Poranny trening - 5 sposobów na motywację
Prawda jest okrutna. Niezależnie od Twojej motywacji i silnej woli, poranny trening często pozostaje jedynie tą przysłowiową dobrą intencją, którą „piekło jest wybrukowane”. Na szczęście możesz wypracować sobie nawyk porannego trenowania i cieszyć się zaletami tego rodzaju aktywności.
Rozpoczynanie dnia od treningu ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Z tego powodu warto postarać się wprowadzić poranny trening do swojej rutyny.
Oczywiście aktywność zaraz po przebudzeniu wymaga doskonałej organizacji, dlatego, żeby wspomóc Twoje wysiłki, podzielimy się z Tobą 5 sposobami na zmotywowanie się do porannych ćwiczeń.
Wiadomość, że spora grupa ludzi uwielbia swój siedzący tryb życia i większość wolnego czasu poświęca na bierny wypoczynek, z pewnością nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Dla tego rodzaju ludzi nawet wczesne wstanie z łóżka, założenie butów i wyjście z domu może być prawdziwym wyzwaniem.
Jeśli jednak postanowiłeś dołączyć do grona osób aktywnych fizycznie i ćwiczyć co rano, ale nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z naszych wskazówek. Z pewnością wypróbowanie ich Ci nie zaszkodzi, a rezultat regularnych ćwiczeń może przyjemnie Cię zaskoczyć.
Jak wprowadzić do codziennej rutyny poranny trening
Dzięki naszym pięciu wskazówkom poranny trening stanie się dla Ciebie nawykiem, który zmieni Twoje życie na lepsze. Z tego wpisu dowiesz się, jak wprowadzić te porady do Twojego planu dnia oraz jakie korzyści płyną z ich stosowania.
1. Pomyśl o korzyściach, jakie daje poranny trening
Rozpoczynanie dnia od treningu ma wiele zalet. Przede wszystkim, pomyśl o satysfakcji, którą poczujesz! Zaczynanie dnia roboczego ze świadomością, że masz już za sobą trening, jest doskonałą motywacją.
Co więcej, po pracy nie będziesz musiał myśleć o tym, że czeka Cię jeszcze wizyta na siłowni.
Oczywiście satysfakcja to nie wszystko. Poranny trening ma również doskonały wpływ na Twoją sylwetkę. Ćwiczenia zaraz po przebudzeniu przyspieszają Twoją przemianę materii, dzięki czemu Twój organizm będzie lepiej funkcjonował i spalał więcej kalorii w ciągu dnia.
Poza tym po treningowe endorfiny i związany z nimi dobry nastrój będą Ci towarzyszyć przez resztę dnia, dodając Ci przy okazji energii. Istnieje jednak pewna niedogodność, po wczesnym treningu w połowie dnia możesz poczuć się nieco zmęczony. Ale ten problem możesz łatwo rozwiązać, stosując odpowiednio zbilansowaną dietę.
2. Zwróć uwagę na swoją dietę
Oprócz porannego treningu, warto zaplanować także swój jadłospis. Przed ćwiczeniami powinieneś zjeść lekkie śniadanie. Ćwiczenie na pusty żołądek jest nie tylko bezproduktywne, ale wręcz niebezpieczne. Wystarczy, że zaraz po przebudzeniu wypijesz ziołowy napar i zjesz garść orzechów.
Później, już po treningu, zjedz pełnowartościowe śniadanie, w skład którego wejdą białko, warzywa oraz zdrowe tłuszcze.
Na kolację w dzień przed treningowy powinieneś zjeść węglowodany złożone, które są łatwe w trawieniu, a przy tym dostarczą Ci energii niezbędnej do ćwiczeń. Doskonałym daniem jest na przykład pełnoziarnisty makaron z chudym mięsem.
Poza tym, jeśli po treningu idziesz od razu do pracy, przygotuj sobie wcześniej zdrowy posiłek, który zjesz podczas przerwy obiadowej.
Dzięki temu unikniesz pokus żywieniowych, a tym samym sabotowania swoich treningowych efektów. Planowanie pozwoli Ci również uniknąć stresu związanego z tym, co zjeść w ciągu dnia. Pamiętaj, że stres nie jest sprzymierzeńcem w odchudzaniu!
3. Ćwicz w towarzystwie
Ćwiczenie w towarzystwie znajomego lub osobistego trenera jest doskonałym pomysłem z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ w ten sposób masz więcej przyjemności z treningu oraz po drugie, bo możecie się nawzajem motywować i wspierać w chwilach słabości.
Posiadanie partnera treningowego, który zachęca nas do wysiłku i dopinguje nasze starania, może znacząco wpłynąć na jakość treningu.
4. Nie zapomnij o odpoczynku
To logiczne – bez odpowiedniej jakości nocnego wypoczynku nie możesz oczekiwać od swojego organizmu, że rano będzie miał siłę na trening. Twoje ciało musi się zregenerować, byś następnego ranka miał energię potrzebną Ci do rozpoczęcia nowego dnia. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wolą ćwiczyć w pierwszej połowie dnia.
Z tego powodu w nocy przed „porankiem treningowym” powinieneś spać od 7 do 9 godzin. Jeżeli planujesz wczesne ćwiczenia, dzień wcześniej połóż się spać 45 minut wcześniej niż zwykle.
Sen będzie miał doskonały wpływ na Twoją efektywność podczas treningu. Poza tym osoby ćwiczące rano zazwyczaj śpią lepiej w nocy.
Pamiętaj również, że po ćwiczeniach Twoje ciało potrzebuje kilku godzin, żeby zwolnić obroty, dlatego ćwiczenia wieczorem mogą nie być najlepszym pomysłem. Późne treningi mogą wpędzić Cię w błędne koło, które będzie miało negatywny wpływ na Twoją jakość życia.
5. Zadbaj o różnorodność treningów
5. Zadbaj o różnorodność treningów
Jeśli codziennie wykonujesz ten sam trening, prędzej czy później odpuścisz poranne ćwiczenia. Wszystko dlatego, że robienie w kółko tego samego szybko się nudzi, a znużenie jest największym wrogiem motywacji.
Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zorganizowane zajęcia, podczas których korzysta się z różnych planów treningowych.
Jeśli wolisz domowe treningi, zorganizuj swoje ćwiczenia w taki sposób, żeby jednego dnia zrobić kardio, drugiego trening siłowy, a trzeciego obwodowy. W ten sposób unikniesz rutyny i łatwiej wytrwasz w postanowieniu.
Po raz kolejny planowanie jest dobrym bohaterem naszej historii – musisz zadbać o różnorodność swojej porannej rutyny. Oczywiście nie możesz przy tym zapomnieć o rozgrzewce, która jest obowiązkowym punktem programu, ponieważ pomaga Ci „obudzić” mięśnie i uniknąć kontuzji.
Na koniec zostawiliśmy największy sekret porannych treningów, który zagwarantuje Ci doskonały humor na resztę dnia. Ten sekret to muzyka! Twoje ulubione piosenki mają magiczną moc wprowadzania Cię w dobry nastrój.
Pamiętaj, że stawianie sobie łatwych w realizacji celów jest najlepszym sposobem na wytrwanie w swoich planach. Odrobina silnej woli i dedykacji wystarczy, żeby odmienić Twoje poranki!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.