Rozciąganie się - kiedy jest najlepsza pora na to ćwiczenie?

Niektóre osoby nie traktują rozciągania w sposób priorytetowy. A jest to jednak bardzo poważny błąd, jako że wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków dotyczących stretchingu może jednak zapewnić Ci niewiarygodne wręcz korzyści dla Twojego organizmu podczas uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych i rodzajów aktywności fizycznej. A wszystko dlatego, że dobrze przygotowane do wysiłku mięśnie są bardziej elastyczne, pozwalają łatwiej wykonywać wszelkie ruchy i są na dodatek mniej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje, urazy i przeciążenia.
Rozciąganie się - kiedy jest najlepsza pora na to ćwiczenie?

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2019

W trakcie uprawiania różnych dyscyplin sportowych i ogólnie wszelkich odmianach aktywności fizycznej zazwyczaj stosujemy rozciąganie jeszcze wtedy, gdy nasze ciała są wciąż jeszcze „ciepłe” od ćwiczeń.

Ogólnie rzecz biorąc cały proces składający się na rozciąganie składa się ze specjalnych ćwiczeń, których celem jest zarówno wydłużenie, jak i rozluźnienie mięśni, stawów i więzadeł.

Można także stwierdzić ogólnie, że rozciąganie polega po prostu na przyjęciu przez nas odpowiednich pozycji, w których wszystkie nasze mięśnie zostają rozciągnięte na maksymalną ich długość, znacznie przekraczającą standardowe ich parametry podczas spoczynku.

Poprzez ciągłe rozciąganie mięśni i ścięgien, stopniowo zyskują one coraz to większą i większą elastyczność. Rozciąganie takie jest konieczne, aby poprawić wydajność i sprawność naszego ciała w praktycznie rzecz biorąc każdej formie aktywności fizycznej.

Istnieją na przykład dyscypliny, w których bezwzględnie konieczna jest dobra elastyczność wszystkich mięśni i gibkość całego ciała. Najlepszym przykładem takich dyscyplin są między innymi balet, gimnastyka artystyczna lub pływanie synchroniczne.

Jeśli zdecydowałeś się poprawić więc swoją elastyczność, nasz dzisiejszy artykuł powinien Cię szczególnie zainteresować. Poświęć zatem kilka minut na jego przeczytanie tak, aby odkryć najlepszy moment i sposoby na wykorzystanie wszystkich korzyści, jakie może Ci zapewnić odpowiednio wykonane rozciąganie!

Rozgrzewka lub rozciąganie? Wbrew pozorom, to nie jest jedno i to samo!

Rozciąganie to nie to samo co rozgrzewka. Rozgrzewka w sporcie występuje zawsze wtedy, gdy ciało przygotowuje się do następnej formy aktywności fizycznej. Oznacza to, że należy wykonać serię odpowiednio dobranych ćwiczeń, w tym także kilka rodzajów rozciągania (zwanego także stretchingiem), aby przygotować Twój organizm do czekającego go wysiłku fizycznego.

Rozgrzewka

Jeśli natomiast skupisz się jedynie na samym rozciąganiu mięśni, to poczujesz, że Twój organizm będzie przebywał w stanie spoczynku. Inaczej mówiąc, nie będzie on gotowy do rozpoczęcia przez Ciebie treningu. Dlatego właśnie rozgrzewka nie jest równoznaczna z rozciąganiem.

Pamiętaj po prostu, że stretching może stanowić najwyżej jeden z wielu etapów prawidłowej rozgrzewki.

Ogólnie rzecz biorąc rozciąganie jest uważane za aktywność fizyczną mającą na celu maksymalne naciągnięcie włókien mięśniowych w celu osiągnięcia ich wydłużenia ponad stan spoczynku. W ten sposób rozciąganie jest także aktywnością fizyczną, która wymaga od nas wcześniejszej rozgrzewki.

Kiedy najlepiej jest przeprowadzać rozciąganie?

Wiele osób uważa, że najlepszą porą dnia na przeprowadzenie rozciągania mięśni jest chwila tuż przed rozpoczęciem treningu. Prawda jest jednak zupełnie inna. W rzeczywistości bowiem najlepszy moment na wykonanie intensywnego rozciągnięcia przypada bowiem tuż po zakończeniu całego planowanego cyklu aktywności fizycznej.

Zalecenie to wynika z bardzo prostego powodu. A mianowicie skuteczność rozciągania jest znacznie wyższa wtedy, gdy Twoje mięśnie są zmęczone. Zwłaszcza, jeśli ukończyłeś właśnie intensywny program treningowy lub innego rodzaju wyczerpującą aktywność fizyczną.

Stretching

Poniżej prezentujemy najważniejsze powody, dla których powinieneś stosować rozciąganie zaraz po treningu, a nie przed nim:

  • Twoje mięśnie muszą być odpowiednio rozluźnione. Zaraz po zakończeniu sesji treningowej, w trakcie której Twoje mięśnie były narażone na wszelkiego rodzaju skurcze i kontuzje, muszą zostać one odpowiednio zrelaksowane, rozluźnione i prawidłowo dotlenione.
  • Twoje ciało ma tendencję do skuteczniejszego, a przed to lepszego rozciągania, gdy mięśnie są zmęczone. Zaraz po zakończeniu treningu Twoje ciało ma maksymalną podatność na rozciąganie.
  • Oznacza to, że przepływ krwi jest w tym momencie na maksymalnie wydajnym poziomie, masz także optymalne tętno, a Twoje mięśnie są rozgrzane i gotowe do pracy. Dzięki temu cały Twój organizm jest doskonale wręcz przygotowany do stretchingu, a zatem najbardziej podatny na jego efekty.
  • Nie występuje w tym momencie nawet najmniejsze ryzyko nadwyrężenia mięśni. Jeśli na przykład zabierzesz się do rozciągania mięśni bez ich odpowiedniego uprzedniego rozgrzania, narażasz się na skurcze i kontuje. Natomiast rozciąganie przeprowadzone zaraz po zakończeniu treningu zmniejsza ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. A wszystko to dlatego, że całe Twoje ciało jest wystarczająco rozgrzane, aby móc się w pełni rozciągnąć.

Cały ten proces stretchingu ma charakter progresywny

Rozciąganie zaraz po treningu jest z pewnością skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na zauważalnie zwiększoną elastyczność mięśni. Ponadto poprawia ono postawę całego Twojego ciała. Co więcej, odświeża mięśnie, przyśpiesza ich regenerację dzięki ich rozluźnieniu i pomaga całemu ciału odpocząć.

Podobnie jak w przypadku każdej formy aktywności fizycznej, zyskujesz w ten sposób siłę, szybkość i gibkość. A wszystko, jak zwykle możesz osiągnąć dzięki wytężonej praktyce i wytrwałości. To samo dzieje się z elastycznością Twoich mięśni.

Mamy tutaj na myśli, że nie jest to coś, co można łatwo osiągnąć w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Ale odrobina motywacji i sumienności będzie w stanie zapewnić Ci naprawdę imponujące efekty.

Aby Twoje ciało stało się naprawdę niezwykle gibkie i elastyczne, musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość. A następnie poprawnie wykonywać rozciąganie poszczególnych grup mięśni. Jednak nie oznacza to wcale, że musisz za wszelką cenę zmuszać się do przyjęcia pozycji, które są dla Ciebie niezwykle bolesne lub trudne.

Kontuzja

Stretching oznacza po prostu wydłużenie mięśni, więc może to wywołać najwyżej niewielkie wrażenie ich napięcia. W efekcie powinieneś się zrelaksować i odetchnąć swobodnie w trakcie całego procesu rozciągania.

A jednocześnie nigdy nie zmuszaj swoich mięśni do nadmiernego rozciągnięcia poza ich możliwości, ponieważ może to spowodować naprawdę poważne urazy lub kontuzje. Z zerwaniem samego mięśnia włącznie.

Rozciąganie się po zakończonym programie treningowym jest bardzo ważne dla zapewnienia sobie dobrej kondycji całego ciała. Twoje mięśnie, więzadła i stawy muszą przecież odpocząć po intensywnej sesji treningowej i się zregenerować. Najlepiej będzie zatem, gdy Twoje mięśnie będą mogły się stopniowo rozluźniać poprzez właśnie umiejętnie zastosowany stretching.

Jak mogę dowiedzieć się czegoś więcej na temat stretchingu?

Niektóre osoby nie traktują rozciągania w sposób priorytetowy. A jest to jednak bardzo poważny błąd, jako że wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków dotyczących stretchingu może jednak zapewnić Ci niewiarygodne wręcz korzyści dla Twojego organizmu podczas uprawiania różnego rodzaju dyscyplin sportowych i rodzajów aktywności fizycznej.

A wszystko dlatego, że dobrze przygotowane do wysiłku mięśnie są bardziej elastyczne, pozwalają łatwiej wykonywać wszelkie ruchy i są na dodatek mniej podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje, urazy i przeciążenia.

Jeśli nie wiesz zbyt wiele na temat rozciągania, możesz przejrzeć łamy naszego bloga. Znajdziesz na nim co najmniej kilka doskonałych propozycji na rozciąganie, które możesz uwzględnić w swoim rutynowym programie treningowym. Pamiętaj także o tym, aby nosić odpowiednią odzież i rozciągać się na wygodnej i stabilnej powierzchni. Ponadto bądź cierpliwy.

Rozciąganie to coś, co powinno Cię jak najbardziej cieszyć. Oznacza ono bowiem, że dostarczasz mu jak najwięcej możliwości na dobry odpoczynek! Przygotuj się zatem na sesję intensywnego i prawidłowego stretchingu zaraz po zakończeniu swojego standardowego programu treningowego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.