Pamięć mięśniowa: wszystko co powinieneś wiedzieć
Kiedy przestajemy ćwiczyć, nawet na długi czas a następnie zaczynamy od nowa, mięśnie szybko i wyraźnie potrafią się zaadaptować. Odpowiedzialna jest za to nasza pamięć mięśniowa.
Czy wiesz, że Twoje mięśnie mają pamięć? Czy kiedykolwiek chciałeś poznać, jak działa pamięć mięśniowa? Jeżeli przestałeś chodzić na siłownię, zrozumienie pojęcia pamięci mięśniowej może być motywacją, której potrzebujesz, aby wrócić do ćwiczeń, ponieważ dzięki niej trening będzie łatwiejszy.
W tym artykule wyjaśnimy więcej na ten interesujący temat.
Co to jest pamięć mięśniowa?
Kiedy tylko zaczniemy ćwiczyć ponownie, mięśnie szybko potrafią się dostosować. Jest to jeden z głównych powodów, dla których mówi się, że mają one pamięć.
Udowodniono, że o wiele łatwiej jest wyćwiczyć mięśnie, które już wcześniej były poddawane ćwiczeniom niż wtedy, gdy nie ćwiczyliśmy nigdy. Jest to prawdą, nawet jeżeli trenowaliśmy bardzo dawno temu.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Oslo wyjaśnia, że ćwiczenia wykonywane przez mięśnie są przechowywane, jako jądra zawierające DNA. Mięśnie mają magazyn jądrowy zawierający informacje, których możesz nawet nie pamiętać.
W rzeczywistości włókna mięśniowe składają się z komórek zawierających jądra komórkowe, z których każda przechowuje wiele informacji. Te informacje obejmują także ćwiczenia, które już kiedyś wykonywałeś i pamięta, jak zareagowały mięśnie. Są w stanie skopiować raz wyuczone ćwiczenia, ale tym razem mogą zrobić to znacznie szybciej.
Ponadto ćwiczenia powodują powstawanie nowych włókien mięśniowych, których liczba rośnie przy większym wysiłku fizycznym. Nie ma znaczenia, jak dawno temu ćwiczyłeś; te włókna nie znikają. Dlatego też, nawet jeżeli minęło 20 lat, powrót do regularnych ćwiczeń spowoduje wypłatę dodatkowych dywidend.
To dlatego ludzie mówią, że mięśnie mają pamięć. Bardziej dokładne byłoby stwierdzenie, że jest to kwestia utrzymania kondycji włókien mięśniowych.
A co, jeśli przestaniemy ćwiczyć?
Oczywiście nie oznacza to, że gdy przestaniemy ćwiczyć nasze mięśnie zachowają tą samą kondycję przez długi czas. Kiedy ćwiczymy, włókna mięśniowe zwiększają swoją objętość a my tworzymy optymalne warunki dla tworzenia większej ich ilości.
Gdy przestajemy ćwiczyć, jakość nowych włókien pogarsza się i tracą one swoją grubość. Nie mówimy tu o 2 lub 3 – miesięcznej przerwie, ale znacznie dłuższej. Tak jak potrzeba czasu by rozwinąć mięśnie, również potrzebny jest czas by je stracić. Nie bój się miesięcznej przerwy w ćwiczeniach. Wręcz przeciwnie: powinieneś je robić.
Pamięć mięśniowa jest podobna do nauki jazdy na rowerze w dzieciństwie. Pamiętamy jak to robić, gdy stajemy się dorośli, nawet jeżeli nie robiliśmy tego przez całe lata.Dlaczego nasze mięśnie potrzebują ćwiczeń
To prawda, że siłownie są pełne mężczyzn i kobiet, którzy chcą ciała zbudowanego z czystej masy mięśniowej. Jest to szacowny cel, jak każdy inny. Jednak prawdą jest również, że ćwiczenia fizyczne wykraczają poza zwykłą fizyczną zmianę ciała.
Ćwiczone mięśnie to narząd endokrynny, służący jako tłoki w naszym ciele poprzez przetwarzanie energii zużywając tłuszcze i węglowodany, które spożywamy. Jako takie działają, jako katalizatory i pomagają nam unikać cukrzycy, zakrzepów krwi i chorób sercowo-naczyniowych.
Co prawda nie wszyscy mamy czas, aby chodzić na siłownię, jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby ćwiczyć mięśnie. Czy chcesz korzystać z pamięci mięśniowej? Zacznij już dziś.
- Pobierz aplikację do ćwiczeń. W internecie można znaleźć setki aplikacji, które sugerują ćwiczenia do wykonania w domu, wystarczy poświęcić jedynie 10 minut. Rezultaty takich ćwiczeń nie pojawią się szybko, jednak przyniosą korzyści długofalowe.
- Odpuść sobie jeżdżenie windą i zostaw samochód w domu. Wchodź po schodach i chodź tam gdzie możesz na piechotę. Z takiego treningu można korzystać nawet jeżeli nie masz 10 minut dziennie na ćwiczenia.
- Jeżeli dużo czasu spędzasz siedząc (np. w pracy), wstań co 2 godziny i ruszaj nogami, nawet jeżeli ma to być jedynie chodzenie w miejscu.
- Tańcz, skacz lub biegaj. Na pewno istnieje taka forma ruchu, którą lubisz i dzięki niej możesz ćwiczyć mięśnie.
Pamiętaj, że każdy wysiłek włożony w ćwiczenia przyniesie dobre rezultaty, nawet jeżeli spędziłeś całe lata bez żadnej aktywności fizycznej. Jak widać, pamięć mięśniowa naprawdę istnieje.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.