, ćwiczysz i spędzasz czas ze znajomymi i rodziną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Killgore, W. D. S., Killgore, D. B., Day, L. M., Li, C., Kamimori, G. H., & Balkin, T. J. (2007). The effects of 53 Hours of Sleep Deprivation on Moral Judgment. Sleep. https://doi.org/10.1093/sleep/30.3.345
- Talbot, L. S., McGlinchey, E. L., Kaplan, K. A., Dahl, R. E., & Harvey, A. G. (2010). Sleep Deprivation in Adolescents and Adults: Changes in Affect. Emotion. https://doi.org/10.1037/a0020138
- Banks, S., & Dinges, D. F. (2007). Behavioral and Physiological Consequences of Sleep Restriction. Journal of Clinical Sleep Medicine. https://doi.org/10.1055/s-0029-1237117. Neurocognitive
- Wang, C., Bannuru, R., Ramel, J., Kupelnick, B., Scott, T., & Schmid, C. H. (2010). Tai Chi on Psychological Well-being: Systematic Review and Meta-analysis. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-10-23
- Telles, S., Gaur, V., & Balkrishna, A. (2009). Effect of a Yoga Practice Session and a Yoga Theory Session on State Anxiety. Perceptual and Motor Skills. https://doi.org/10.2466/pms.109.3.924-930
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.