Kalistenika i wszystkie jej zalety dla sportowców
Sposobów na uprawianie sportu jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kalistenika trafia do konkretnej grupy szukającej określonych rezultatów. Chcesz wiedzieć, jakie są jej zalety?
Kalistenika: definicja
Pojęcie to pochodzi od greckich słów: kallos oznacza piękno, a sthenos siłę. Odnosi się do ćwiczeń z wykorzystaniem własnego ciężaru i niczego poza tym. Niegdyś ten typ treningu służył jako rozgrzewka przez intensywnym wysiłkiem, ale z czasem zmienił swoją funkcję.
Znany z USA streetworkout powiązany jest z kalisteniką. W miastach wielu krajów w Ameryce, Europie i Azji można znaleźć instalacje umożliwiające uprawianie kalisteniki.
Poza wzmocnieniem i wysiłkiem, celem kalisteniki jest poprawa elastyczności i objętości konkretnych grup mięśni, ujędrnienie ciała, praca nad równowagą i zwinnością.
Sport ten odpowiedni jest dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Nadaje się nawet dla dzieci, gdyż usprawnia rozwój i wzrost. Ćwiczenia trzeba jednak dostosowywać indywidualnie i stopniowo zwiększać intensywność.
Zalety kalisteniki
Sport, niezależnie od dyscypliny i odmiany, zawsze niesie dla nas korzyści. Tyczy się to również kalisteniki. Trudniejsze ćwiczenia ciężko wykonać, ale przy odrobinie wytrwałości się to udaje. Nikt nie mówił, że to łatwe.
Zalety kalisteniki poprawią wygląd naszego ciała na zewnątrz i od środka:
- Usprawnia organizm. Trening na siłowni wymaga zastosowania różnych maszyn, by zaktywizować poszczególne grupy mięśni. Kalistenika natomiast stanowi trening globalny i angażuje wszystkie mięśnie. W rezultacie ujędrnia ciało i poprawia wygląd.
- Aktywizuje mięśnie. Utrzymuje je w formie, wzmacnia i uelastycznia.
- Poprawia wytrzymałość. Chociaż może wydawać się trudna, z czasem będziesz chcieć coraz więcej. Wzmocnisz mięśnie i przygotujesz się na większe obciążenie.
- Spala tłuszcz. Możesz myśleć, że masz do czynienia ze spokojnymi ćwiczeniami, ale ich intensywność wspomaga spalanie tłuszczu. Statyczny trening świetnie się sprawdza, a do tego pomaga walczyć z nadwagą. Jeśli to jednak twój główny cel, wybierz raczej HIIT, zumbę czy squasha.
- Uelastycznia ciało. Dochodzi do tego, gdy mięśnie poddane są maksymalnemu obciążeniu. W ten sposób redukuje się skutki siedzącego trybu życia i atrofii mięśni.
- Poprawia postawę. Często przyjmujemy niepoprawną postawę w wyniku dolegliwości mięśniowych. Nasze ciało wykrzywia się wówczas, by uniknąć dyskomfortu. Kalistenika zapobiega tego typu problemom.
- Wzmacnia stawy. Te typ ruchu wzmacnia i aktywizuje stawy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.
- Polepsza nastrój. Jak każdy rodzaj wysiłku fizycznego, kalistenika pobudza wydzielanie hormonów szczęścia.
Gdybyśmy mieli podsumować zalety kalisteniki jednym zdaniem, byłoby to: “zdrowe ciało, zdrowy duch” – niesie ona bowiem korzyści w wielu aspektach.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.