Logo image
Logo image

Zrównoważone odżywianie - na polega i jak je wprowadzić?

4 min.
Zrównoważone odżywianie jest ekonomiczne, ekologiczne i dobre dla zdrowia!
Zrównoważone odżywianie - na polega i jak je wprowadzić?
Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Zrównoważone odżywianie – co to takiego? Rzecz, którą warto rozważyć. Zakłada ono nie tylko zdrowy styl życia, lecz również wybieranie produktów w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Na czym to dokładnie polega? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule!

Zrównoważone odżywianie to nie tylko zdrowa dieta, ale coś znacznie więcej. Ten model zakłada podejmowanie wyborów korzystnych dla planety oraz walkę z rosnącym zanieczyszczeniem. Jeśli Ciebie również interesują tematy zero waste oraz zrównoważonego odżywiania, ten wpis jest dla Ciebie.

Pięć kroków, dzięki którym wprowadzisz zrównoważone odżywianie

1. Zrównoważone odżywianie – kupuj tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz

Tylko w samej Hiszpanii co roku wyrzuca się 7,7 milionów ton jedzenia. Już tylko ta pojedyncza informacja powinna nas wszystkich zawstydzić i zmotywować do wprowadzenia zmian w naszym trybie życia, w tym również planowaniu zakupów spożywczych i posiłków.

Ten problem dotyczy nas wszystkich. Kupujemy za dużo jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Jedzenie się psuje albo przekracza datę ważności, więc je wyrzucamy. Albo nie mamy czasu na gotowanie w domu, albo po prostu nie mamy ochoty na produkty, które kupiliśmy.

Some figure

Często też zdarza się, że jest promocja w supermarkecie, która sprawia, że kupujemy więcej rzeczy niż tak naprawdę potrzebujemy. Na dłuższą metę okazuje się, że wcale nie zaoszczędziliśmy pieniędzy, a wręcz przeciwnie – całkiem dosłownie wyrzuciliśmy je do śmieci pod postacią nienadających się do spożycia, przeterminowanych produktów.

Dlatego właśnie powinniśmy kupować tylko tyle jedzenia, ile potrzebujemy. Co więcej, w XXI wieku już całkiem sporo osób ma supermarket w zasięgu krótkiego spaceru, więc gromadzenie żywności nie ma żadnego sensu. Jeśli zastosujesz się do tej wskazówki, nie tylko będziesz jeść posiłki ze świeżych produktów, lecz również bardziej pożywne.

2. Wybieraj lokalne produkty, dzięki którym Twoje odżywianie będzie bardziej przyjazne planecie

Proponujemy Ci bardzo proste ćwiczenie. Otwórz lodówkę w sklepie i sprawdź, z jakiego kraju pochodzą poszczególne produkty. Szybko przekonasz się, że większość z nich widziała więcej świata niż Ty. Spora liczba produktów podróżuje tysiące kilometrów, zanim trafi do Twojego lokalnego sklepiku. To szaleństwo!

Przecież jedzenie może być produkowane lokalnie, co oznacza mniejsze zanieczyszczenie powietrza spowodowane transportem.

Zrównoważone odżywianie jest nierozerwalnie związane z lokalnymi produktami. Takie posiłki nie tylko mniej przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń, lecz mają też więcej wartości odżywczych, ponieważ owoce i warzywa zrywane są w okresie zbiorów, kiedy są całkowicie dojrzałe i pełne witamin i minerałów.

3. Zamrażaj jedzenie, żeby go nie marnować

Wcześniej wspomnieliśmy, że często kupujemy za dużo jedzenia, które następnie się psuje. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest zamrożenie żywności. Możesz mrozić zarówno surowe półprodukty, jak i gotowe posiłki. 

Musisz jedynie sprawdzić, jak długo poszczególne pokarmy mogą być przechowywane w zamrażalniku oraz dowiedzieć się, których mrozić nie należy.

Doskonałym przykładem marnowania żywności są marchewki. Używamy dwóch lub trzech, a reszta kończy w szufladzie na warzywa, gdzie ciemnieje, marszczy się i gnije, więc ostatecznie ląduje w koszu. 

Jeżeli więc masz nadprogramowe marchewki, obierz je i pokrój w kostkę. Następnie podgotuj, wrzuć do torebek i zamroź. W ten sposób będziesz mieć gotowe marchewki do gulaszu czy zupy.

Some figure

4. Jedz więcej warzyw, żeby wspomóc zrównoważone odżywianie

Podstawą zrównoważonego odżywiania są sezonowe owoce i warzywa. To dlatego, że proces ich pozyskiwania jest bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Nawet jeśli przy uprawach stosuje się chemikalia, zanieczyszczenia związane z rolnictwem są niższe, niż ma to miejsce przy hodowli zwierząt – odpady zwierzęce są bardzo niekorzystne dla planety.

Co więcej, farmy zanieczyszczają zarówno wodę, jak i powietrze. Z tego powodu kilka krajów już wprowadziło specjalny podatek dla hodowców, którego przyczyną jest ogromna emisja dwutlenku węgla produkowanego przez zwierzęta hodowlane.

Nie mówimy, że zrównoważone odżywianie jest równoznaczne z dietą wegańską lub wegetariańską. Polega jednak na zmniejszeniu spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego i jedzeniu większej ilości pokarmów roślinnych.

5. Gotuj wydajnie

Wydajne gotowanie pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak gotować w taki sposób? To bardzo proste! Musisz jedynie stosować się do wcześniejszych zaleceń zrównoważonego odżywiania. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest zaplanowanie menu na cały tydzień. Dzięki temu będziesz mógł przygotować więcej posiłków w tym samym czasie.

Some figure

Jeśli na przykład planujesz ugotować makaron na spaghetti z sosem pomidorowym, możesz przygotować go od razu trochę więcej. Nadprogramowy makaron schować do pojemników i dodaj do niego kilka kropel oleju. Zyskasz w ten sposób gotową bazę do zupy czy sałatki na inny dzień tygodnia.

Kiedy robisz makaron, w tej samej wodzie możesz ugotować także kilka jajek. Schowaj je do lodówki i wykorzystaj później do zrobienia pysznych kanapek czy tostów na śniadanie następnego dnia.

To tylko jeden z przykładów na to, czym jest zrównoważone odżywianie. To samo możesz zrobisz z gotowanymi warzywami. Przygotuj ich więcej i użyj jako dodatek do mięsa lub nadzieniem do wegetariańskich pierożków fajita. To samo dotyczy na przykład leczo, które będzie świetnym dodatkiem do ryżu, czy wypełnieniem do zapiekanki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carlos Guillén, F. (2004). Educación, medio ambiente y desarrollo sostenible*. Revista Biocenosis.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.