Logo image
Logo image

Ćwiczenia przy osteoporozie: czy są możliwe?

3 min.
Kiedy osoba cierpi na osteoporozę, musi zachować ostrożność. Każdy upadek lub siła może doprowadzić do złamania. Dzisiaj nauczymy Cię, jak zachować bezpieczeństwo.
Ćwiczenia przy osteoporozie: czy są możliwe?
Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2020

Wszyscy słyszeliśmy o osteoporozie. Ogólnie wiemy, co to oznacza, ale prawdopodobne nie zagłębiliśmy się w patologię tej choroby. Nie zwracamy na to większej uwagi, chyba że dotyczy to nas lub członka naszej rodziny. Więc co to dokładnie jest? Czy ćwiczenia przy osteoporozie są możliwe? Jak aktywnie i bezpiecznie możemy poprawić stan zdrowia?

Osteoporoza

Powinniśmy zacząć od krótkiego omówienia, czym jest ta choroba. Osteoporoza jest patologią charakteryzującą się głównie utratą gęstości kości.

Wewnątrz, nasze kości są zbudowane z solidnej siatki tkanek, dzięki czemu są mocne. Jednak ta siatka może stopniowo ulegać degeneracji.

Istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć jej pogorszenie, takie jak zaawansowany wiek, menopauza, siedzący tryb życia, zła dieta, a także niektóre leki. Najczęstszą oznaką utraty solidności w tej wewnętrznej siatce jest to, że kości zaczynają łatwiej pękać.

Funkcjonalność tkanki kostnej

Ważne jest, aby odłożyć dowiedzieć się, jak działają nasze kości. Tkanka kostna jest żywa. Oznacza to, że stara tkanka zostaje wchłonięta, a nowa, zdrowa, silniejsza tkanka stale ją zastępuje.

Aby ten cykl działał prawidłowo, oprócz spożywania pewnych pierwiastków, takich jak wapń, musimy również upewnić się, że nasze komórki działają.

Napięcie i ucisk, jakiego doświadcza kość podczas ćwiczeń, powoduje, że komórki kostne są bardziej aktywne i sprzyjają ciągłości cyklu. Jednak w przypadku osteoporozy organizm nie tworzy już nowej tkanki kostnej.

To nasuwa pytanie, czy ćwiczenia są niezbędne, aby kości nie straciły tak dużej gęstości? Ale jeśli w tym samym czasie Twoje kości są bardziej kruche, to jak należy się zachowywać?

Ćwiczenia przy osteoporozie

Odpowiedzi na poprzednie pytania są proste: wykonuj ćwiczenia o niewielkiej intensywności. Jednak prawdą jest, że są różne poziomy. Przy zapobieganiu tej chorobie przydatne są prawie każde ćwiczenia.

Wykonywanie intensywnych ćwiczeń może zwiększyć maksymalną ilość minerałów kości, które mamy przez całe życie.
<

Some figure

Jeśli należysz do grupy ryzyka, musisz postępować ostrożnie. A jeśli już zdiagnozowano u Ciebie osteoporozę, musisz zachować niezwykłą ostrożność.

  • W przypadku osób zdrowych możemy – i powinniśmy – biegać, uprawiać sport, chodzić na siłownię itp. Każde ćwiczenie, które powoduje ruch, kompresję i rozciąganie kości, pomoże nam ustrzec się przed tą chorobą.
  • W drugim przypadku osobom, które należą do grupy ryzyka, zaleca się wykonywanie ćwiczeń aerobowych z niskimi ciężarami i przy wykorzystaniu taśm oporowych.
  • Wreszcie, jeśli zdiagnozowano już u Ciebie osteoporozę, musisz ograniczyć się do częstego chodzenia i wykonywania delikatnych ćwiczeń, które wspomagają równowagę. Możemy również wykonywać ćwiczenia aerobowe o niewielkiej intensywności oraz korzystać z maszyn na siłowni, takich jak orbitrek.

Oczywiście zalecenie dotyczące tego ostatniego przypadku ma zastosowanie również w obu poprzednich przypadkach. Podobnie, zalecenia z pierwszego przypadku można polecić drugiemu, ale nie odwrotnie. Innymi słowy, osoby z pewnym czynnikiem ryzyka nie mogą wykonywać żadnego rodzaju ćwiczeń.

Ćwiczenia przy osteoporozie: istota zachowania równowagi

Szczególny nacisk musimy położyć na ćwiczenia zwiększające równowagę lub propriocepcję. Tego typu ćwiczenia nie tylko pomagają zapobiegać upadkom, które są główną przyczyną złamań, ale także pomagają poprawić postawę. Pomaga to chronić kręgosłup.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najczęściej, osteoporoza pojawia się w wieku około 50 lat. Oznacza to, że warto zacząć wykonywać badania w celu wykrycia pierwszych objawów tej choroby. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, na jakim poziomie się znajdujemy i jakie rodzaje ćwiczeń są dla nas lepsze.

Some figure

W związku z tym szczególnie ważne jest, aby udać się do lekarza. W przypadku, gdy masz już początkowe objawy osteoporozy lub jest już rozwinięta, musisz udać się do fizjoterapeuty.

Ten specjalista może doradzić, które konkretne ćwiczenia należy wykonać, a których unikać. Może udzielić każdej osobie konkretnej porady w zależności od konkretnych okoliczności.

Ćwiczenia przy osteoporozie: spaceruj!

Podsumowując, sport jest ważny nie tylko w walce z osteoporozą. Osteoporoza i sport idą w parze. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to rodzaj wykonywanych ćwiczeń.

Nie powinniśmy wykonywać forsownych ćwiczeń lub ćwiczeń z dużym ciężarem i musimy pracować nad równowagą, aby zapobiegać upadkom.

Najprostszym sposobem na zrobienie tego wszystkiego jest jedna z pierwszych rzeczy, których uczymy się jako istoty ludzkie: chodzenie. Chodzenie wpływa na naszą postawę, równowagę oraz na dużą część mięśni naszego ciała. Jest zalecane dla wszystkich grup wiekowych i praktycznie w każdej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • A. Klibanski, L. Adams-Campbell, T. Bassford, et al. Osteoporosis prevention, diagnosis, and therapy. Journal of the American Medical Association. Volume 285, Issue 6, Pages 785-795. 2001.
  • C. Nordin. Calcium and osteoporosis. Nutrition. Volume 13, Issues 7–8, Pages 664-686. 1997.
  • J. A. Todd, R. J. Robinson. Osteoporosis and exercise. Postgraduate Medical Journal. Volume 79, Pages 320-323. 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.