Logo image
Logo image

Ergometr wioślarski: sprzęt do treningu kardio

3 min.
To urządzenie stało się bardzo popularne. Oprócz dużych zalet, można je wygodnie złożyć i przechowywać w domu.
Ergometr wioślarski: sprzęt do treningu kardio
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2019

Możliwe, że widziałeś to dziwne urządzenie na siłowni o wydłużonym kształcie, które robi dużo hałasu. Jest to ergometr wioślarski, wszechstronne urządzenie, które pomaga w pracy nad wytrzymałością, siłą mięśni i funkcjonowaniem układu krążenia w funkcjonalny i innowacyjny sposób.

Zasadniczo ergometr wioślarski składa się z siodełka i uchwytu przymocowanego do łańcucha z przekładniami, które umożliwiają symulowanie tego samego ruchu wiosłowania, który wykonujemy wiosłując w wodzie. Wprawiając maszynę w ruch musimy użyć siły, by móc pchać i ciągnąć.

Jak działa ergometr wioślarski?

Aby z niego skorzystać, przede wszystkim musisz upewnić się, że jesteś ubrany w odpowiedni sposób. Wybierz strój, który pozwoli Ci swobodnie się poruszać, nie będzie zahaczać się o siedzenie i po nim ślizgać.

Some figure
Następnie usiądź i postaw stopy na pedałach. Gdy to zrobisz, dopasuj pedały; taśma powinna znajdować się pośrodku stopy. Na koniec przetestuj maszynę, rozprostuj i zegnij nogi, aby sprawdzić czy odpowiada Ci pozycja siodełka. Teraz możesz zacząć wiosłować.

Zacznij od zgiętych nóg i wyciągniętych ramion. Następnie wykonaj ruch przeciwny: po pełnym wysunięciu nóg odciągnij i zegnij ramiona. Aby powrócić do pozycji wyjściowej, najpierw rozciągnij ramiona, a następnie zegnij nogi.

Które mięśnie pracują gdy wiosłujemy?

Ergometr wioślarski jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Dzięki niemu możesz pracować nad kilkoma grupami mięśni, których używasz również do codziennych zadań i czynności. Mięśnie, które możesz wyrobić na maszynie do wiosłowania to:

Mięśnie czworogłowe ud

Ruchy zginania i rozciągania nóg działają na kilka grup mięśni kończyn, w tym na mięśnie czworogłowe ud. Ten trening wymaga nie tylko użycia górnej części ciała do wiosłowania ale także sprawia, że ​​konieczne jest pchanie używając do tego siły nóg.

Oprócz mięśni czworogłowych to ćwiczenie wzmacnia również pośladki i ścięgna.

Mięśnie pleców

Oczywiście mięśnie grzbietu są jedną z kilku grup mięśni odpowiedzialnych za wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń. Kiedy poruszasz pedałami do tyłu, wykorzystujesz mięśnie środkowej części grzbietu a także inne, które opiszemy poniżej.

Mięśnie równoległoboczne i czworoboczne

Praca, jaką wykonują te mięśnie na ergometrze wioślarskim przyniesie Ci wiele korzyści. Po pierwsze ćwiczenie to poprawia postawę ramion i pleców. Dodatkowo sprawia, że plecy stają się szersze i zapobiega bólom w tej okolicy ciała.

Mięśnie brzucha

Twoje mięśnie brzucha, a także mięsień prostownik grzbietu, również ciężko pracują podczas wiosłowania. Odsuwając plecy do tyłu ćwiczysz te grupy mięśni.

Mięśnie górnej części ciała

W tej ostatniej grupie uwzględniamy: mięśnie piersiowe, mięsień naramienny, bicepsy i tricepsy. Wszystkie te mięśnie ciężko pracują podczas treningu na ergometrze.

ergometr wioślarski
Ergometr wioślarski: zalety

Największą zaletą tego urządzenia jest jego prostota i to, że każdy bez problemu może z niego korzystać. Istnieje również kilka innych zalet używania tego przyrządu treningowego.

Pierwszy ma związek z ilością spalanych kalorii. To ćwiczenie zwykle spala wiele kalorii głównie dlatego, że wymaga stałej pracy dużej liczby grup mięśniowych zarówno w dolnej, jak i górnej części ciała. Wiosłowanie to doskonały trening oporowy i ćwiczenia usprawniające układ sercowo-naczyniowy.

Podczas tego treningu nie uderzamy stopami o podłoże ani nie podnosimy ciężarów co oznacza, że ​​urazy podczas ćwiczeń na ergometrze są rzadkością. Jest to również świetny trening regeneracyjny, który można wykonać kilka dni po intensywnej sesji treningowej.

Na koniec warto też wspomnieć, że ćwiczenie na ergometrze to świetna zabawa. Ponieważ wiele osób nigdy wcześniej nie próbowało używać tego sprzętu, jest to ekscytujące i pozwala poprawić swoją sprawność i wytrzymałość.

Typowe błędy

Ergometr wioślarski jest wyjątkowo bezpiecznym urządzeniem. W rzeczywistości szanse na odniesienie obrażeń są bardzo niewielkie. Są jednak pewne typowe błędy, których powinieneś unikać, gdy ich używasz.

  • Ciągnięcie maszyny rękami zanim wyprostujesz nogi. To skupi całą siłę na mięśniach ramion, podczas gdy w rzeczywistości należy skupić się na pracy mięśni nóg.
  • Odchylanie kolan na zewnątrz podczas zginania nóg.
  • Nadmierne rozciąganie pleców przy jednoczesnym podnoszeniu uchwytów zbyt blisko podbródka.
  • Prostowanie nóg podczas opuszczania ramion do przodu. Może to spowodować urazy pleców, które wyginasz ciągnąć za uchwyty do siebie. Ruchy nóg i ramion muszą być skoordynowane.

Podsumowując, ergometr wioślarski jest urządzeniem, które powinien wypróbować każdy bywalec siłowni. Jego zalety są ogromne a zagrożenia prawie zerowe i jakby tego było mało, jest to trening niezwykle wymagający.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.