Brzuszki: jak je ćwiczyć by osiągnąć świetne efekty

Brzuszki: jak je ćwiczyć by osiągnąć świetne efekty

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Brzuszki to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń, uczymy się tego już jako dzieci. Łatwo jednak popełnić błędy, które mogą nas sporo kosztować. Naucz się odpowiedniej techniki wykonywania brzuszków i daj swoim mięśniom brzucha trening, na jaki zasługują.

Brzuszki to być może pierwsze ćwiczenie, którego się nauczyliśmy – od przyjaciela, sąsiada lub członka rodziny. Jednak gdy dorastamy, wielu z nas zdaje sobie sprawę, że nie wiemy jak robić to poprawnie. A Ty? Przeczytaj ten artykuł, aby nauczyć się właściwej techniki jak najlepiej je wykonywać.

Wskazówki jak prawidłowo ćwiczyć brzuszki

Jest wiele błędów, które możemy popełniać robiąc brzuszki. Możliwe, że poszedłeś na siłownię i miałeś trenera, który podważa Twoją technikę. Nie martw się, dzieje się tak dlatego, że wokół tego ćwiczenia powstało wiele tradycji i mitów. Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać aby prawidłowo robić brzuszki.

Plecy

Plecy są tą częścią ciała, która jest najbardziej zagrożona przy niewłaściwym ćwiczeniu mięśni brzucha. Zawsze należy trzymać je prosto i nie trzeba podnosić się aż do pozycji siedzącej, co jest powszechnym błędem.

jak prawidłowo ćwiczyć brzuszki

Oczywiście mówimy o mięśniach prostych brzucha, ponieważ ćwiczenia ukierunkowane na skośne lub poprzeczne mięśnie brzucha  wymagają dodatkowych skrętów tułowia.

W każdym razie nie musisz używać mięśni pleców, ponieważ siła powinna pochodzić z mięśni brzucha. Nie przeciążaj więc pleców: leż płasko na ziemi i zawsze trzymaj je prosto.

Unikaj zbyt forsownych ruchów

Podczas ćwiczeń mięśni brzucha plecy nie powinny ciężko opadać na podłogę. To nie pomoże mięśniom, które chcemy ćwiczyć a może prowadzić do urazów.

Podnosząc plecy i pozwalając im powrócić na podłogę należy robić to delikatnie. Pamiętaj, że idealnym sposobem na ćwiczenie brzuszków jest szybkie unoszenie pleców a następnie powolny powrót do pozycji wyjściowej.

Oddychanie

Właściwa technika oddychania jest niezbędna podczas ćwiczeń i dotyczy to również brzuszków. Wdychaj powietrze unosząc się w górę i wydychaj powietrze kładąc się z powrotem na podłodze. W ten sposób nie zmęczysz się za bardzo, a także zauważysz długotrwałą poprawę w sposobie oddychania i ogólnym funkcjonowaniu organizmu.

Jak prawidłowo ćwiczyć brzuszki

Wierzcie lub nie, ale wielu ludzi nie wie jaką pozycję należy przyjąć przy ćwiczeniu mięśni brzucha. Skorzystaj z tych wskazówek, aby upewnić się, że robisz to we właściwy sposób:

  • Twarzą do góry. Połóż się na macie z kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Stopy muszą być w pełni podparte udami.
  • Połóż ręce na głowie. Wiele osób używa rąk pchając głowę do przodu. Może to prowadzić do urazu szyi. Po prostu oprzyj palce za uszami z łokciami skierowanymi na boki. Ta pozycja pozwoli Ci się unieść i zachować równowagę, bez szarpania głowy ani szyi.
  • Podnieś tułów. Unieś tułów tak blisko kolan jak to możliwe bez podnoszenia pleców z ziemi.  Dla lepszego efektu napnij mięśnie brzucha. Pamiętaj, że stopy nie powinny unosić się z podłogi.
  • Zrób 3 rundy. Minimum, które powinieneś wykonać to 3 rundy po około 10 do 15 powtórzeń. Powtarzaj ćwiczenia 2 lub 3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej jeśli chodzi o ćwiczenia fizyczne, ponieważ Twoje mięśnie  przyzwyczają się do nich i nie osiągniesz pożądanych rezultatów.
brzuszki

Wskazówki dodatkowe

Jeżeli chcesz ćwiczyć mięśnie brzucha podczas wykonywania innych ćwiczeń, napnij brzuch tak długo jak możesz, biegając, jeżdżąc na rowerku eliptycznym na siłowni lub podczas przejażdżki na rowerze.

Nawet kiedy siedzisz w pracy możesz napinać brzuch, aby wypracować mięśnie. Najważniejsze jest, by zawsze robić to we właściwy sposób aby uniknąć efektów niepożądanych.

Przedstawione wskazówki zostały opracowane do ćwiczeń mięśni prostych brzucha. Istnieje jednak wiele innych odmian ćwiczeń, które możesz wykonywać korzystając z tych samych wskazówek. Zadbaj o to aby plecy były proste i używaj mięśni całego ciała nie forsując głowy ani szyi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.