Logo image
Logo image

Power Walking: jak uzyskać najlepsze wyniki?

4 min.
Power walking wymaga od nas znacznie więcej, niż sam tylko spokojny spacer. Aby jednak ta forma ćwiczenia fizycznego była naprawdę skuteczna, musisz zwrócić uwagę na określony zestaw warunków do spełnienia. Podczas uprawiania tego sportu należy wziąć pod uwagę między innymi tempo, postawę i oddech.
Power Walking: jak uzyskać najlepsze wyniki?
Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2019

Power walking od niedawna dopiero pojawił się w naszej świadomości. Błyskawicznie staje się jednak coraz to bardziej popularną formą ćwiczeń fizycznych, zdobywając nowych wielbicieli każdego dnia.

Blisko związany z bieganiem power walking jest ogólnie rzecz biorąc traktowany jako niezwykle zdrowa forma aktywności fizycznej. Co więcej, zalecany jest szczególnie dla doświadczonych sportowców.
W dużym skrócie power walking zapewnia takie same korzyści jak bieganie, ale nie wymaga tak sporego przygotowania od strony fizycznej i kondycyjnej, aby zacząć go uprawiać.

Czy czujesz już pewne zainteresowanie tym tematem? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, w którym przybliżymy Ci nieco tę modną ostatnio formę aktywności fizycznej!

Power walking i jego wpływ na nasze ciało

Za każdym razem, gdy zaczynasz stosować nową formę aktywności fizycznej, dobrym pomysłem jest zrozumienie wymagań, jakie stawia ona Twojemu ciału. Ci z nas, którzy rozważają power walking na poważnie, mogą sobie wyobrażać, że jest to tak proste zadanie, jak zwykłe chodzenie.

Ale tkwienie w takim przekonaniu może doprowadzić do licznych błędów, z których niektóre mogą poważnie zagrozić Waszemu zdrowiu.

Co należy wiedzieć o tej formie aktywności fizycznej?

  • Power walking traktowany jako sport to nie to samo, co spacer rekreacyjny, zakupy czy robienie prac domowych. Jakie są zatem najważniejsze cechy sesji spędzona na power walkingu, które warto mieć zawsze na uwadze?
  • Czas trwania. Zazwyczaj pojedyncza sesja power walkingu trwa co najmniej 45 minut. Tempo chodu jest stałe, bez żadnych postojów po drodze. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego rodzaju aktywności fizycznej o takiej intensywności, zacznij od po prostu od krótszego czasu i stopniowo go wydłużaj.

Dystans. Gdy już osiągniesz pewien poziom kondycyjny, przebywana przez Ciebie średnia odległość zwiększy się do około pięciu kilometrów. Średnie tempo uzyskane podczas jednej sesji może osiągnąć nawet 8 kilometrów na godzinę.

  • Postura. Postawa całego ciała jest bardzo ważnym aspektem składającym się na udany i zdrowy power walking. Twoje plecy muszą zawsze pozostać proste, a barki opuszczone w dół i w tył. Brzuch i pośladki będą się lekko się kurczyć.
  • Stopy. Jedną z zalet, jaką cechuje się power walking jest mniejsze zużycie stawów. W tym celu bardzo ważne jest pamiętanie o tym, aby jedna stopa zawsze stykała się z podłożem. W ten sposób unikniesz uderzenia Twojej masy całego ciała, które może niekorzystnie wpływać na stawy.
  • Ramiona i ręce. Zginaj swoje ramiona pod kątem 90 stopni w stosunku do bioder. Kiedy uprawiasz power walking, będą się one poruszać w naprzód i w tył, na przemian.
  • Oddychanie. Intensywność oddechu powinna osiągnąć 75 procent Twojego maksymalnego tętna. Ta częstotliwość jest inna dla każdej osoby i zależy od wielu czynników. Korzystanie z pulsometru pozwoli Ci śledzić te parametry Twojego organizmu.
  • Power walking powinien zawsze odbywać się na zewnątrz. Uprawianie go w domu, np. na bieżni jest dosyć ryzykownym posunięciem.

Odpowiednie odżywianie się

Oprócz sesji treningowych opartych o power walking, musisz także stosować odpowiednią dietę:

  • Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów aktywności fizycznej, niezbędny jest odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. W związku z tym przed każdą sesją treningową należy wypić dużą ilość wody tak, aby Twój organizm nie został odwodniony.
  • Zalecamy wzięcie ze sobą butelki z wodą tak, abyś mógł napić się po drodze. Szczególnie, gdy na zewnątrz jest ciepło, a słońce intensywnie przygrzewa. Jeśli Twój planowany spacer jest szczególnie długi, sole nawadniające i uzupełniające pierwiastki śladowe zawarte w płynie pozwolą Ci odzyskać to, co stracisz przez pot.
Some figure
  • W odniesieniu do pokarmów stałych, power walking trwający mniej niż godzinę nie wymaga szczególnych zabiegów dotyczących kalorii. Jako taka, zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta wystarczy, aby utrzymać Twoje ciało w optymalnej kondycji.
  • Jeśli Twoja sesja ma trwać dłużej niż godzinę, zaleca się spożywanie węglowodanów. Dzięki nim uda Ci się uzyskać energię, której potrzebujesz. Wszystko zależy jednak od tempa i sylwetki każdego człowieka. Jeśli to możliwe, skonsultuj się z dietetykiem dla pewności.

Korzyści zdrowotne oferowane przez power walking

Poniżej prezentujemy najbardziej interesujące korzyści zdrowotne, jakie zapewnia nam power walking:

  • Promuje spalanie tłuszczu, a co za tym idzie, utratę wagi. Dzięki tego rodzaju aktywności fizycznej łatwiej jest utrzymać dobrą formę i kondycję, szczególnie dzięki związkowi, jaki power walking ma z tętnem i oddechem.
  • Power walking rzeźbi mięśnie, szczególnie nogi i brzuch. Twoje łydki, pośladki i brzuch wykonają większość pracy podczas tego ćwiczenia. Zsynchronizowany ruch ramion pozwala również na pracę mięśni górnej części ciała.

Power walking uprawiany na zewnątrz zapewnia dostawy witaminy D, która jest związana z metabolizmem wapnia i fosforu.

  • Ten rodzaj aktywności fizycznej promuje także dobre samopoczucie psychiczne i zdrowy stan psychiczny.

Power walking ma tę wielką zaletę, że jest dostępny dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Ponadto można go dostosować do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.