Nietuczące produkty: co możesz jeść na diecie

Owoce i warzywa mają niewiele skrobi i najlepiej zaspokoją Twoje zachcianki, jeśli nie chcesz przytyć. Te nietuczące produkty zawierają dużo wody i błonnika, a przy tym są niskokaloryczne.
 

Owoce i warzywa mają niewiele skrobi i najlepiej zaspokoją Twoje zachcianki, jeśli nie chcesz przytyć. Te nietuczące produkty zawierają dużo wody i błonnika, a przy tym są niskokaloryczne.

Jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie musisz zwracać uwagę, jeśli nie chcesz przytyć, to dzienne spożycie kalorii.

Chociaż wszystkie pokarmy mają jakieś kalorie, możesz wybrać nietuczące produkty, by jeść je bez zamartwiania się o sylwetkę. Jednak planując zrównoważoną dietę musisz pamiętać o wielu wytycznych.

Woda stanowi ważny składnik pożywienia, ponieważ jej spożywanie zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie i wpływa pozytywnie na skórę.

Natomiast błonnik wspomaga procesy trawienne i sprawia, że czujesz się pełna po jedzeniu. Jak widać, kalorie pochodzące z takich nietuczących produktów, jak warzywa i owoce są źródłem energii i witalności.

Kobieta jedząca sałatkę z miski

Nietuczące produkty

Wysoka wartość odżywcza tych produktów sprawia, że nie przytyjesz, dzięki czemu możesz je jeść z czystym sumieniem. Pamiętaj jednak, że we wszystkim zawsze warto zachować umiar.

  • Jagody mają dużo błonnika i są istotnym źródłem antyoksydantów. Nie są kaloryczne, dlatego możesz je jeść bez wyrzutów sumienia. Co więcej, są doskonałym sprzymierzeńcem w walce z wysokim cholesterolem.
  • Ogórki są znane z wysokiej zawartości wody. Dzięki temu działają, jak naturalny diuretyk u osób mających problemy z zatrzymywaniem wody lub zapaleniem. Chociaż ich skórka może być trudna do strawienia, polecamy ich nie obierać. Wszystko dlatego, że najwięcej wartości odżywczych znajduje się właśnie w skórce i nasionach.
  • Seler, który często stosujemy jedynie w zupach, bywa pomocny w okresach dużego stresu. Jedzenie surowego lub świeżego selera dostarcza ciału dużą dawkę błonnika, co przekłada się na uczucie najedzenia. Dodatkowo seler zawiera potas, kwas foliowy i składa się aż w 95% z wody.
Dwie pomarańcze i jedna połówka - nietuczące produkty

  • Kolejne nietuczące pokarmy, które możesz jeść surowe i świeże, to marchewki i papryki. Aby dodać im trochę smaku bez utraty wartości odżywczych możesz posypać je solą i polać cytryną.
  • Grejpfrut to świetna opcja dla osób dbających o linię. Wspomaga utratę wagi dzięki właściwościom stabilizującym poziom cukru we krwi. Jest także bogaty w witaminę C i błonnik.
  • Z tej samej rodziny co grejpfrut pochodzą pomarańcze, które zaliczamy do jednych z najlepszych nietuczących pokarmów. Zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego oraz kolagen, który poprawia stan skóry.

Znaczenie zrównoważonej diety

  • Kto z nas nie lubi zapachu gorącego popcornu? To przekąska, którą możesz podjadać bez większych wyrzutów sumienia. Popcorn ma dużo błonnika, jest napowietrzony, a po jego zjedzeniu czujesz się pełniejsza. Uważaj jednak, by nie dodać zbyt dużo soli i zmniejsz ilość tłuszczu używanego w trakcie jego przygotowania.
  • Chociaż często mówi się, że arbuz ma dużo cukrów, warto go jeść ze względu na wysoką zawartość wody. Kiedy czujesz się niepewnie, słodycz naturalnego soku pomoże Ci kontrolować ochotę na słodycze. Ważne, by jeść go w kawałkach i unikać gotowych soków produkowanych na skalę przemysłową.
  • Owsianka nie tylko nie tuczy, ale także stanowi wartościowe źródło energii. Płatki zbożowe mają dużo błonnika i białka, dzięki czemu po ich zjedzeniu czujesz się pełna.
  • Orzechy, na przykład włoskie, laskowe i migdały, zawierają tłuszcze, które kontrolują poziom cholesterolu. Jest w nich także sporo białka i minerałów, które są potrzebne organizmowi i wspomagają procesy trawienne.
 

Garstka orzechów to odpowiednia przekąska, gdy ciało potrzebuje zastrzyku energii.