Ćwiczenia na brzuch z hantlami – zestaw treningowy
Jedną z największych wad brzuszków jest fakt, że są nudne. Dlatego proponujemy alternatywne ćwiczenia na brzuch. Dowiedz się więcej o brzuszkach z hantlami. Dodaj więc obciążenie do treningu!
Najlepsze ćwiczenia na brzuch z hantlami
Jeśli trenujesz w domu i nie masz hantli, możesz zastąpić je butelką wypełnioną piaskiem, ziemią czy wodą. Na siłowni możesz wymienić je na obciążnik do sztangi (maksymalnie 2,5 kg).
Ćwiczenia na brzuch z hantlami wymagają wcześniejszej rozgrzewki, która zapobiega kontuzjom i przygotowuje mięśnie do akcji. Zaleca się ćwiczenie brzucha na koniec treningu, przed rozciąganiem, ale niektórzy wolą robić to w połowie sesji, zanim pojawi się zmęczenie. Wybór należy więc do ciebie.
Właściwie wszystkie ćwiczenia na brzuch można wykonywać z hantlami lub obciążnikiem. Nie bój się spróbować!
1. Podstawowe brzuszki
Połóż się z ugiętymi kolanami. Weź obciążnik w obie ręce i oprzyj go na klatce piersiowej. Unoś ciało ku kolanom. W tym celu oprzyj hantel o klatkę piersiową, umieść dłonie za głową i odrywaj plecy od maty. Sięgaj hantlem między kolana, cofaj się i powtarzaj.
Inną opcją jest oparcie hantla o brzuch. W ten sposób dodajesz większy opór.
2. Brzuszki na dwa tempa
Wykonuj je tak samo jak poprzednie, ale trzymające hantel ramiona miej wyciągnięte ku sufitowi. Poruszaj klatką piersiową i brzuchem.
To tak zwane brzuszki na dwie zmiany, ponieważ ruch zatrzymuje się w połowie drogi. Najpierw więc odrywasz górną część pleców od ziemi, a potem dolną.
3. Brzuszki boczne
To nieco bardziej skomplikowane ćwiczenie wymagające pewnego doświadczenia. Ugnij kolana i unoś całe plecy, odrywając stopy od ziemi.
Oprzyj hantel na piersiach. Skręcaj klatkę w prawo starając się dotknąć ziemi hantlem. Wróć do centrum i powtórz na lewo.
4. Brzuszki z rozciąganiem
To ćwiczenie wymaga koordynacji, ale za to działa na cały brzuch. Zacznij z hantlem za głową i wyciągniętymi nogami. Weź hantel w obie ręce i unieś klatkę, a kolana przyciągnij do piersi.
Łydki mają pozostać równoległe do ziemi. Umieść hantel między kostkami i wyciągaj powoli nogi, unosząc jednocześnie tułów i wyprostowując ramiona za głową.
Następnie wróć do pozycji wyjściowej i wyciągnij hantel spomiędzy nóg. Wyciągnij ramiona za głowę, a nogi w przód. To pełne ćwiczenie.
5. Brzuszki boczne w pozycji stojącej
Kto powiedział, że brzuszki trzeba robić na macie? Są też ćwiczenia w pozycji stojącej. Rozstaw nogi na szerokość bioder, ugnij lekko kolana, weź hantel w prawą rękę. Plecy trzymaj proste, ramiona blisko ciała, patrz przed siebie.
Zrób lekki skłon w prawo, unieś lewe ramię i po kilku sekundach wróć do pozycji wyjściowej. Po 15 powtórzeniach zmień stronę.
6. Balansowanie
To ćwiczenie nie tylko na brzucha, ale także na nogi i ramiona. Jest dość złożone i wymaga koordynacji. Najpierw stań prosto i wyciągnij ramiona z hantlem przed siebie.
Ugnij kolana i umieść ręce z hantlem między nogami, by się zamachnąć. Szybko unieś tułów i wyciągnij ramiona nad głowę.
Prawie wszystkie ćwiczenia na brzuch wykonywane zwykle na siłowni można wzbogacić o pracę z hantlami. Spróbuj więc, a się przekonasz!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cos Morera, F., Carreras Villanova, D., Cos i Morera, M. À., & Medina Leal, D. (2011). Terminología de los ejercicios de fuerza con sobrecargas (y IV). Apunts Educación Física y Deportes. https://doi.org/10.5672/apunts.2014-0983.es.(2011/4).106.09
- Tous, Julio. (2001). Tous, J. Entrenamiento de la Musculatura Abdominal. Tesis Doctoral. Universidad de Barcelona.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.