Przysiad na jednej nodze z krzesłem: jak go wykonać?

 

Uwzględnij przysiad na jednej nodze do innych ćwiczeń wykonywanych podczas treningów. Z pewnością pomoże Ci lepiej ukształtować mięśnie i zapewni inne, doskonałe korzyści dla całego organizmu.

Przysiad na jednej nodze, inaczej pistol squat, to odmiana klasycznego przysiadu. Aby go wykonać, musisz zachować równowagę i mieć odpowiednio silne nogi.

Aby wykonać przysiad na jednej nodze w krzesłem, musisz być odpowiednio rozciągnięta i skoncentrowana. Poniższe wskazówki pomogą Ci błyskawicznie opanować to trudne ćwiczenie.

Jak zrobić przysiad na jednej nodze

Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj przysiadu wykonuje się na jednej nodze. Uginając ją i schodząc coraz niżej, musisz wyciągnąć drugą nogę do przodu, w taki sposób, aby nie dotykała podłogi.

Aby ułatwić sobie utrzymanie równowagi, kucając wyciągnij przed siebie ręce. Pilnuj, by wyprostowana noga znajdowała się równolegle do ziemi.

Mężczyzna robiący przysiad na jednej nodze

Jeśli ćwiczenie jest dla Ciebie zbyt trudne, poproś przyjaciela, by przytrzymał Cię za rękę podczas schodzenia w dół. Możesz także przytrzymać się drążka, aby utrzymać równowagę.

Przeczytaj także: Przysiad bułgarski – dla pięknych nóg i mocnych mięśni

Zalety przysiadów na jednej nodze

Przysiady na jednej nodze to idealne ćwiczenie do wykonywania w domu. Pozwalają poprawić równowagę i wzmocnić nogi. Ten rodzaj przysiadów wywiera nacisk na nogi przez cały zakres ruchu, a jednocześnie sprawdza Twoje umiejętności.

 

To doskonały pomysł na trening domowy, bo umożliwia opracowanie mięśni bez udziału jakiegokolwiek sprzętu. Jakie jeszcze korzyści z niego płyną?

Równowaga

Próby utrzymania stabilności podczas stania na jednej nodze i balansowania za pomocą rąk prowadzi do rozwoju mięśni w tych obszarach.

Będziesz pracować nad utrzymaniem równowagi w dynamiczny sposób. Dzięki temu każdego dnia będziesz zauważać znaczące postępy. Nawet jeśli na początku będą niewielkie, to z czasem pozytywnie Cię zaskoczą.

Elastyczność

Aby wykonać przysiad na jednej nodze, musisz być dość rozciągnięta i elastyczna – zwłaszcza w obszarze dolnej części ciała.

Jeśli chcesz utrzymać poprawną postawę, pilnuj, by plecy były wyprostowane. Staraj się także nie przesuwać środka ciężkości.

Kiedy już uda Ci się to osiągnąć, musisz popracować nad biodrami i stawami kolanowymi. To ułatwi proces obniżania się. Jeśli nie jesteś wystarczająco rozciągnięta, będziesz musiała się czegoś przytrzymać wykonując to ćwiczenie.

Przeczytaj także: Seksowne pośladki: siedem skutecznych przysiadów

Siła

Będziesz głównie wzmacniała mięśnie pośladków i nóg. To one utrzymują Twój ciężar ciała, gdy stajesz na jednej nodze. Wykonując to ćwiczenie będziesz mocno spinała mięśnie w ciele, by utrzymać równowagę. Tym samym automatycznie wzmocnisz również mięśnie brzucha i dolnej części pleców.

 

Koordynacja

Wykonując przysiad na jednej nodze musisz ciągle koordynować różne części ciała. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to łatwe, to wykonywanie różnych ruchów rękoma i nogami jednocześnie wcale nie jest takie proste. Ale ciężka praca i duży wysiłek sprawią, że Twoje ciało nauczy się poruszać w odpowiedni sposób i będziesz w stanie wykonać przysiad.

Kobieta robiąca przysiady w parku

Przysiad na jednej nodze opracowuje mięśnie lepiej niż klasyczny przysiad.

Jak zrobić przysiad na jednej nodze z krzesłem?

Aby wykonać przysiad na jednej nodze z krzesłem potrzebujesz oczywiście krzesła lub innego podobnego przedmiotu, który postawisz za sobą. Poziom trudności tego ćwiczenia zależy od wysokości krzesła. Im niższe krzesło, tym trudniej będzie Ci wykonać przysiad.

Zrób ten sam ruch, który wykonujesz robiąc klasyczny przysiad. Zadbaj o to, by plecy i klatka piersiowa były wyprostowane, gdy będziesz schodziła coraz niżej, póki nie dotkniesz krzesła pośladkami.

Kiedy znajdziesz się w tym punkcie, unieś jedną nogę. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. To jedno powtórzenie.

Jakie mięśnie pracują podczas wykonywania przysiadu na jednej nodze?

Przysiady na jednej nodze z krzesłem to pełnowymiarowe ćwiczenie, opracowujące wiele mięśni. Chociaż ruch nie jest złożony, pozwoli Ci ćwiczyć następujące mięśnie:

 
  • Mięśnie pośladkowe wielkie,
  • Mięśnie czworogłowe ud,
  • Uda,
  • Mięsień płaszczkowaty,
  • Tylne grupy mięśni ud,
  • Mięśnie dwugłowe uda.